Articol bugetar cont 665

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
stoleriuc4
Mesaje: 19
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:21 am

Articol bugetar cont 665

#1 Mesaj de stoleriuc4 »

Buna ziua !

Ce articol bugetar corespunde contului 665-diferente de curs valutar ?
Singura corelatie am gasit-o in Ord.2021/2013,articolele 81.01 si 81.02./rambursari de credite ,dar in cazul meu nu este vorba de rambursari de credite.
Multumesc anticipat ! :(

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Articol bugetar cont 665

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.mfinante.ro/clasificatii.html?pagina=domenii
(nu intotdeauna conturile contabile corespund cu clasificatiile; depinde de pct.2 )
depinde
1.Ordonator principal ? secundar ? tertiar ?
2. Pai daca ne uitam in Bugetul rectificat II (cel putin eu la asta sunt)..vedem unde avem si daca avem Buget.As sugera 20.01.30 (cam aici sunt inghesuite toate platile care nu au fost prevazute in Buget) de regula e mai "dolofan", de asemenea sper ca nu e vorba de oarece plati neeligibile de fonduri europene. :roll:

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: Articol bugetar cont 665

#3 Mesaj de balani345 »

conform normelor de inchidere si depunere a situatiilor financiare trimestriale in 2014, ordinul 556/2014:
"2. Conturile de venituri 7xx şi cheltuieli 6xx se dezvoltă în analitic pe structura clasificaţiei bugetare potrivit anexei nr. 2 la Ordinul ministrului delegat pentru buget nr. 2021/2013, numai în situaţiile în care operaţiunile respective implică încasarea unor venituri sau plata unor cheltuieli aferente bugetului instituţiei. Exemple:
a) Contul 665 „Cheltuieli din diferenţe de curs valutar”:
- se dezvoltă în analitic pe structura clasificaţiei funcţionale şi clasificaţiei economice a cheltuielilor, numai în situaţia în care diferenţele de curs valutar se plătesc din bugetul instituţiei;
- nu se dezvoltă în analitic pe structura clasificaţiei bugetare în situaţia diferenţelor de curs rezultate din reevaluarea conturilor de disponibilităţi, creanţe şi datorii în valută.
b) Contul 765 „Venituri din diferenţe de curs valutar”:
- se dezvoltă în analitic pe structura clasificaţiei veniturilor, numai în situaţia în care diferenţele de curs valutar reprezintă un plus de numerar care se virează în bugetul instituţiei;
- nu se dezvoltă în analitic pe structura clasificaţiei bugetare în situaţia diferenţelor rezultate din reevaluarea conturilor de disponibilităţi, creanţe şi datorii în valută."

stoleriuc4
Mesaje: 19
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:21 am

Re: Articol bugetar cont 665

#4 Mesaj de stoleriuc4 »

Ordonator tertiar

Scrie răspuns