Situatie bo/cec

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
ungureanug265
Mesaje: 40
Membru din: Lun Dec 10, 2007 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

Situatie bo/cec

#1 Mesaj de ungureanug265 »

Multumesc echi[pei Saga in numele tuturor care au sustinut si au considerat necesara aceasta evidenta. Daca mi se permite o mica sugestie, as vedea foarte utila posibilitatea filtrarii si dupa agentul de vanzari.
I have a bad feeling about that......

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#2 Mesaj de septimiuv »

:D
asteptam cu interes toate feed back-urile cu privire la cec-uri :roll:

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

#3 Mesaj de ionascus »

Eu una nu prea inteleg cum se foloseste, este undeva un mic help referitor la modul de lucru?
Ce am sesizat este ca in Operatii/ Cecuri-Bo emise/primite, la Efecte de platit apar clientii iar la Efecte de primit apar furnizorii, si ar trebui sa fie exact invers.

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

#4 Mesaj de gagium936 »

ionascus scrie:Ce am sesizat este ca in Operatii/ Cecuri-Bo emise/primite, la Efecte de platit apar clientii iar la Efecte de primit apar furnizorii, si ar trebui sa fie exact invers.
Nu stiu cum apare la tine asa ceva ... :roll: :roll: :roll:

La mine este clar :
403 - Efecte de platit apare "Furnizor"
413 - Efecte de primit apare "Client"
Keep Walking!

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

#5 Mesaj de ionascus »

Exact asa apare.
Daca vreau sa introduc un cec primit de la un client mi se deschide lista de furnizori.
Exista un help pt. operarea cecurilor?

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

#6 Mesaj de gagium936 »

incearca sa descarci inca o data ultimul up-grade la vers 322 si mai instaleaza o data :lol:
Keep Walking!

lungum548
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 05, 2008 12:00 am

#7 Mesaj de lungum548 »

ar fi bine, ca la tiparire, sa se poata cumula toate cec`urile/bo pe aceeasi pagina.deh, criza ne loveste

ungureanug265
Mesaje: 40
Membru din: Lun Dec 10, 2007 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

#8 Mesaj de ungureanug265 »

Nu stiu daca e general...dar la mine...pana intra in ecranul cu bo/cec ...dureaza ffffff mult....se intampla si la voi?
I have a bad feeling about that......

Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

inlocuire automata cont contabil

#9 Mesaj de mintutas805 »

Mai intai felicitarile si dansul ... si eu asteptam ecranul magic cu evidenta BO!
Dar ... mi se pare mie sau cand aleg un furnizor la care emit un BO, Saga nu schimba automat contul contabil de furnizor ? Adica dupa ce aleg furnizorul si apas ENTER sau TAB, inregistrarea contabila ramane 403 = 403 (ceea ce nu mi se pare normal), si ar trebui sa aleg eu manual din planul de conturi un analitic de 401 din vreo 250 ... E valabil si pt. clienti. Mai mult, dupa ce aleg un analitic de 401, imi apare butonul cu facturi (ceea ce mi se pare OK, pt. ca pot stincge din facturile scadente), dar nu mai reusesc sa aduc inapoi butonul cu CEC/BO ... asa ca banui ca plata efectiva a BO o fac 403 = 5121, din jurnalul de banca si nu din ecranul de BO/CEC?
Gresesc pe undeva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

Ecranul funcționează similar celui de la bancă/casă, doar că nu are 2 părți ca acele ecrane.
Pentru a introduce un BO/CEC către un furnizor:
- Selectați contul 403 din listă, pentru a instrui programul că lucrați cu plăți
- dați Adaug și introduceți nr.BO, data emiterii, data scadenței, contul 401 (sintetic, ca la bancă/casă) etc. și dați ENTER. Veți primi un avertisment legat de faptul că 401 are analitice, așa că dați OK pentru a trece mai departe (acum pe ecran veți avea 401 pe debit și 403 pe credit)
- introduceți suma BO/CEC apăsați ENTER și apăsați butonul "Facturi"
- vă alegeți, exact ca la plata cu numerar sau disponibil din bancă, facturile ce doriți să le achitați și dați "Accept", apoi salvați. Veți vedea că SAGA înlocuiește sinteticul de la contul 401 cu analiticul furnizorului către care ați emis BO/CEC
La scadență, plata efectivă a CEC sau BO se va opera tot în ecranul BO/CEC
introducând numărul de document, data zilei, numele furnizorului, contul 403 pe debit și contul 5121, sau analitic al acestui cont, pe credit, suma și apoi se va activa butonul BO/CEC pentru a selecta BO sau CEC ce se va stinge la operarea plății, apoi se va salva.
Operația de plată va apărea și în jurnalul de bancă, automat așa că nu e nevoie să se introducă la bancă. Se recomandă introducerea BO/CEC achitat prin ecranul acestora pentru a avea o evidență corectă a acestora.

Pentru a introduce un BO/CEC primit de la un client:
- Selectați contul 413 din listă, pentru a instrui programul că lucrați cu încasări
- dați Adaug și introduceți nr.BO, data emiterii, data scadenței, contul 413 pe debit și 4111 pe credit (sintetic, ca la bancă/casă) etc. și dați ENTER. Veți primi un avertisment legat de faptul că 4111 are analitice, așa că dați OK pentru a trece mai departe (acum pe ecran veți avea 413 pe debit și 413 pe credit)
- introduceți suma BO/CEC apăsați ENTER și apăsați butonul "Facturi"
- vă alegeți, exact ca la încasarea cu numerar sau disponibil din bancă, facturile ce doriți să le achitați și dați "Accept", apoi salvați. Veți vedea că SAGA înlocuiește sinteticul de la contul 4111 cu analiticul furnizorului către care ați emis BO/CEC
La scadență, încasarea efectivă a CEC sau BO se va opera tot în ecranul BO/CEC introducând numărul de document, data zilei, numele furnizorului, contul 5121, sau analitic al acestui cont, pe debit și contul 413 pe credit, suma și apoi se va activa butonul BO/CEC pentru a selecta BO sau CEC ce se va stinge la operarea plății, apoi se va salva. Dacă doriți să utilizați 5112 și/sau 5113 pentru a înregistra remiterea către bancă a CEC sau BO, atunci în ecranul de BO/CEC veți opera (doar în cazul efectelor comerciale primite - contul 413) remiterea lor, utilizând în loc de 5121 conturile 5112 sau 5113 după caz, iar înregistrarea 5121=5112/5113 urmând a fi efectuată în jurnalul de bancă.

Ca observație, puteți utiliza ecranul BO/CEC și pentru a înregistra eventualele CEC/BO girate/avalizate. Din păcate însă în cazul unei astfel de operații (girare/avalizare) în situația CEC/BO emise acesta va apărea mai departe ca fiind neîncasat și nici nu există posibilitatea de a-l regla similar facturilor. Totuși, rezultatele din punct de vedere contabil, nu sunt afectate, înregistrările fiind ok. Este afectată doar situația CEC/BO primite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ungureanug265
Mesaje: 40
Membru din: Lun Dec 10, 2007 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

#11 Mesaj de ungureanug265 »

Multumim mult pentru ajutor. E binevenit acest help. Tostusi...de ce intra atat de greu in fereastra de bo/cec? (mai ales in retea) si ce rol are acea bifa care trebuie sau nu pusa la "alerta"?
I have a bad feeling about that......

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#12 Mesaj de balazse »

Eu nu intru greu la "cecuri, bo emise/primite".
Bifa ma gandesc ca este (la fel ca si in memento) pentru ati aduce aminte ca acel cec/bo are scadenta, cred ca o sa-ti apara la alerte.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#13 Mesaj de tomac »

La bifarea opțiunii "Alertă" vi se va crea automat o alertă legată de scadența acelui BO/CEC. Dacă introduceți un CEC/BO și bifați opțiunea "Alertă", salvați, ieșiți din ecranul respectiv și intrați la Administrare-Memento. Veți vedea că vi s-a creat o alertă pentru scadența acelui instrument de plată.

Încărcarea greoaie în rețea poate proveni de la faptul că se filtrează datele în acel ecran (se face selecție dinamică a analiticelor conturilor de furnizori și clienți). Totuși o astfel de filtrare nu ar trebui să îngreuneze selecția datelor prin rețea. Poate fi și o funcționare defectuasă a rețelei. Cred că cel mai bine ar fi să solicitați informații direct de la SAGA, dându-le detalii concludente despre modul acesta de manifestare al programului, pentru că eu pot doar să-mi dau cu părerea în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lungum548
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 05, 2008 12:00 am

#14 Mesaj de lungum548 »

ungureanug265 scrie:Multumim mult pentru ajutor. E binevenit acest help. Tostusi...de ce intra atat de greu in fereastra de bo/cec? (mai ales in retea) si ce rol are acea bifa care trebuie sau nu pusa la "alerta"?
acelasi rol ca si celelalte alerte pe care le poti seta din ecranul memento.

ungureanug265
Mesaje: 40
Membru din: Lun Dec 10, 2007 12:00 am
Localitate: Botosani
Contact:

#15 Mesaj de ungureanug265 »

Mica problema....la operarea bo/cec dupa extrasul de cont, la data incasarii apare data cand a fost emis documentul de plata si nu data extrasului.....ati sesizat si voi asta?
I have a bad feeling about that......

Încuiat