inregistrare amortizare in saga ps

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
danuf
Mesaje: 102
Membru din: Mar Mai 13, 2008 12:00 am

inregistrare amortizare in saga ps

#1 Mesaj de danuf »

Buna, am de inregistrat un autoturism ca mijloc fix ( utilizat pt activitate de taxi ), cum efectuez acest lucru in saga ps ( pana acum nu am avut nici un caz ) ? ; A fost cumparat in 22.12.2008, val de intrare cu tva 39.238,13 ( eu sunt neplatitor de tva ), de anul acesta activitatea de taxi este impusa la real...pentru perioada 2009 - 2010 voi scadea amortizarea si voi calcula incepand cu anul 2011 ? Cum imi apare in evidenta saga ps ? Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#2 Mesaj de tomac »

Faceți intrarea pe un tip de operație "Cheltuieli nedeductibile" și plata la fel. Amortizarea se va calcula la finele anului și se va ține seama de ea la stabilirea venitului impozabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

danuf
Mesaje: 102
Membru din: Mar Mai 13, 2008 12:00 am

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#3 Mesaj de danuf »

Va multumesc pentru raspuns !

morarum400
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 02, 2010 12:00 am
Localitate: Caracal, Olt

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#4 Mesaj de morarum400 »

Am o nelamurire: am introdus la imobilizari un autoturism cu 01.01.2012 (anterior, la INTRARI, am ales grupa 3 - Cheltuieli cu imobilizarile). Imi calculeaza planul de amortizare pe fiecare an, dar daca merg pe inchidere an la decembrie 2012 sa verific, imi afiseaza TOATA suma din Intrari ca si cheltuiala deductibila... este corect? n-ar fi trebuit sa calculeze ca si cheltuiala deductibila la inchiderea de an doar partea de amortizare aferenta anului in curs??

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#5 Mesaj de balazse »

Mergi la "fisiere" -> "tipuri operatii" -> iar la "chelt cu imobilizarile" verifici daca la "tip" este trecut "chelt nedeductibile", asta daca la inregistrarea facturii ai ales 003, daca ai utilizat 001 modifici in 003.

morarum400
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 02, 2010 12:00 am
Localitate: Caracal, Olt

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#6 Mesaj de morarum400 »

Am verificat si am trecut la 003 chelt nedeductibila, imi afiseaza valoarea de intrare ca si cheltuiala nedeductibila, dar la inchiderea de an n-ar trebui sa-mi afiseze suma amortizata in acel an (ce ar trebui inclusa in cheltuiala deductibila) ?? Mie imi afiseaza 0...ce ar mai trebui sa setez? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#7 Mesaj de tomac »

Imobilizările se operează în ecranul "Imobilizări" din meniul "Operații".
Odată ce sunt înregistrate acolo, la închiderea anului, aveți un buton de validare a calculului amortizării. După ce îl apăsați, în cheltuieli deductibile va apărea și amortizarea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

morarum400
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 02, 2010 12:00 am
Localitate: Caracal, Olt

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#8 Mesaj de morarum400 »

Revin, pt ca inca nu m-am lamurit cu partea de imobilizari :( . Incerc sa simulez o inchidere de an pe o firma test... la imobilizari am inregistrat un mijloc fix cu cu intrare in 2011, am schimbat data sistemului in 16.01.2013, dar nu-mi apare activ butonul de validare a calcului amortizarii pentru anul 2012... zona unde ar trebui sa fie suma din amortizari este goala si pe fond gri (inactiv) ca de altfel si butoanele de Validare, Devalidare a amortizarilor si butoanele de Validare/Devalidare a inchiderilor de an.. Care sunt conditiile ce trebuie intrunite pentru a putea inchide anul?
Am vizualizat si filmuletul de pe youtube cu explicatii despre cum se introduc imobilizarile, si spre deosebire de acolo, la Saga PS, mie nu mi-a calculat automat perioada de amortizare ramasa si valoarea (am introdus intrarea mij fix in 2011 ca in exemplul de pe youtube) ci mi-a trecut tot perioada si valoarea initiala.... :?:
Multumesc.

PS: nu reusesc sa atasez un PrintScreen format jpg :( "Nu s-a putut încărca fişierul ataşat în ./files/29456_8314e42ba90189e8ce1c35624b018ffb."

teodorescur531
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 24, 2017 1:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#9 Mesaj de teodorescur531 »

Buna ziua,
Am o intrebare pe acest subiect (amortizare mijloc fix in saga ps). Ideea este ca eu am imobilizarea achizitionata din grantul de 2000 eur...pentru care venitul este neimpozabil, iar cheltuielile nedeductibile...cum pot seta in saga ps ca amortizarea la acel mijloc fix sa mi-o treaca nedeductibila? Multumesc!

baloghi724
Mesaje: 59
Membru din: Mar Mai 08, 2012 10:20 am

Re: inregistrare amortizare in saga ps

#10 Mesaj de baloghi724 »


Scrie răspuns