Facturare la 60 de zile de la prestare

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 153
Membru din: Mie Sep 23, 2015 10:01 am

Facturare la 60 de zile de la prestare

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Salutare!
Colaborez cu o firmă din Elveția - servicii cu locul prestării la beneficiar.
Termenul de plată mi-a fost comunicat ca fiind "60 zile de la sfârșitul lunii".
Ulterior, am aflat că vor ca eu să emit factura la 60 de zile de la sfârșitul lunii pentru ce-am livrat în lua respectivă, factură pe care ei o vor plăti în 5 zile.

Am încercat să mă lămuresc din Codul Fiscal, dar fără succes - am vreo obligație legală să emit factura la livrare sau într-un anumit termen după livrare?

Mulțumesc.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 21739
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare la 60 de zile de la prestare

#2 Mesaj de balazse »

Ai citit art.319 alin (15) si (16)?
Sincer sa fiu, asa ceva nu am auzit, adica termenul de plata sa il reconsidere ca si termen de facturare.
Mai bine citeste conditiile din contract/comanda.

ilioiud97
Mesaje: 153
Membru din: Mie Sep 23, 2015 10:01 am

Re: Facturare la 60 de zile de la prestare

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Mulțumesc pentru răspuns.
Condițiile sunt exact astea și confirmate în detaliu.

Am recitit paragrafele indicate din CF, dar acestea se referă la livrări intracomunitare.
Din câte știu, livrările către Elveția nu sunt intracomunitare.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 21739
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare la 60 de zile de la prestare

#4 Mesaj de balazse »

Ai citit cu atentie si alin (16) unde scrie "Pentru alte operațiuni decât cele prevăzute la alin. (15)"?
Clientul nu poate decide despre facturare, o data ce s-a realizat serviciul pe baza unor confirmari, ci doar despre conditia de plata.

ilioiud97
Mesaje: 153
Membru din: Mie Sep 23, 2015 10:01 am

Re: Facturare la 60 de zile de la prestare

#5 Mesaj de ilioiud97 »

Nu înțeleg.
Art. 16 spune:
(16) Pentru alte operaţiuni decât cele prevăzute la alin. (15), persoana impozabilă are obligaţia de a emite o factură cel târziu până în cea de-a 15-a zi a lunii următoare celei în care ia naştere faptul generator al taxei, cu excepţia cazului în care factura a fost deja emisă.
Eu nefiind plătitor de TVA și nefiind vorba de nicio taxă (tva), există „faptul generator al taxei”?

Nu vreau să mă lansez în discuții cu clientul dacă nu am nicio obligație legală să emit factura. Clientul nu poate decide, dar poate să ignore factura pe care i-o trimit eu și să-mi ceară factura peste 60 de zile. Ei zic așa: „Please wait until you receive the invoice request from us. Kindly take note that any invoices received before we send the invoice request will be disregarded.”
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 22886
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturare la 60 de zile de la prestare

#6 Mesaj de tomac »

Nu este relevant că ești sau nu plătitor de TVA când vine vorba despre regulile de emitere a facturilor. Articolul 319 se referă peste tot la PERSOANĂ IMPOZABILĂ. E o mare diferență între noțiunea de persoană impozabilă și persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA.
Persoana impozabilă - conform definiției din codul fiscal - are înțelesul art. 269 alin. (1) și reprezintă persoana fizică, grupul de persoane, instituția publică, persoana juridică, precum și orice entitate capabilă să desfășoare o activitate economică. Adică, potrivit art.269 alin.1 - este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfășoară, de o manieră independentă și indiferent de loc, activități economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activități.
Că acea persoană este înregistrată în scopuri de TVA sau nu este o altă discuție și ține de orice alte reguli decât cele ce sunt stabilite pentru emiterea facturii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

ilioiud97
Mesaje: 153
Membru din: Mie Sep 23, 2015 10:01 am

Re: Facturare la 60 de zile de la prestare

#7 Mesaj de ilioiud97 »

OK.
Am citit art. 319, alin 5. Zice așa:
(5) Fără să contravină prevederilor alin. (31)-(35) se aplică următoarele reguli de facturare:
a) [...] Pentru livrările de bunuri și prestările de servicii pentru care locul livrării, respectiv prestării nu se consideră a fi în România, conform prevederilor art. 275 şi 278, facturarea face obiectul normelor aplicabile în statele membre în care are loc livrarea de bunuri/prestarea de servicii;
În cazul meu, locul prestării e la client.
Mulțumesc pentru răspunsuri și lămuriri.
NU sunt contabil.

suciur751
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 28, 2020 9:34 am

Re: Facturare la 60 de zile de la prestare

#8 Mesaj de suciur751 »

PFA consultanta tehnico-stiintifica, utilizator incepator SAGA PS:
Am trimis o factura in strainatate (Georgia) si am incasat in cont valorea serviciului de consultanta efectuat, in Euro.
Cum inregistrez in SAGA PS aceasta incasare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 21739
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Facturare la 60 de zile de la prestare

#9 Mesaj de balazse »

Pentru SuciuR751
Adica ai emis factura in lei si l-ai incasat in euro?
Daca da, atunci vezi cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... 14&t=35948

PS. Data viitoare fii mai explicit cu ceea ce doresti.

Scrie răspuns