EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#16 Mesaj de butois »

herganiec scrie:@butois
Scrie si tu la firma poate daca sunt mai multi ne inteleg problema. :roll:

Am scris. Am terimis adresa de la Ministerul finantelor. Nu mi-au raspuns. O sa mai scriu!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#17 Mesaj de septimiuv »

O să primești același răspuns.

butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#18 Mesaj de butois »

septimiuv scrie:O să primești același răspuns.

Asta e! Macar sa ne spuna! Renunt la program!

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#19 Mesaj de Administrator »

Cand retrimiteti la noi cate o informare de la o autoritate, voi o cititi inainte? Intreb pentru ca nu prea inteleg ce trebuie sa facem, dat fiind faptul ca nu exista specificatiile.
Oricum, prioritatea implementarii unei astfel de raportari este mica. Asadar, este un moment bun sa treceti la alt program.

butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#20 Mesaj de butois »

Astea sunt cerintele transmise de Ministerul Finantelor. Tot Bucurestiul lucreaza cu FOREXBUG.
Rugamintea noastra era sa ne raspundeti daca ne ajutati cu actualizarile. Macar sa stim ce avem de facut.


Potrivit art. IV din OUG 84/2016, pe parcursul anului 2017, în baza unui calendar ce va fi stabilit ulterior, instituţiile publice vor incepe să depună, formularele specifice situaţiilor financiare către Sistemul Naţional de Raportare FOREXEBUG.

Entităţile Publice se vor asigura că sistemul informatic, cu ajutorul căruia îşi desfăşoară activitatea financiar contabilă, corespunde cerinţelor prevăzute în O.M.F.P. nr.2021/17.12.2013 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia, aprobate prin O.M.F.P. nr.1917/2005, cu modificările si completările ulterioare.

Programele informatice trebuie să asigure constituirea obligatorie a următoarelor informaţii în articolului contabil astfel:

Debit: = cont contabil sintetic gr III, sector, sursă, clasificaţie venituri/ functională cheltuieli/excedent şi clasificaţie economică cheltuieli, după caz
Credit = cont contabil sintetic gr III, sector, sursă, clasificatie venituri/ functională cheltuieli/excedent şi clasificaţie economică cheltuieli, după caz

Atât debitul cât şi creditul conturilor trebuie să aibă asociate urmatoarele informatii: clasificaţie venituri/ funcţională cheltuieli/excedent, clasificaţia economică cheltuieli, acolo unde este cazul. Toate conturile trebuie să îndeplinească cerinţele privind asocierea clasificaţiei acolo unde este cazul, conform legislatiei in vigoare.

exemplu: articol contabil ce conţine clasificaţie de venituri atât pe debit cat si pe credit






4110100 02 E 300530 6 caractere X

=



7500000 02 E 300530 6 caractere X


exemplu: articol contabil ce conţine clasificaţie de cheltuieli atât pe debit cât şi pe credit
4010100 02 A 510103 200108 = 7700000 02 A 510103 200108

exemplu: articol contabil ce conţine clasificaţie de cheltuieli pe debit şi fără clasificaţie pe credit
5310101 02 F 660601 206001 = 5810101 02 F

Exemple de articole cu contul 5310101 in diverse forme de asociere de clasificatii:

5310101 02 F 660601 200601 = 5420100 02 F 660601 200601
5310101 02 F 335000 = 7510100 02 F 335000
5310101 02 F = 4620109 02 F
2120901 02 F = 1030000 02 F

Mentiune:
- spatiile dintre elementele contului sunt introduse pentru o mai buna vizualizare si punere in evidenta. In structura de raportare a contului, aceste spatii nu exista;
- elementele care nu exista se inlocuiesc cu numarul corespunzator de X-uri.

Regula privind organizarea exportului contului: Atunci cand, potrivit reglementarilor, contul nu are asociate clasificaţii, aceastea vor fi inlocuite cu X-uri conform cu numărul de caractere rezervate.

Elementele constitutive din structura contului atât pe debit cât şi pe credit trebuie să conţină elementele enumerate, identificabile, distinct pentru a se putea asigura realizarea dinamica a raportărilor din formularele situaţiilor financiare.

In aceasta etapa de implementare a sistemului, în structura contului nu se introduc codurile ESA si CIF-ul partenerului acestea fiind înlocuite cu X-uri conform cu numărul de caractere rezervate pentru fiecare dintre ele

Specificatiile schemei XSD a XML-urilor ce vor fi generate de sistemele informatice pentru fiecare tip de formular in parte se vor transmite ulterior odata cu demararea procesului de raportare.

Institutiile publice au obligatia verificarii si armonizarii sistemelor informatice cu specificaţiile necesare realizării exportului în formatul XML, astfel că începând cu 01.01.2017 situaţiile financiare să poată fi exportate/preluate în PDF-urile asociate fiecărui tip de raportare.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#21 Mesaj de Administrator »

Mai posteaza-le de vreo doua ori - poate ma prind de ce trebuie sa facem.

butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#22 Mesaj de butois »

Administrator scrie:Mai posteaza-le de vreo doua ori - poate ma prind de ce trebuie sa facem.
De ce sunteti arogant? Eu nu v-am jignit cu nimic. Am transmit numai ce trebuie facut. Eu nu vreau sa renunt la program , am trei abonamente la d-vs.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#23 Mesaj de Administrator »

:shock: Eu nu mai pot.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24072
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#24 Mesaj de balazse »

Pentru ButoiS
Scuze ca ma bag, dar ce ar trebui modificat exact la program?
Deoarece momentan din ce s-a citit in precizarile celor de la MFinante este ca va trebui exportat din program niste date, iar prin export ei inteleg crearea unui fisier XML care sa contina date conform acelor indicatii, adica cum sa fie concatenat datele in rand.
Problema este ca nu s-a oferit detalii de catre MFinante referitor la constructia fisierului XML, deoarece asa cum ai postat si tu "se vor transmite ulterior odata cu demararea procesului de raportare". Cand se va incepe procesul de demarare precis se vor afla mai multe si se va putea incepe orice modificare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24072
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#25 Mesaj de balazse »

Pentru Administrator
Pentru a linisti utilizatorii SAGA B, puteti sa ne spuneti daca este posibil exportarea datelor (chiar intr-un format XML, care inca nu este definit ca si configuratie) a datelor conform exemplelor datele in precizarea celor de la MFinante?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#26 Mesaj de tomac »

balasze, e o întrebare pe bune? tu vrei să știi dacă exportul de date e posibil? ai remarcat cumva că nu ar fi posibil?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24072
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#27 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Nu ma intelege gresit, asa cum am spus si mai sus nu cunosc programul SAGA B, stiu ca se poate face export in diverse forme, dar ceea ce doream sa stiu daca este posibil extragerea tuturor datelor solicitate si concatenarea acestora conform solicitarilor celor de la MFinante.
Daca am pus o intrebare nepotrivita, imi cer scuze, precum precis nu trebuia sa ma bag in discutie necunoscand mai deloc programul SAGA B si ce poate face, dar m-am gandit ca o mica interventie de "clarificare" nu face rau.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#28 Mesaj de tomac »

balazse scrie: Problema este ca nu s-a oferit detalii de catre MFinante referitor la constructia fisierului XML, deoarece asa cum ai postat si tu "se vor transmite ulterior odata cu demararea procesului de raportare". Cand se va incepe procesul de demarare precis se vor afla mai multe si se va putea incepe orice modificare.
Deci spui asta și apoi întrebi dacă e posibil un export apoi vii și spui că ești conștient că, da, se poate face export. Dar ai vrea să fie liniștiți cei care utilizează SAGA B. Să fim serioși.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24072
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#29 Mesaj de balazse »

Se pare ca raman neserios in ceea ce priveste SAGA B.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#30 Mesaj de paidolat181 »

Ceea ce se dorea de fapt, era sa se stie din timp daca ~configurarea fisierului XML~ se va face de catre Saga, in momentul in care va fi solicitat acest lucru institutiilor publice. Desigur ca acum nu se stie cum va arata acel XML, insa multi colaboratori ma intreaba si pe mine daca se va implementa si in Saga aceasta cerinta (la momentul respectiv), deoarece sunt stresati de cei de la trezorerie cu tot felul de anunturi in vederea exportului datelor in FOREXEBUG.
Eu sunt optimist si cred ca DA, se va implementa, deoarece, in momentul in care se va cunoaste cu exactitate structura fisierului cu pricina, nu va fi o problema deosebita sa se extraga datele respective din program si sa se grupze intr-un XML. :)
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Scrie răspuns