Notiunea de perioada contabila

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
mateescum
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Notiunea de perioada contabila

#1 Mesaj de mateescum »

Buna ziua,

As vrea sa va intreb cum se lucreaza in Saga cu notiunea de perioada contabila. Cf OMF 3055, veniturile si cheltuielile se aloca in perioada in care s-au prestat acele servicii indiferent de data facturii.

De exemplu, trebuie sa emit o factura pe 15 Septembrie aferenta lunii August. Eu am data de raportare 14 Septembrie (pt august). Intr-un ERP avem mai multe date care permit acest lucru: data inregistrarii, data emiterii facturii si data contabila. Astfel incat sa pot inregistra data facturii (in functie de care se calculeaza TVA si data scadenta) si data contabila pt a fi alocata in luna corecta. Idem pt furnizori.

Multumesc,

CM

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Notiunea de perioada contabila

#2 Mesaj de herganiec »

uite aici
Imagine
in dreapta este un buton >> albastru, apasati pe el se extinde ecranul si aveti coloana <Data document> care se completeaza cand e cazul.
De ex ati inchis luna 08, 09 si lucrati pe 10 si ati primit un document din luna 08. il inregistrati cu data la zi iar in coloana <Data document> din dreapta completati cu data reala a documentului din luna 08.
In declaratii se va duce TVA exact cum trebuie,
Faceti un test si vedeti in declaratia de TVA.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Notiunea de perioada contabila

#3 Mesaj de balazse »

Pentru MateescuM
Faptul ca pana pe 15 septembrie trebuie sa emiti factura nu inseamna ca si trebuie sa fie cu data de septembrie, ci ar trebui sa fie cu august.
Daca vrei sa inregistrezi anumite cheltuieli/venituri atunci folosesti 408/418 unde inregistrarile le faci prin articole contabile, iar cand vin/emiti facturile aceleasi conturi le utilizezi in loc de cele de cls.6/7.
Poti crea linistit analitice la 408/418.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Notiunea de perioada contabila

#4 Mesaj de balteanuc692 »

E bine, factura se poate emite pana in a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator. (art. 155 alin. (15) Cod Fiscal) Daca faptul generator a luat nastere in august, recunoastem venitul in august dar factura o putem emite pe 15 septembrie cu data de 15 septembrie. In august inregistram 418=7xxx 1.000 lei si 418=4428 240 lei iar in septembrie 4111=418 1.240 lei si 4428=4427 240 lei. In SAGA, in august alegeti AVIZ la iesiri iar in septembrie alegeti Factura si asociati cu avizul iar programul va face nota 4111=418

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Notiunea de perioada contabila

#5 Mesaj de apetrem »

Interpretarea corecta este la colegul balazse.
Nu este corect avarianta lui balteanuc692, ar insemna amanarea taxei cu o luna, lucru neadmis de CF.
Faptul generator este in august si tot in august se datoreaza taxa.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Notiunea de perioada contabila

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Pai ca sa avem drept de deducere sau colectare de TVA, ne trebuie factura. Fara ea, nu deducem, nu colectam. Si atunci, daca tot codul fiscal ne spune prin art. 155 alin. (15) ca putem emite factura pana cel tarziu in ziua a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator, de aici nu se intelege ca abia la emiterea facturii avem drept de deducere/colectare?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Notiunea de perioada contabila

#7 Mesaj de apetrem »

Interpretezi gresit art 155 alin. (15).
Reiau ce a scris colegul mai sus: pana in 15 sept. trebuie emisa factura;
Dar asta nu inseamna ca factura sa fie cu data de sept.;
Factura trebuie sa aiba data de august, sau mai exact data faptului generator la care se datoraza taxa.
Nu o sa gasesti nicaieri in CF ca se amana faptul generator pana in 15 ale lunii urmatoare.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Notiunea de perioada contabila

#8 Mesaj de balteanuc692 »

Eu zic ca poate sa fie cu data de septembrie. Pentru ca altfel nu mai vad rostul acelui alineat.
Dar altfel putem interpreta, si anume: pentru a colecta taxa, nu zice nicaieri ca e nevoie de factura (aici am gresit eu) ci doar cand taxa devine exigibila, adica la data faptului generator, adica la 30 august sau inainte de faptul generator, in cazul avansurilor (bine, mai sunt alea cu servicii continuu dar nu cred ca e cazul aici). In schimb, la deducere se schimba calimera, trebuie musai factura. Iar daca furnizorul emite factura pe 15 septembrie, clientul nu poate deduce TVA decat in septembrie, adio deducere in august.

mateescum
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Notiunea de perioada contabila

#9 Mesaj de mateescum »

Multumesc pentru raspunsuri. Asadar Saga nu lucreaza cu notiunea de data contabila. Insa din discutia colegilor de mai de sus, rezulta o alta problema legata de modul cum opereaza Saga.

Respectiv urmand pasii indicati unde in August se emite aviz si se inchide ulterior cu factura in Septembrie, observam ca Saga face urmatoarele note contabile implicit:

418 - 704
418 - 4428 si deci Saga considera neexigibil TVA ul pana la momentul inregistrarii facturii. Iar exigibilitatea TVA ului este la momentul faptului generator, adica in August.

Deci trebuie corectata manual nota contabila in Saga si pus direct inregistrarea 418 - 4427 si nu la 4428?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Notiunea de perioada contabila

#10 Mesaj de balazse »

De ce sa fie gresit? Poti deduce TVA doar cand ai factura, ca de multe ori nu este emisa cand ar trebui asta este alta poveste.
Scuze, dar porgramul lucreaza corect.

mateescum
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Notiunea de perioada contabila

#11 Mesaj de mateescum »

Ma refeream la facturile emise catre clienti si despre TVAul colectat. Prin intocmirea avizului, SAGA considera TVA ul neexigibil pana la momentul emiterii facturii cand inchide 4428-4427.

Daca TVA ul devine exigibil la momentul generator, atunci nu ar trebui sa fie in August?

Pe de alta parte, daca ne transpunem in pielea clientului care trebuie sa primeasca o factura de la mine pt August si datata 15 Septembrie, tot conform principiilor enumerate mai sus ar insemna ca pentru el exigibilitatea TVA este in Septembrie, adica cand primeste factura si nu cand inregistreaza 6xx - 408.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Notiunea de perioada contabila

#12 Mesaj de balazse »

Dar totusi daca tot vrei sa colectezi TVA si sa inregistrezi venit, de ce sa nu emiti factura pana la sfarsitul lunii si nu transferi pe luna urmatoare.
Acum intervine bunavointa persoanei care emite factura.
Este normal sa-l tin la neexigibil, daca nu am document pentru a deveni exigibil.
Clientul poate face autofactura pe luna august.

mateescum
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Notiunea de perioada contabila

#13 Mesaj de mateescum »

In cazul nostru, nu putem emite factura pana nu avem confirmarea pontajelor de la client. Prin urmare, ca sa pot evidentia venitul in luna in care s-au prestat serviciile, inregistrez venitul in 418 - cu o suma estimativa, iar dupa confirmarea de la client, emitem si factura. De aici decalajul de care spuneam.

Pana la urma cum procedam legat de exigibilitatea TVA la facturile de clienti?

In ceea ce priveste autofacturarea, inteleg ca exigibilitatea taxei intervine în momentul creerii autofacturii sau în a 15-a zi a lunii următoare celei în care a avut loc livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, dacă nu a fost emisă nicio autofactură/ factură până în acel moment.

Aceeasi intrebare legata de exigibilitatea TVA.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Notiunea de perioada contabila

#14 Mesaj de balazse »

Si de ce nu poti emite factura cu data de 30.09.2014 in data de 15.10.2014 cand s-au efectuat confirmarile?

mateescum
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Notiunea de perioada contabila

#15 Mesaj de mateescum »

Pt ca data scadentei pt client curge de la data facturii asa cum este agreat in contract si deci nu ar fi corect ca factura emisa si ajunsa la client dupa 15 sa devina deja scadenta daca o antedatez. Apoi ordinea facturilor trebuie sa curga normal si nu pot emite facturi pe Septembrie ca apoi sa vin cu una din August. Si nu in ultimul rand, as vrea sa merg pe o cale normala si nu facand tot felul de chichite.

Pana la urma, care este modul corect de lucru in Saga?

Scrie răspuns