corelare tva neexigibil iesit cu tva rezultat din vanzari la gestiunile global valorice

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
damieand
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 30, 2016 1:51 pm

corelare tva neexigibil iesit cu tva rezultat din vanzari la gestiunile global valorice

#1 Mesaj de damieand »

Buna Ziua

Am un magazin cu amanuntul unde exista produse cu 2 cote de TVA 9 % SI 19 % dar pot fi si 3 daca apare cota de TVA de 5 %. Am observat ca de cate ori dau inchidere de luna TVA neexigibila de iesire este mai mare decat TVA rezultat din Z-turile de casa fiscala incluse in jurnalul de vanzari. In jurnalul de vanzari gestiunea global valorica a magazinului este tinuta prin cont analitic 4111 iar Z-tul este inregistrat pe categoriile de TVA specific produselor, astfel : pentru vanzari cu 19 % cat si cu 9% se face inregistrarea : 4111. magazin = % 707.venit magazin si 4427 cota TVA specific ( 9 si 19 )
iar descarcare de gestiune este : % 607. magazin 378 adaos magazin si 4428 magazin = 371.magazin

Ei 4428 MAGAZIN nu este egal cu 4427 rezultat din total vanzari magazin. Ce este de facut?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: corelare tva neexigibil iesit cu tva rezultat din vanzari la gestiunile global valorice

#2 Mesaj de septimiuv »

Trebuie să ai creată câte o gestiune pentru fiecare cotă de tva.

damieand
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Ian 30, 2016 1:51 pm

Re: corelare tva neexigibil iesit cu tva rezultat din vanzari la gestiunile global valorice

#3 Mesaj de damieand »

MULTUMESC

Scrie răspuns