SAGAB in retea ?

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
patrutam
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 14, 2014 3:24 pm

Re: SAGAB in retea ?

#31 Mesaj de patrutam »

balani345 scrie:daca se intampla ca in partea de jos butonul de modificare sa fie blocat, mergi pe adaugare, nu adaugi nimic, dai apoi renunt si-ti va fi activat butonul pentru modificare
eu asa fac cand se intampla sa fie blocate butoanele de modificare de oriunde, si functioneaza
Nu mai merge asa. Am incercat.
Cand ajungi la modificare, asa cum ai spus tu, modifici suma si apoi dispare bugetul si creditele angajate.

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: SAGAB in retea ?

#32 Mesaj de balani345 »

la mine merge
vezi sa nu-ti fi schimbat bugetul, daca ai mai multe, sa nu-ti fi sarit de la bugetul 1 la 2, de ex.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#33 Mesaj de herganiec »

Am cumparat licente WIN81 32biti, 9 calculatoare noi cu I3 si SSD pe ele de 2 saptamani.

Am conectat doar 2 calculatoare unul la celalalt pt a lucra pe SAGAB.
Primul server, cu maparile de rigoare
cel de-al doilea calculator se conecteaza la server pt a face ordonatari si propuneri de angajamente de plata.
Pe server se centralizeaza saptamanal prin import de date din arhava Saga, datele de la 9 puncte de lucru din judet (aceasta merge) si se introduc documente aici doar cand e nevoie sau se listeaza situatiile centralizate ale institutiei.

Din acest motiv ordonantarile si angajamentele se fac de la celalalt calculator conectat la server pt a lucra in timp util documentele.

inainte era instalat win XP sp3 pe toate calculatoarele si mergea operarea in retea destul de bine, curgator fara incetineli si blocari.
De cand am pus WIN81 pe calculatoare, este jalnic lucrul in retea. Statia de lucru conectata la server abia raspunde cand intra in meniuri sau cand facem angajamentele sau ordonatarile ca si pana acum.
Pur si simplu nu se poate lucra. are lag-uri foarte mari.
Ce as putea sa mai fac pt a imbunatati viteza de lucru de pe statie pe server?
am pus si IP-uri fixe, am oprit firewall si am scos si antivirusul.. tot la fel reactioneaza..
as fii incercat si facilitatea de retea <client-server> ca la SAGAC care ar rezolva problema dar in SAGAB nu este inclusa.

Poate stie cineva vreo solutie?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#34 Mesaj de tomac »

Încearcă să modifici resursa partajată dezactivând offline files.
Click dreapta pe My Computer - Manage - Shares - click dreapta pe folderul partajat și din pagina "General" alegi "Offline settings" de unde dezactivezi offline files - alegi opțiunea din mijloc. Când faci asta să nu fie deschis programul nicăieri.
De asemenea revezi rețeaua. Pot fi unele probleme pe fir. La mine o stație tot pică de ceva timp și asta aleator. Se pare că e placa de rețea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#35 Mesaj de herganiec »

o sa incerc maine.. ce mi-ati propus.

cel mai mult dureaza la tiparire angajament de plata in ultima faza dupa asociere sume, programul sta si 40-50 de secunde pana afiseaza fereastra pt a confirma tiparirea.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: SAGAB in retea ?

#36 Mesaj de paidolat181 »

@herganiec
Ai rezolvat ceva?
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#37 Mesaj de herganiec »

lucrez altfel... intru remote() pe server si merge ok acum. In retea standard merge groaznic sau deloc. Sunt date doar de 2 ani.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: SAGAB in retea ?

#38 Mesaj de paidolat181 »

herganiec scrie:lucrez altfel... intru remote() pe server si merge ok acum. In retea standard merge groaznic sau deloc. Sunt date doar de 2 ani.
Da, insa in aceste conditii mai poate lucra cineva pe server?
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#39 Mesaj de herganiec »

Da, multiuser.. :) si lucrez direct pe server nu local.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

adinaa
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 10, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Probleme

#40 Mesaj de adinaa »

Buna ziua

Am niscai probleme cu utilizarea SAGA B in retea. Conform unor detalii din forum, am ridicat performantele retelei la gigabit, am pus un server (cu windows 7 ultimate) I5, 8Gb ram, totul de ultima generatie si acum sa constat ca viteza de lucru in retea s-a imbunatatit cu 20% iar la procedurile de adaugare angajamente e belea mare se sta la fiecare operatie cca 40 secunde iar uneori chiar depaseste si ajunge la 55 - 60 secunde.
Aceste belele se intimpla daca lucreaza (sau sunt logate fara sa faca ceva) simultan pe server 2 sau 3 persoane.
Exista vreo varianta de imbunatatire pentru a mai mari capacitatea de procesare?

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#41 Mesaj de tomac »

Dezactivați oplock pe server - https://support.microsoft.com/en-us/hel ... in-windows
Pe share-ul de pe server setați să nu fie disponibile fișiere off-line
Restartați după modificarea în registry.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adinaa
Mesaje: 2
Membru din: Mie Noi 10, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SAGAB in retea ?

#42 Mesaj de adinaa »

Buna ziua
Am intirziat cu raspunsul pentru ca am stat sa testez toate variantele posibile sa-l fac sa se miste.
Dupa dezactivari merge la fel de incet. Cind ma refer incet, ma refer la faptul ca se sta la o procesare in urma adaugirii de ordonantari circa 40 - uneori si 50 secunde ca sa apara urmatoarea fereastra.
La un moment dat cineva spunea ca se poate face multiuser dar nu mai retin daca pentru Saga C sau B. Ideea este, Saga B este multiuser?
As incerca si aceasta varianta.
Multumesc

Scrie răspuns