venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
carlea29
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:35 am

venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#1 Mesaj de carlea29 »

Buna ziua,

Am urmatoarele sugestii , cu privire la statul de plata care in opinia mea trebuie sa cuprinda umatoarele informatii explicite:
-primele , compensatiile CO neefectuat apar in statul de plata inclusiv in fluturasi in rubrica ,,alte drepturi;. Salariatii vor sa stie ce sume sunt in ,,alte drepturi,, în mod explicit . Sunt in situatia in care o salariata a primit prima si compensatie co . Vrea sa vada in fluturas sumele distincte, intrucat pune la indoiala ca a primit compensatia co . Vrea sa actioneze angajatorul in instanata si doreste sa cunoasca componenta sumelor din,, alte drepturi,,
Cu privire la pensiile private si asigurarile de sanatate suportate de angajator , as sugera o coloana separata in statul de plata(informativa) cu sumele suportate de angajator. Am preluat o societate care plateste astfel de sume , iar angajatorul este nemultumit ca nu vede in stat sumele respective ca informatie. Mi-a adus statele de la societatea de la care a plecat sa-mi exemplifice ca se poate. De Paste a oferit cate 150 lei venit neimpozabil salariatilor , suma ce se vrea in restul de plata. La fel mi-a exemplificat cu statul de salarii de la care a plecat !

Va multumesc si astept cu interes sa ma ajutati in acest sens

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine ar fi sa trimiti e-mail echipei Saga.
Totusi trebuie sa ai in vedere ca pe stat de plata trebuie sa apara veniturile salariale.
Faptul ca a platit 150 lei de Paste, nu reprezinta un venit salarial, la fel si daca angajatorul suporta anumite cheltuieli, care nu au legatura cu venitul angajatului, nu au ce cauta pe stat.
Specificarea ca celalalt program asa a functionat nu inseamna ca exista o baza legala.
Ca poate ar trebui oferit un tip de fluturas mult mai detaliat, aici tind sa fiu de acord.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#3 Mesaj de dinud251 »

Si eu am avut numeroase discutii legate de acele "alte venituri" atat cu salariati cat si cu ITM. Am un client care compenseaza impozitul pe tichete, acorda o suma neta pentru transport, acorda bonusuri in functie de realizari si mai are din cand in cand compensari de concedii neefectuate (la plecarea salariatilor) si toate sunt sub aceeasi palarie in stat + fluturas: "alte venituri".
Ca sa nu mai zic ca pe fluturas apare "Salariu net" care cuprinde si bonurile de masa iar salariatii imi atrag mereu atentia ca s-au virat mai putini bani pentru ca ei nu se uita la "rest de plata" ci doar la "salariu net"...

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#4 Mesaj de tudosien »

Statul este asa pentru a putea fi imprimat "frumos" si neigramadit pe A4. Nu sunt de acord cu
...toate sunt sub aceeasi palarie in stat + fluturas: "alte venituri".
Daca statul nu detaliaza poti merge la detalii in dreapta si "personaliza fluturasul". Un exemplu mai jos:
https://ibb.co/7KHVqgp

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#5 Mesaj de dinud251 »

Tudosien, stiu asta. De regula la controale am arata fluturasii si printscreen din program ca sa vada inspectorul respectiv ce venituri sunt acolo. Problema cu salariul net/rest de plata ramane pe fluturas.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#6 Mesaj de tudosien »

Nu este o problema. Tichetele de masa se asimileaza veniturilor din salarii(art.76, alin.(1) si (3) lit.h din Codul Fiscal). Salariul net total este cel de pe fluturas pe care angajatul il primeste parte in tichete si parte in bani(rest de plata).

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#7 Mesaj de dinud251 »

Din nou, stiu teoria. Problema e cu salariatii care au senzatia ca nu le-au fost virati toti banii pentru ca se uita doar la salariu net si in fiecare luna trebuie sa le explici la cate 2-3 din 150, luna de luna, de vreo cativa ani incoace :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#8 Mesaj de balazse »

Pai faci o descriere pentru modul cum trebuie citit fluturasul si ii inmanezi la fiecare, si gata.
Scuze, dar faptul ca cineva nu vrea sa inteleaga modul de calcul nu mai este problema ta.

carlea29
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:35 am

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#9 Mesaj de carlea29 »

Tudosien , iti multumesc pentru ajutor. Te rog mergi mai departe cu binele facut si spune-mi cum printez un asemenea fluturas , care asa cuma arata indica o componenta a sumelor si ma salveaza de la unele explicatii suplimentare .

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: venit neimpozabil;pensii facultative;definire explicita in stat de plata(prime;compensatie CO neefectuat, etc)

#10 Mesaj de tudosien »

Exact cum am spus mai sus. In ecranul cu statele te duci pe angajat-modificare si in partea dreapta apesi butonul detalii si acolo poti trece denumirea si modul de calcul al altor venituri si alte lucruri.

Scrie răspuns