Pagina 1 din 1

garantii materiale

Scris: Joi Iul 21, 2011 6:50 am
de cataraue155
Va rog , cum e corect sa contabilizam dobinda la garantii materiale, (institutie publica)eu cred ca nu e corect sa fie in 766.Va multumesc pentru raspuns.

Re: garantii materiale

Scris: Joi Iul 28, 2011 2:15 pm
de tamasa839
Buna ziua,
Dobanda se cuvine persoanei a carei garantie materiala a generato.

Angela

Re: garantii materiale

Scris: Joi Iul 04, 2013 1:49 pm
de herganiec
pentru SAGAB
cum e corect pt inregistrarile pt retinere garantie materiala gestionar lunara:
421 = 428.1 185lei constituire garantie
428.1 = 7702.1 185lei inregistrare garantie
apoi
e ordonantarea de plata e buna
dar cum evidentiez in contul debitor pe 5502 Garantii materiale?

5502 = 428.1 -185lei
o ok asa ?

Re: garantii materiale

Scris: Lun Iul 08, 2013 10:00 am
de eugen01
Pentru inceput:
ARTICOL UNIC (L 54/1994)
Legea nr. 22/1969 privind angajarea gestionarilor, constituirea de garantii si raspunderea in legatura cu gestionarea bunurilor organizatiilor socialiste se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Termenii "organizatii socialiste" din titlul si cuprinsul legii se inlocuiesc cu termenii: "agenti economici, autoritati sau institutii publice".
2. Articolul 15 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 15
Garantia in numerar va fi depusa de catre agentii economici, autoritatile si institutiile publice la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci, intr-un cont special al agentului economic, al autoritatii ori al institutiei publice respective. Garantiile in numerar depuse la Casa de Economii si Consemnatiuni sau la banci se inscriu intr-un carnet de consemnare pe numele gestionarului. Carnetul de consemnare va fi pastrat in casieria agentului economic, autoritatii sau institutiei publice in favoarea careia s-a constituit garantia......"

imho, 770x.x nu ar fi ok, mai degraba un5121.
Last Edit : nope .. 5121 nu e ok, am fost bulversat de titulatura CEC BANK. Mai degraba 550 .Fonduri cu destinatie speciala (pardalnicu' de omfp 1917 ) :roll:

Re: garantii materiale

Scris: Mie Iul 10, 2013 4:40 pm
de herganiec
mersi.

Re: garantii materiale

Scris: Vin Apr 25, 2014 11:50 am
de popescui30
Ma poate ajuta cineva cu o monografie pentru inregistrare garantie de buna executie?
Am factura de furnizor in valoare totala de 22 000 , contractul prevede o garantie de buna executie la valoarea fara TVA de 10%, asadar 1774 lei.
Eu as face asa:
inregistrez factura:
611 - 401 = 22 000
plata factura fara garantie:
401 - 561 = 20 426
si mai departe habar nu am cum evidentiez garantia! pe care, evident, am platit-o in contul deschis pentru contractul respectiv!

Re: garantii materiale

Scris: Dum Apr 27, 2014 4:40 pm
de balazse

Re: garantii materiale

Scris: Sâm Mai 31, 2014 2:06 pm
de eugen01
ehhmmm..daca speta se refera la institutii publice as sugera:
552.00.00.02.A = 462.01.01.02.A sau 462.01.09.02.A (Buget Local presupun)

Off topic:
art.89 din HG925/2006:
(3) În cazul atribuirii unui contract de furnizare sau de servicii - cu exceptia serviciilor de proiectare -, a cărui valoare estimată este mai mica decât valoarea prevăzută la art. 124 din ordonanta de urgenta, precum si în cazul unui contract atribuit în urma aplicării procedurii de negociere fără publicarea prealabilă a unui anunt de participare, autoritatea contractantă are dreptul de a nu solicita contractantului constituirea garantiei de buna executie.

art.124 din OUG 34/2006:
Peste pragul prevăzut la art. 19, autoritatea contractantă poate aplica procedura de cerere de oferte în cazul în care valoarea estimată, fără TVA, a contractului de achiziţie publică este mai mică decât echivalentul în lei al următoarelor praguri:
a) pentru contractul de furnizare: 130.000 euro;
b) pentru contractul de servicii: 130.000 euro;
c) pentru contractul de lucrări: 5.000.000 euro

art.19 din OUG 34/2006
Autoritatea contractantă achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii ori lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ.