SAGA B versiunea 3.0.493

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

SAGA B versiunea 3.0.493

#1 Mesaj de dulgherub »

Tocmai ce am instalat versiunea 3.0.493 si dupa ce am facut multe inregistrari (salarii/contabilitate) am inceput sa lucrez statele lunii NOIEMBRIE 2017.
In momentul in care introduc ore suplimentare si/sau ore de noapte in panoul respectiv programul incepe sa aiba o comportare curioasa, genereaza ecrane de erori, inregistreaza sumele pentru orele suplim./de noapte dar nu le afiseaza, ecranele de eroare sunt agasante si nu-mi ofera garantia corectitudinii inregistrarii operatiunilor (vizual). Faptul curios este ca valorile orelor suplimentare/ de noapte introduse se preiau corect in stat si pontaj, dar e agasant ca aceste informatii nu sunt si vizualizate corect.

Din acest motiv sfatuiesc pe totata lumea sa se abtina la a face aceasta actualizare si sa ramina pina la terminarea anului 2017 pe versiunea stabila 3.0.492. (daca nu e prea tarziu ... ca in cazul meu :) )

Nu stiu daca se poate reveni la versiunea anterioara 3.0.492 ?
Ma poate ajuta cineva cu SetupC-ul pentru versiunea 3.0.492 ? (eu nu fac actualizarile prin program, ci prin descarcarea de pe site a actualizarii ... dupa care sterg setup-ul; am cautat in site sa descarc versiunea anterioara, dar nu am gasit nimic pentru download, ci numai arhiva cu versiunile anterioare si doar explicatiile modificarilor)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#2 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea chiar dacă aveți deja instalată actualizarea la versiunea 493.
Dacă aveți client-server și aveți ore de noapte, atunci intrați la Configurare salarii în meniul Administrare și la Ore de noapte dați "Modific" completați procentul și bifați coloana "De noapte".
Apoi intrați în stat și apăsați Actualizare date. Sau dați Modific afișați panoul detalii și apoi salvați.
Nu mai dați sfaturi de astea. V-am răspuns și pe Facebook - sunt aceleași date doar că s-a extins posibilitatea de a configura elementele salariale și mai mult decât acum. De aceea e posibil să apară unele mici buguri, dar nu unele ce nu se pot rezolva rapid. Și nu unele care să afecteze semnificativ datele.
În loc să fi dat acest mesaj pe forum sau pe facebook era mai util dacă ați fi semnalat pe mail, direct la firmă, eventualele inadvertențe și rezolvarea ar fi venit foarte rapid.

Nu se poate reveni la 492 pentru că baza de date e modificată suficient de mult tocmai datorită extinderii posibilităților de configurare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#3 Mesaj de balazse »

Si ar fi bine sa se posteze in sectiunea corecta, ca daca tot discutam de SAGA C ("SetupC-ul pentru versiunea 3.0.492"), atunci nu postam la SAGA B.
De altfel, SAGA B este inca la vers.317 si nu la 493.

dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#4 Mesaj de dulgherub »

Raspunsul primit prin email:
"Buna ziua,
Procedati in felul urmator:
1. Reefectuati actualizarea programului.
2. Accesti ecranul “Configurare salarii” si bifati optiunea “De noapte” pentru pozitia de ore de noapte.
3. Accesati statul si apasati “Actualizare date”.

Daca problema persista, trimiteti baza de date arhivata cu ajutorul ecranului “Intretinere BD”, pentru verificare.

Cu stima,
Sorin Nica

SAGA Software
031 413 4030
http://www.sagasoft.ro"

Pentru ca erorile sesizate de mine sa nu mai apara, trebuie MODIFICATA sectiunea respectiva din "Configurare salarii" si abia APOI se pot introduce orele suplimentare/ de noapte in ecranul "Salarii" - Detalii fara ecranele de eroare. Modificarile in sectiunea "Configurare salarii" trebuie facuta pentru fiecare firma in parte.
Cred ca aceste modificari trebuiau comunicate mai clar si mai explicit in mesajul ce insoteste anuntul actualizarii.

Sfatul meu ramine in continuare acelasi: NU actualizati inca versiunea 3.0.493 pentru ca NU se mai poate reveni la versiunea 492 !
Ce merge bine NU trebuie schimbat ! Lasati simularile pentru anul viitor ... oricum vor apare noi versiuni ale SAGA cu noile declaratii valabile pentru anul 2018.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#5 Mesaj de dulgherub »

tomac scrie:...
În loc să fi dat acest mesaj pe forum sau pe facebook era mai util dacă ați fi semnalat pe mail, direct la firmă, eventualele inadvertențe și rezolvarea ar fi venit foarte rapid.

Nu se poate reveni la 492 pentru că baza de date e modificată suficient de mult tocmai datorită extinderii posibilităților de configurare.
Am semnalat si pe email si am primit informatii mai exacte.
Nu inteleg de ce postarea pe forum a unei probleme e chiar asa de deranjanta? Pentru ce este creat forumul?
Sper Dl. "tomac" ca ati observat ca nu sunt un user prea activ pe forum/FB si folosesc aceste instrumente doar atunci cand mi se pare ca am cu adevarat o problema care merita a fi semnalata.

Daca sunteti numarator de "like"-uri ... atunci puteti sa-l numarati si pe al meu.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#6 Mesaj de dulgherub »

balazse scrie:Si ar fi bine sa se posteze in sectiunea corecta, ca daca tot discutam de SAGA C ("SetupC-ul pentru versiunea 3.0.492"), atunci nu postam la SAGA B.
De altfel, SAGA B este inca la vers.317 si nu la 493.
Asta e: imi recunosc greseala! E totul OK acum ?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#7 Mesaj de tomac »

Numărător de likeuri nu m-a făcut nimeni până acum, dar, na, orice are o premieră. :mrgreen:
Dacă asta ați înțeles din ce am scris eu acolo, n-am ce să mai comentez.
Pot să fac o observație în schimb: ceea ce v-am scris eu ca rezolvare vi s-a spus și pe mail. Exact același lucru.
Eu doar v-am atras atenția asupra faptului că nu e normal să postați - indiferent unde - forum sau facebook sau oriunde altundeva sfaturi de genul acesta
dulgherub scrie:Din acest motiv sfatuiesc pe totata lumea sa se abtina la a face aceasta actualizare si sa ramina pina la terminarea anului 2017 pe versiunea stabila 3.0.492
Acest sfat nu se justifică pur și simplu. Și v-am îndemnat ca înainte de a posta problema aici să dați mail la firmă dintr-un motiv foarte simplu - e calea mult mai rapidă pentru rezolvarea unei probleme. E un sfat de bun simț și nu e prima dată când îl dau.
Dar dumnevoastră și nu numai, vă simțiți deranjat de sfaturi de acestea și vă deran
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#8 Mesaj de dulgherub »

tomac scrie:...
Acest sfat nu se justifică pur și simplu. ...
Un sfat nu trebuie neaparat sa aiba o justificare. Sfatul meu e de fapt traducerea expresiei: "daca nu e stricat, nu-l repara".
Un sfat insa poate avea o oarecare utilitate; fiecare e liber sa sa-l urmeze sau nu dupa liberul arbitru.

E prima data cand am intalnit probleme cu SAGA (au mai fost bug-uri descoperite de utilizatori); ca a fost vina mea sau a lipsei unei explicatii detaliate, e mai putin important. (cred ca ambele parti au invatat ceva din aceasta experienta)

M-as bucura totusi daca pe viitor, la aparitia unei actualizari detaliile sa fie ceva mai explicite si macar sa se mentioneze ca NU se mai poate reveni la vechea versiune (un fel de disclaimer) daca e cazul.

Sper de asemenea sa se creeze o arhiva pe site cu versiunile aparute si mai ales cu posibilitatea revenirii la o situatie anterioara (nu doar un text de genul "what's new") ... [stiu ca e greu/complicat si sper sa nu considerati si aceasta speranta a mea ca fiind si ea pur si simplu nejustificata :wink: ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#9 Mesaj de tobosv790 »

Înainte de a face o actualizare la o nouă versiune de program ( gen 492 la 493) eu copiez efectiv tot folderul SAGA C pe un suport extern (stick) sau pe altă partitie a hardului astfel încât dacă vreau să revin să o pot face. Dealtfel așa și suntem sfătuiți în e-mailurile trimise de firmă la fiecare variantă nouă. Dar observ că nu toată lumea ascultă această recomandare.

dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#10 Mesaj de dulgherub »

tobosv790 scrie:Înainte de a face o actualizare la o nouă versiune de program ( gen 492 la 493) eu copiez efectiv tot folderul SAGA C pe un suport extern (stick) sau pe altă partitie a hardului astfel încât dacă vreau să revin să o pot face. Dealtfel așa și suntem sfătuiți în e-mailurile trimise de firmă la fiecare variantă nouă. Dar observ că nu toată lumea ascultă această recomandare.
Asa fac si eu ... doar ca am avut multe operatiuni facute pe noua versiune, am sincronizat folderele (am un program de sincronizare si fac sincronizarile automat si rapid) si abia cand am inceput partea de salarii au inceput ciudateniile (ambele copii fiind identice ... sic).
Daca revin la vechea versiune prin copy/paste pierd o gramada de informatii ce trebuie reintroduse ... (acum trebie sa-mi revizuiesc si eu protocolul de sincronizare/securizare ... nu mai dau sfaturi pentru ca pot fi considerate "pur si simplu nejustificate" ;) )
Acum cu detalierea operatiilor (ca trebuie umblat inainte in tabul Configurare salarii si apoi trecut la statul de salarii) totul s-a rezolvat; a fost o comunicare ...

Eu consider o versiune beta aceasta 493 ... se vor modifica multe in versiunea finala si pe acest fapt s-a bazat si recomandarea mea (cat timp nu te doare, nu te bandaja :) ) Simularile le-am facut deja; astept acum modelul oficial ANAF al D112 ca sa "simulez" si mai bine ...

Altfel toata stima pentru SAGA si echipa (cred ca asta a fost si motivul/justificarea pentru care m-am ambalat - poate prea mult: era prima comportare curioasa si ceva nu mi se parea OK) ... sfatul MEU: stati totusi pe vechea (cine mai poate) versiune pina trece "uraganul" si Sf. Ion :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SAGA B versiunea 3.0.493

#11 Mesaj de balazse »

dulgherub scrie:Asta e: imi recunosc greseala! E totul OK acum ?
Daca cu totii suntem ok (sau cel putin cat de cat ok), atuncii ii ok. :wink:

Scrie răspuns