MarketLine - transfer bon fiscal in Saga

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Încuiat
Mesaj
Autor
dimac326
Mesaje: 15
Membru din: Joi Mai 08, 2014 4:58 pm

MarketLine - transfer bon fiscal in Saga

#1 Mesaj de dimac326 »

Buna seara,

am inceput de cateva zile utilizarea MarketLine, cu casa de marcat si POS (in implementare integrarea cu Saga).

1. Am observat ca toate vanzarile din MarketLine cu casa de marcat apar pe un singur bon fiscal in Saga server.
Cum sa procedam ca sa le vedem individual?

2. Unii clienti mai vor CIF pe bon fiscal pentru decontare etc. Cum putem sa il adaugam in MarketLine/Saga (nici inainte nu puteam trece si le faceam factura + chitanta).

3. Am vazut ca Metro da un singur document factura pe care scrie ca tine loc si de bon fiscal/chitanta. Este ok astfel dpdv legislatie si putem proceda si noi similar cu Saga?

Multumesc,
Cristian

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: MarketLine - transfer bon fiscal in Saga

#2 Mesaj de balazse »

In prima faza pe viitor ai grija de sectiunea unde postezi, deoarece a postat in SAGA B cu o problema despre MarketLine.

1. Doar in MarketLine vezi vanzarile pe fiecare bon, in program se importa raportul Z.
2. Daca doresti ca sa fie tiparit CIF-ul pe bon atunci trebuie sa te asiguri ca poti face acest lucru pe casa de marcat, iar din cate am observat (pana acum nu am incercat) dar inainte de incasare poti selecta cu butonul "client" (F7) lista clientilor, iar in partea de jos poti selecta tipul de transfer, adica "bon de casa cu cod fiscal", alegi clientul dorit si dai un "accept".
Factura si chitanta nu era corect, ajungea daca langa bon ai fi emis o factura, iar din raportul Z sa scazi produsele vandute pe baza de factura.
3. Din cate stiu exista o categorie separata pentru "cash&carry" si ma gandesc ca trebuie sa ai o aprobare speciala pentru asa ceva.

Încuiat