Notiunea de perioada contabila

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Notiunea de perioada contabila

#16 Mesaj de balazse »

Pai poti crea o serie separat pentru asemenea chichite.
Daca stiti de asemenea probleme puteti face un act aditional la contract referitor la termenul de plata.
De altfel, de ce tine asa mult confirmarea? Sa-ti confirme pe 02 a lunii si v-ati scos.
Nu inteleg de ce te cramponezi sa nu lucrezi corect cand se poate si vrei sa faci diverse artificii.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Notiunea de perioada contabila

#17 Mesaj de balteanuc692 »

E corect si cum zice Mateescu. Problema e ca trebuie colectat TVA la luna august. De aici buba.

mateescum
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Notiunea de perioada contabila

#18 Mesaj de mateescum »

Ar fi usor intr-adevar daca am primi confirmarea pontajelor in prima parte a lunii. Insa acest lucru nu tine de noi intotdeauna si stam la dispozitia clientilor. Care clienti trebuie sa centralizeze intern pontajele, sa le valideze cu angajatii si prin urmare la noi ajung la jumatatea lunii.

Asadar care este momentul exigibilitatii pt un venit recunoscut in 418? Luna recunoasterii sau luna facturarii, considerand si faptul ca si clientul trebuie sa procedeze la fel in contabilitatea proprie, adica folosind 408? La data facturii sau la data generarii prestarii serviciului?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Notiunea de perioada contabila

#19 Mesaj de balteanuc692 »

Venitul/cheltuiala trebuie recunoscuta in luna in care a avut loc efectiv serviciul, in cazul de fata, august, si de catre furnizor si de catre client.
TVA-ul trebuie colectat de furnizor in august, indiferent daca emite factura in septembrie. Clientul deduce TVA in septembrie, pentru ca nu are factura in august.

Scrie răspuns