Saga pt. cooperative

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
gaborf
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Saga pt. cooperative

#1 Mesaj de gaborf »

Buna ziua

contabilizez o cooperativa mestesugareasca si azi in timp ce introduceam un nou angajat am observat o greseala ce am facut pana acum.
-membrii cooperatori sunt angajati cu conventie individuala civila conform L1/2005 iar in programul SAGA eu am introdus datele fiecarui cooperator ca si al unui salariat, schimband in contract doar denumirea (in loc de contract individual am trecut conventie individuala)Toate bune pana a aparut si tipul de membru cooperator in declaratia 112.(1.4)
-acum cand am observat, :D , am corectat tipul de contract si anume din permanent in alte venituri asim. iar in loc de salariat am trecut membru coop.
- cand am vrut sa verific datele din registru am observat ca au disparut.
Vin cu propunerea daca se poate sa se faca si un registru si pentru aceasta categorie pentru a putea adauga si la membrii cooperatori toate datele precum si la salariati( de ex. COD COR ) precum si modificarile priviind salariul ,incadrarea , contract, acte aditionale etc . Eventual sa permita introducerea conventiei individuale - punct 1.4- fara sa ma oblige sa schimb din permanent in alte venituri
Diferenta dintre conventie individuala si contract individual este denumirea si declararea in Revisal

Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Saga pt. cooperative

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine trimite propunerea echipei Saga prin e-mail. ;)

gaborf
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: Saga pt. cooperative

#3 Mesaj de gaborf »

DA....asa voi face :)

radulescum555
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 29, 2016 6:13 pm

Re: Saga pt. cooperative

#4 Mesaj de radulescum555 »

o monografie pentru cooperative agricole are cinevA?cum trebuie declarat impozit profit sau micro?

oprisp
Mesaje: 11
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:51 am

Re: Saga pt. cooperative

#5 Mesaj de oprisp »

imp.profit

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Saga pt. cooperative

#6 Mesaj de stroescud »

gaborf scrie: Mar Mai 12, 2020 2:39 pm Buna ziua

contabilizez o cooperativa mestesugareasca si azi in timp ce introduceam un nou angajat am observat o greseala ce am facut pana acum.
-membrii cooperatori sunt angajati cu conventie individuala civila conform L1/2005 iar in programul SAGA eu am introdus datele fiecarui cooperator ca si al unui salariat, schimband in contract doar denumirea (in loc de contract individual am trecut conventie individuala)Toate bune pana a aparut si tipul de membru cooperator in declaratia 112.(1.4)
-acum cand am observat, :D , am corectat tipul de contract si anume din permanent in alte venituri asim. iar in loc de salariat am trecut membru coop.
- cand am vrut sa verific datele din registru am observat ca au disparut.
Vin cu propunerea daca se poate sa se faca si un registru si pentru aceasta categorie pentru a putea adauga si la membrii cooperatori toate datele precum si la salariati( de ex. COD COR ) precum si modificarile priviind salariul ,incadrarea , contract, acte aditionale etc . Eventual sa permita introducerea conventiei individuale - punct 1.4- fara sa ma oblige sa schimb din permanent in alte venituri
Diferenta dintre conventie individuala si contract individual este denumirea si declararea in Revisal

Va multumesc
Daca aceasta Cooperativa este membra UCECOM/UJCM trebuie sa ai niste adrese, niste acte conform carora
incadrezi Conventia Individuala de Munca in Registrul de evidenta al Membrilor Cooperatori, iar in D112 erau Conventiile
incadrate la niste alte forme de incadrare. De cand cu OUG 30/2020 s-a creeat 1.4, incadrat cu Conventie.....
Cea ce ceri de la SAGA nu se poate.
In SAGA este inclus REVISAL.
Cu REVISAL legea 1/2005 nu are nicio treaba, de aceea,, de ex., vezi cooperatorii conform L/2005
sunt evidentiati separat in OG 30.2020 pe 132 /2020.
Registrul de Evidenta se completeaza ad labam, aka, de mana!!!
D112 este o alta treaba, care nu are legatura cu SAGA, este inclus in SAGA dar este o alta entitate care il gestioneaza.
Pentru Cooperatori am obtinut Somaj Tehnic pentru starea de urgenta( Martie, Aprilie si Mai) , 41.5% ajutor pentru Cooperativa
(Iunie, Iulie si August), dar nu mi s-a acordat, de ex, ajutorul de 2500 lei pentru salariati aflati in Telemunca (oug 132).
Si am avut probleme cu AJOFM pentru a demonstra de ce nu suntem de gasit in REVISAL, cei cu Conventii pe L1/2005

Încuiat