pret cu tva pe factura

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
balabann237
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 20, 2018 12:55 pm

pret cu tva pe factura

#1 Mesaj de balabann237 »

ar fi bine daca se poate pune pretul cu tva si programul sa scoata tva e foarte greu la fiecare produs sa scot tva separat
si la stocuri nu se pot face in asa fel sa se acunda stocurile cand facturezi sa nu mai apara CELE CU 0?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pret cu tva pe factura

#2 Mesaj de pomparaus »

Cum pret cu TVA?! Stim (sau ar trebui sa stim) ca preturile nu includ TVA .

balabann237
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 20, 2018 12:55 pm

Re: pret cu tva pe factura

#3 Mesaj de balabann237 »

de ex eu fac facturi zilnic si normal ca pretul il spui clientului cu tva .daca vand marfa sa zic ca am 50 de produse la fiecare client si la fiecare produs sa scot tva ul pe calculator e foarte greu
, unde am mai lucrat aveam alt program acolo treceam pretul cu tva si programul scotea tva.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: pret cu tva pe factura

#4 Mesaj de pomparaus »

Dar cand cumperi produse ai sesizat cumva ca preturile sunt cu TVA? Preturile (contractele) se negociaza fara TVA.
II spui clientului PV/produs la care se adauga TVA.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pret cu tva pe factura

#5 Mesaj de balazse »

Pentru BalabanN237
Cand introduci produsele pe care ii vinzi, atunci introduci cantitate, dupa care treci la "total" unde introduci "2*5,75" (unde 2 reprezinta cantitatea, iar 5,75 reprezinta pretul cu TVA) si apesi pe "enter". Astfel programul iti calculeaza valoarea dorita.
Daca lucrezi cantitativ-valoric, poti sa introduci la fiecare articol un pret de vanzare, inclusiv TVA si pui bifa la "administrare" ->"configurare societati" -> "setari diverse" -> "mod de operare al stocurilor" -> "calculez sumele din "iesiri" plecand de la pretul cu TVA".

balabann237
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 20, 2018 12:55 pm

Re: pret cu tva pe factura

#6 Mesaj de balabann237 »

nu stiu de ce vi se pare anormal ca cer o casuta in care apare pretul cu tva . nu sunt la metro ca sa afisez produsul fara tva . clientul nu are calculatorul in mana sa stea sa calculeze tva. deci pretul spus clientului e cu tva ,acum daca vanzatorul face bon clientului cu 30 produse nu stau sa calculez la fiecare tva sau sa calculez cant x pret si sa pun totalul pe factura . Calculez bonul pe calculator bat pe m+ si apoi m total . daca scot tva din pret sau sa scriu la fiecare produs totalul imi ia mult tim de aceea imi este necesara casuta in care sa pun pretul de vanzare cu tva. alte programe de ce iti ofera aceasta posibilitate si acesta nu. SI DA SE STIE PRET UNITAR CU TVA SI PRET UNITAR FARA TVA .
SI ALTA PROBLEMA CAND FACTUREZ IMI APARE DE EXEMPLU PORTOCALE AM 100 DE INTRARI CU LOTURI DIFERITE AR TREBUI SA EXISTE O BIFA LA FACTURARE IN CARE SA ASCUNDA LOTURI CU O ,LA STOCUL FINAL AM VAZUT CA SE POATE FACE DAR LA FACTURARE DE CE NU SE POATE ASCUNDE STOCUL CU CANTITATI 0 LA PRODUSUL RESPECTIV

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: pret cu tva pe factura

#7 Mesaj de balazse »

In mod normal, costurile sunt la pret fara TVA, iar urmare valoarea/costul prestabilit al produsului finit in evidentiezi la o valoare fara TVA.
Acum ca tu ai ales optiunea ca pretul prestabilit este cel de vanzare, atunci pentru tine este mult mai usor sa introduci un pret cu TVA, deoarece mai degraba lucrezi cu amanuntul, decat cu ridicata.
Daca ai sugestii poti sa trimiti e-mail echipei Saga si vezi ce iti raspund.
Sa ne zici si noua de noutati.

balabann237
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 20, 2018 12:55 pm

Re: pret cu tva pe factura

#8 Mesaj de balabann237 »

balazse multumesc

avramd516
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 22, 2017 1:33 pm
Contact:

Re: pret cu tva pe factura

#9 Mesaj de avramd516 »

Si eu sunt interesat sa apara si pretul CU TVA al produsului pe factura (in comertul online facturam majoritar pentru persoane fizice si ar fi bine ... mai ales pentru client... sa apara si pretul CU TVA)

Scrie răspuns