Inventar pe grupe de marfuri

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Încuiat
Mesaj
Autor
dimac326
Mesaje: 15
Membru din: Joi Mai 08, 2014 4:58 pm

Inventar pe grupe de marfuri

#1 Mesaj de dimac326 »

Buna ziua,

va rog sa imi spuneti care este procedura corecta de efectuare a inventarierii periodice pe grupe de marfuri.
Deoarece avem multe produse am vrea sa facem inventarierea pe 6-8 grupe mai mari de produse prin rotatie in timp, incat sa nu inchidem 2-3 zile permanent magazinul ci doar pe perioada inventarierii (dimineata, 3-4 ore).
De exemplu putem face inventarierea doar pe Marfuri - grupa 08 Vopsea sau grupa 01 Terapie? urmand ca ulterior sa facem inventarierea pentru alta grupa in alta zi?

Ma gandesc ca astfel putem optimiza si intr-o saptamana sa numaram/reglam pe intreg stocul produsele, fara un efort extraordinar de mare concentrat doar in 2-3 zile.

Cele bune,
Cristian

PS in urma cu 2 ani am incercat sa facem inventariere globala (fara grupe de marfuri) insa s-au dat peste cap stocurile si nu am facut decat inventariere totala.

dimac326
Mesaje: 15
Membru din: Joi Mai 08, 2014 4:58 pm

Re: Inventar pe grupe de marfuri

#2 Mesaj de dimac326 »

si inca ceva, daca inventarierea este pe 04.05.2018, se considera inceput sau final de zi?
sau nu mai pot realiza nici un fel de alte tranzactii in zi pentru ca le poate dubla sau omite prin reglajele realizate la inventariere?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Inventar pe grupe de marfuri

#3 Mesaj de herganiec »

sfarsit de zi. Daca faci inventarul in 31.12.. se intelege ca stocul este la sfarsit de an.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Inventar pe grupe de marfuri

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Inventarele se efectueaza pe gestiuni nu pe grupe
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inventar pe grupe de marfuri

#5 Mesaj de tomac »

Legătura cu SAGA pentru bugetari a acestui topic fiind ca cea dintre mine și pilotatul de supersonice. Adică fix zero.
Nu mai postați aiurea. Postați în secțiunea corectă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat