incasare in RON, factură în EUR

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: incasare in RON, factură în EUR

#16 Mesaj de velam »

Buna ziua. Faceti incasarea direct prin banca 5124.analitic, apoi intrati pe "Situatie-Listari", Facturi clienti, dati clic de 2 ori pe acel client, dupa ce s-a deschis fereastra cu facturi selectati in partea de sus factura incasata, apoi selectati in partea de jos plata, apasati in partea dreapta pe "Reglare...", selectati inca o data in partea de sus factura incasata, apoi selectati in partea de jos plata, apoi dati "Accept". Sper ca ati inteles. Spor la treaba!!

csepi667
Mesaje: 20
Membru din: Vin Feb 22, 2019 10:12 am

Re: incasare in RON, factură în EUR

#17 Mesaj de csepi667 »

Buna ziua,

Multumesc!

Dupa ce apas Reglare, in ecranul urmator care se deschide nu imi apare nimic, nici in partea de sus si nici in partea de jos.
Cred ca gresesc undeva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: incasare in RON, factură în EUR

#18 Mesaj de balazse »

Pentru CsepI667
Foloseste un cont intermediar 581/999.
PS. Atentie la sectiunea in care postezi (ai postat la SAGA PS, o problema despre SAGA C). ;)

Pentru VelaM
Daca ai oferit aceasta optiune, inseamna ca il si folosesti. Totusi la reevaluare nu ti-au aparut niste anomalii?

csepi667
Mesaje: 20
Membru din: Vin Feb 22, 2019 10:12 am

Re: incasare in RON, factură în EUR

#19 Mesaj de csepi667 »

Multumesc frumos pentru raspuns!

petrescua822394
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mar 27, 2022 10:43 pm

Re: incasare in RON, factură în EUR

#20 Mesaj de petrescua822394 »

Buna seara,
dar cum fac inregistrarile atunci cand am factura in euro si plata din contul de lei?
Unde inregistrez factura? La intrari in lei sau la intrari in euro?
Si cum asociez plata din contul de lei daca o inregistrez la iesiri in euro, ca in Saga PS nu avem conturi!
Daca setez la valuta RON si nu EUR la intrarile in valuta cand fac plata imi apare contul de lei dar exista o diferenta mare de diferenta de curs.
de exemplu factura de 154.7 euro cursul din ziua platii a fost negociat de banca la 4.9288. Platesc factura de 154.7 euro din contul de lei iar in casa/banca/deconturi apar sumele defalcate, odata suma de 154.7 lei si apoi diferenta de curs este de 607.79 lei.
Este ok asa? Sau nu fac eu ceva bine? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: incasare in RON, factură în EUR

#21 Mesaj de balazse »

Poti sa creezi un nou tip de operatiune pentru asemenea cazuri (fara bifa la "preluat in RJIP", iar la "tip" nu alegi nimic).
La "casa/banca/deconturi - valuta" ai butonul "..." -> acolo adaugi o pozitie noua, unde la "tip" alegi "altele".
Facturile le vei introduce la "intrari-valuta", plata il vei putea inregistra in valuta din nou sectiune creata, utilizand noul tip (astfel aceasta plata nu va aparea in RJIP), din pacate va trebui sa modifici manual, deoarece programul va introduce automat codul ales la inregistrarea facturii.
Plata in lei vei inregistra pe "001"/"006", depinde de tipul de cheltuiala.

Scrie răspuns