CALCUL SALARIAL NORME DIFERITE, SALARIU BRUT DIFERIT

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
profesionistcontabil
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 17, 2012 4:29 pm

CALCUL SALARIAL NORME DIFERITE, SALARIU BRUT DIFERIT

#1 Mesaj de profesionistcontabil »

Buna ziua,
In ultimul timp tot au fost modificari de norma, respectiv salariu de incadrare, in decursul aceleiasi luni.
La un calcul distinct rezulta sume diferite.
- Daca facem media normei de lucru si a salariului brut, este posibil sa nu avem aceleasi sume. Poate s-a lucrat 3 saptamani cu norma de 1h/zi 300 de lei brut si 1 saptamana cu norma de 8h/zi, 5500 lei brut.
- Daca recurgem la un artificiu si adaugam acelasi salariu de 2 ori in statul de plata, ne trezim ca acolo unde apare contractul initial nu avem stagiul de cotizare complet, Adeverinta de venit si cea de calcul CM complete.

Ar ajuta sa avem posibilitatea introducerii in stat a mai multor norme si salarii in aceeasi luna pentru un calcul corect atat la un control cat si la vechimea salariatului, si sa nu mai facem calcule aproximative.

Cu multumiri,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CALCUL SALARIAL NORME DIFERITE, SALARIU BRUT DIFERIT

#2 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea personala, din punct de vedere tehnic nu se poate realiza ceea ce doresti (desi ideea nu este rea, dar practic nu cred ca se poate realiza, deoarece sunt foarte multe situatii cu diverse exceptii).
Totusi, cel mai bine este sa trimiti un e-mail echipei Saga, deoarece aici gasesti mai degraba utilizatorii programului.

Scrie răspuns