actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie laA

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
anghela786
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:00 am

actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie laA

#1 Mesaj de anghela786 »

Cand actualizati decl 112; nu se modifica anul de raportare ; ramanae 2020; am trimis la ANAF si am primit mesaj de eroare. Normal, anul pe declaratie e 2020

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#2 Mesaj de balazse »

Ca si prim pas, citeste cele postate pe blog, iar ca si al doilea, verifica pe site ANAF, cand va aparea fisierul pdf pentru D.112 valabil pentru 2021 (dupa ce apare, precis va aparea destul de repede si o actualizare la program).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#3 Mesaj de tomac »

balasze, te stresezi degeaba.
Unii oameni nu pricep nici azi că pdf-ul acela e creat de ANAF.
Unii nu pricep cum se populează acel pdf cu date.
Unii au impresia că cineva de la SAGA sau alte firme ce produc soft de contabilitate ce are posibilitatea de a genera acel pdf, stă așa și zice: hai să le facem o farsă ăstora. Nu le actualizăm pdf-ul.
Mesajele de acest gen apar de la useri cu 1, 2 3 postări pe forum. Unor astfel de useri le ceri să caute înainte de a întreba? Aceștia sunt userii care în mail la subiect scriu tot mailul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#4 Mesaj de balazse »

Nu ma stresez, am facut doar copy/paste. ;)
Sincer sa fiu, nu stiu cum rezista de multe ori achipa Saga (nici eu nu sunt cel mai simplu utilizator, dar totusi).

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#5 Mesaj de septimiuv »

Cu greu, cu greu. 8)

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#6 Mesaj de ovidiuo »

@septimiuv: Nu știu cum o fi la SAGA la birou, dar ar cam trebui ca angajații să primească genul de sporuri care se dau la stat: de condiții vătămătoare, condiții periculoase, de calculator .. hihihihihiiiiii .. că la ce situații întâmpină și la ce întrebări sunt nevoiți să răspundă, ar merita toate sporurile enumerate mai sus ! 😂

letam466
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 19, 2021 1:01 pm

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#7 Mesaj de letam466 »

anghela786 scrie: Mie Feb 03, 2021 5:42 pm Cand actualizati decl 112; nu se modifica anul de raportare ; ramanae 2020; am trimis la ANAF si am primit mesaj de eroare. Normal, anul pe declaratie e 2020

szaboa986
Mesaje: 34
Membru din: Vin Mar 27, 2015 11:08 am

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#8 Mesaj de szaboa986 »

letam466 scrie: Lun Feb 08, 2021 1:51 pm
anghela786 scrie: Mie Feb 03, 2021 5:42 pm Cand actualizati decl 112; nu se modifica anul de raportare ; ramanae 2020; am trimis la ANAF si am primit mesaj de eroare. Normal, anul pe declaratie e 2020
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/De ... R/112.html
De aici puteti sa descarcati D112, direct de la ANAF, versiunea pdf, actualizat in 18.01.2021. Intocmiti cu datele necesare, salariati, cnp, etc si asa puteti sa trimiteti prin e-guvernare.ro.
Poftim? Da eroare? Oare de ce?
Exact. Astia de la Saga nu-si fac treaba.... :twisted:
O zi cu zambete (am furat sloganul).

birar712
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 17, 2008 12:00 am

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#9 Mesaj de birar712 »

Acelasi lucru am patit si eu!

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#10 Mesaj de stroescud »

Problema este intr-adevar de la SAGA.
Nu intelg ca trebuie implementat REVISAL 6.0.9 care are
in sub foldere si D.112 corecta.
Daca vreti sa remediati singuri, fara ajutor de la SAGA
urmati calea: ************

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#11 Mesaj de balazse »

Pentru StroescuD
Mai dai si tu idei unor utilizatori cu acea cale, dupa care sa vezi reclamatii. :mrgreen:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#12 Mesaj de tomac »

@stroescud - v-am editat comentariul. Nu mai postați așa ceva. La un moment dat cineva poate lua de bun un astfel de comentariu și nu e bine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#13 Mesaj de stroescud »

Multumesc de atentionare, o sa caut să mă abțin.
Dar uneori iti iesi din sarite, vezi cate comentarii sunt pe speță
dar se continua cu intrebarile acea tema.
exista in cadrul forumului cautare pentru o tema, dar e mai usor
sa intrebi.
exista sfântul Google unde si eu am cautat ceva si din 10
raspunsuri 4 duceau catre forumul SAGA.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#14 Mesaj de balazse »

Pentru StroescuD
Cum zice o zicala "keep calm ...", restul ce vine la "..." fiecare il poate personaliza. :D
Din pacate sunt multi utilizatori, care nu se descurca cu partea tehnica, si nici nu isi dau silinta sa caute sau sa se informeze inainte de a posta, posibil din lipsa de timp, ca urmare se streseaza ca nu le functioneaza si intreaba.
Acum, noi trebuie sa incercam sa ii oferim un ajutor, care reuseste cum reuseste a fi formulat. :mrgreen:
Sincer sa fiu, jos palaria celor care lucreaza in suport client (ca si client nici eu nu sunt prea ok), eu personal dupa un scurt timp le-as inchide telefonul sau i-as zice vreo doua.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: actualizare Decl 112, anul nu se poate modifica, ramne tot 2020, Cand actualizati programul, am trimis o declaratie

#15 Mesaj de cretum »

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Ultima oară modificat Vin Feb 12, 2021 1:15 pm de către cretum, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns