Salvare pozitie Ferestre

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Salvare pozitie Ferestre

#1 Mesaj de herganiec »

Am observat ca la SAGA PS nu mentine ultima dimensiune a ferestrelor deschise in program, asa cum face la SAGA C.
Chiar daca e bifat <Cu salvarea dimensiunilor ecranului si a ferestrelor> de la sectiunea General nu se schimba nimic, nu are efect.
Asa este si la voi ? :(
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Salvare pozitie Ferestre

#2 Mesaj de butnarur »

curios, cum spui tu..la mine pastreaza dimensiunea ferestrelor :roll:...daca reinstalezi programul,nu se rezolva problema?
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Salvare pozitie Ferestre

#3 Mesaj de balazse »

Poate HerganieC s-a referit mai degraba la marimea coloanelor, care din pacate nu se salveaza.
Exemplu: intrii la intrari si modifici latimea coloanelor, dupa ce iesi si intrii inapoi nu ramane la fel.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Salvare pozitie Ferestre

#4 Mesaj de herganiec »

nu pastreaza(memoreaza) nici fereastra de CASA nici banca si nici coloanele daca le-am marit (sa zicem).

Am mai instalat programul SAGA PS si pe un calculator nou cu windows pus nou, ca sa vad.
Nu-mi pastreaza setarile chiar daca am bifat la <General> sa memoreze.
Nu stiu care e cauza. :?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Salvare pozitie Ferestre

#5 Mesaj de balazse »

Doar "casa/banca/deconturi" si "casa/banca/deconturi - valuta" raman salvate, restul raman, ii drept ca la anumite situatii sunt niste bug-uri, ex: "situatie aprovizionari" si "situatie vanzari" unde butonul "x" si "cautare" intra pe mijlocul paginii.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Salvare pozitie Ferestre

#6 Mesaj de herganiec »

s-a rezolvat problema in versiunea aceasta PS 187.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

calinescum173
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 16, 2022 4:34 pm

Re: Salvare LATIME COLOANA, RESPECTIV MARIME FEREASTRA

#7 Mesaj de calinescum173 »

Buna dimineata va rog mult sa ma sfatuiti cum sa fac sa imi memoreze latimea coloanelor pe care eu o aleg, mai exact pt intrari, transferuri, iesiri si e-transport. mereu se redimensioneaza si nu vad data si tot ce ma intereseaza asa cum am setat eu. Acum au mai aparut si coloane care nu imi trebuie si nu vad toate datele care ma intereseaza la fiecare miscare trebuie sa misc cursorul. Multumesc anticipat pt raspuns

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Salvare pozitie Ferestre

#8 Mesaj de balazse »

Ai incercat la "administrare" -> "intretinere bd" -> "general" -> bifa la "Cu salvarea dimensiunii ecranelor şi coloanelor din tabele"?

Scrie răspuns