Modificare calcul impozit pe venit in SAGA PS

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
constantinp583
Mesaje: 19
Membru din: Joi Noi 29, 2018 10:03 am

Modificare calcul impozit pe venit in SAGA PS

#1 Mesaj de constantinp583 »

Calculul impozitului pe venit in programul SAGA PS are ca rezultat o valoare estimativă, nefolositoare (după părerea mea) !
Se poate adapta programul asfel ca impozitul pe venit să corespundă cu cel rezultat din Declarația Unică ?
Mulțumesc anticipat !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Modificare calcul impozit pe venit in SAGA PS

#2 Mesaj de balazse »

Asta este parerea ta. :D
Si cum ai dorii sa se implementeze cele mentionate de tine?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Modificare calcul impozit pe venit in SAGA PS

#3 Mesaj de tomac »

Nu se poate ceea ce doriți.
În declarația unică sunt și elemente ce pot influența impozitul total datorat sau contribuțiile sociale, elemente ce nu au nici o treabă c u contabilitatea în partidă simplă.
De exemplu: ai venituri din activități independente și ai și venituri din cedarea folosinței bunurilor - impozitul se stabilește pe suma veniturilor. Iar dacă la activități independente ești sub plafonul de 12 salarii minime cu venitul impozabil însă cumulat cu cel din venitul din cedarea folosinței bunurilor ești peste plafon, vei datora CASS.
Pentru dvs este nefolositoare, dar sunt cazuri în care oamenii nu o consideră nefolositoare. Spre exemplu cei sub plafon sau cu pierderi de reportat ori care nu au obligația plății CAS.
Nu mai generalizați. Dacă dvs nu vi se aplică un caz nu înseamnă că este la fel la toată lumea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns