Deplasare in strainatate fara avans valuta -instit.publica

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
stoleriuc4
Mesaje: 19
Membru din: Mie Mai 11, 2011 11:21 am

Deplasare in strainatate fara avans valuta -instit.publica

#1 Mesaj de stoleriuc4 »

Speta : deplasare in strainatate fara avans in valuta.
in decontul de cheltuieli constat :
-lipsa factura bilete de avion
-factura cazare pe numele salariatului
-lipsa chitanta de achitare a cazarii.
-lipsa invitatie.
Auditul imi spune ca pot sa vizez decontul(CFP),chiar cu problemele acestea,si plata se poate face in valuta(euro)
la o deplasare in Ungaria(forinti),desi salariatul nu a plecat cu avans cf.art.12(1) Hg 518/1995,actualizata.
Eu cred ca plata ar trebui facuta in lei,iar pentru lipsa documentelor enumerate mai sus ar trebui declaratia salariatului
aprobata de conducere.Este corect asa ?(Ma ocup de putin timp de CFP).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Deplasare in strainatate fara avans valuta -instit.publi

#2 Mesaj de herganiec »

la noi daca nu ai (din ce ai enumerat):
-factura bilete avion
-lipsa chitanta cazare
Nu se deconteaza de catre comp financiar contabil.
E treaba celui care a plecat si nu si-a adus documentele justificative.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deplasare in strainatate fara avans valuta -instit.publi

#3 Mesaj de eugen01 »

"Prin urmare, lichidarea este operatiunea prin care se constata realitatea faptelor pe care se intemeiaza creanta creditorului si cuantificarea in bani a acestei creante (determinarea sumei)." (pagina 43)
"creanta tertului creditor a fost constatata si individualizata, ceea ce inseamna ca s-a facut lichidarea careia ii corespunde certificarea avand semnificatia <bun de plata>;" (pagina 58)
Poate va e de ajutor ghidul scos de mariile sale :
http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... r_prev.pdf

Din omfp 1917 :
"3.2. Momentul inregistrarii
Potrivit principiilor contabilitatii de angajamente, efectele tranzactiilor si ale altor evenimente sunt recunoscute atunci cand tranzactiile si evenimentele se produc si nu pe masura ce numerarul sau echivalentul sau este incasat sau platit.
Inregistrarea in contabilitate a creantelor si datoriilor se efectueaza in momentul constatarii drepturilor si obligatiilor."

Altfel, la speta prezentata (fara sa fac comentarii deplasate asupra recomandarii "spuse" de audit), de acord cu Herganiec.
Altfel, daca totusi ar fi fost toate documentele prevazute (Nota de Fundamentare cu Invitatia, aprobare plecare , bilete etc.,...) , decontarea diurnei se face in lei la cursul valutar din/pentru data depunerii decontului (cursul valutar afisat de BNR in ziua Z minus 1). Data depunerii decontului este data la care institutia publica se incarca cu o obligatie de plata. (Despre plati in valuta pe teritoriul Romaniei...exista regulamentul BNR).

Scrie răspuns