PFA leasing

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

PFA leasing

#1 Mesaj de vinczellero »

Buna ! un PFA tine evidenta in partida simpla cu RJIP si achizitioneaza o masina in leasing !
1. avansul platit cu chitanta intra tot pe cheltuiala in luna platii ?
2. amortizarea o calculez la suma ramasa fara avans ?
3. daca este mijloc de transport si leasingul este pe 5 ani , pot sa trec direct la amortizare rata lunara ?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PFA leasing

#2 Mesaj de eugen01 »

Premisa:
Art.44 lit.l omfp 1040/2004
Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
cheltuielile efectuate de utilizator, reprezentând chiria - rata de leasing - în cazul contractelor de leasing operaţional, respectiv cheltuielile cu amortizarea şi dobânzile pentru contractele de leasing financiar, stabilite în conformitate cu prevederile privind operaţiunile de leasing şi societăţile de leasing.
1.Da.Ca si cheltuiala nedeductibila.
2.Nu.Avansul face parte din valoarea bunului ce face obiectul contractului.
3.Despre durata amortizarii, citim art.24 alin.6.Mai putem citi deasemenea si in anexa la omfp 3055( asta pentru ca se pare ca nu il credeti pe Balazse)

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: PFA leasing

#3 Mesaj de vinczellero »

daca ati observat in Codul Fiscal normele metodologice prevad cheltuielile cu rata de leasing ca si cheltuieli deductibile , nu ca si cheltuieli deductibile limitat ....e o diferenta totusi, iar in cazul unor conflicte intre Codul Fiscal si alt act normativ intaietate are Codul Fiscal !
Nu are legatura cu balasze ( vedeti cum incitati implicand si alte persoane ? :( ) ,in 3055 scrie la pct.97 alin.2) :
...achizitiile de catre locatar de bunuri mobile sau imobile sunt tratate ca investitii in imobilizari , fiind supuse amortizarii pe o baza consecventa cu politica normala de amortizare pt. bunuri similare ale locatarului !
Din asta trag concluzia ca pot amortiza accelerat un mijloc de transport achizitionat in leasing , pentru ca respect politica normala de amortizare la fel cum o respect pentru un mijloc de transport care nu este achizitionat in leasing (bun similar )
Avansul la leasing il pot considera ca si amortizare accelerata atat timp cat nu depaseste 50 % din valoarea bunului achizitionat !
In legatura cu rata de leasing recunoscuta ca si amortizare lunara nu cred ca imi este interzis sa fac acest lucru mai ales in conditiile in care durata de utilizare este aceasi cu durata de amortizare !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PFA leasing

#4 Mesaj de tomac »

Din ceea ce scrii se pare că orice rată de leasing e cheltuială deductibilă. Eu nu am observat să scrie așa ceva prin codul fiscal. Poate îmi arați tu. Prin codul fiscal scrie altceva, din câte știu eu. Citește puțin mai atent. Pe de altă parte OMFP 3055 nu se aplică celor ce conduc evidență în partidă simplă, așa că invocarea lui aici nu își are rostul.

Bunurile achiziționate în leasing financiar se amortizează de către beneficiarul contractului de leasing. Regimul de amortizare se stabilește de către fiecare în parte, în funcție de politica proprie.

Avansul nu este cheltuială. Mai mult, dai impresia că faci o mică eroare: amortizarea accelerată presupune ca în primul an să amortizezi 50% din valoarea bunului, nu în prima lună.

Nu ți-aș recomanda să consideri rata de leasing financiar ca o cheltuială deductibilă. Amortizarea fiscală da, dar nu rata. Între cele două există deosebiri. Una din ele, spre exemplu, este că amortizarea se determină de la punerea în funcțiune a imobilizării, pe când rata poate fi plătită și anticipat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA leasing

#5 Mesaj de balazse »

Extras Codul Fiscal:
ART. 48
Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activitati independente, determinat pe baza contabilitatii in partida simpla
(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
....
c) sa respecte regulile privind amortizarea, prevazute in titlul II, dupa caz;

(5) Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
l) cheltuielile efectuate de utilizator, reprezentand chiria - rata de leasing - in cazul contractelor de leasing operational, respectiv cheltuielile cu amortizarea si dobanzile pentru contractele de leasing financiar, stabilite in conformitate cu prevederile privind operatiunile de leasing si societatile de leasing;
Cele citate de EugeN01 se regasesc in Codul Fiscal, precum s-a referit la topic-ul:http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... are#p89920, pana la urma si acolo cam tot despre asta era vorba.
Titularul PFA poate decide despre perioada de amortizare, care ar fi intre 4-6 ani. Daca va decide ca va fi pe 5 ani, nici atunci nu va fi identic din cauza diferntelor de curs valutar.
Cat despre avans, avansul se plateste inainte de a receptia mijlocului fix, astfel nu il poti considera ca si parte a amortizarii accelerate. Eu inteleg ca ai vrea sa lucrezi mai usor, dar nu este precis ca te ajuta chiar mai mult, daca ai inregistra sume din factura ca si cheltuieli deductibile. Ii drept ca daca o parte din factura iti este deductibila, iar celalalt este nedeductibil trebuie sa introduci factura de 2 ori, precum si plata, dar nu cred ca ar fi chiar atat de rau.

TomaC a fost mai rapid. :D

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PFA leasing

#6 Mesaj de eugen01 »

Art.110 alin.1 anexa la omfp 3055
Amortizarea se stabileste prin aplicarea cotelor de amortizare asupra
valorii de intrare a imobilizarilor.
Despre valoare de intrare, ne facem timp si citim art.50, 51, 69, 95..si de ce nu, chiar si 109.
Art.25. CF
În cazul leasingului financiar utilizatorul deduce dobânda, iar în cazul leasingului operaţional locatarul deduce chiria (rata de leasing). Norme metodologice
(oops! se pare ca am imbatranit...Tomac si Balazse s-au miscat mai repede...si mult maibine ca mine!!)
Last edit:
Tomac> eu personal mai folosesc anexa la omfp 3055 pentru anumite definitii (imobilizari, costuri etc..).

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: PFA leasing

#7 Mesaj de apetrem »

vinczellero scrie:... Din asta trag concluzia ca pot amortiza accelerat un mijloc de transport
Mijloacele de transport nu se pot amortiza accelerat, doar echipamentele tehnologice şi computerele. CF.art.24 al.6
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA leasing

#8 Mesaj de balazse »

Off topic:
VinczellerO, nu cred ca se poate considera postare lui EugeN01 o incitare. Si-a exprimat parerea referitor la raspunsurile din topic-ul mentionat de mine.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PFA leasing

#9 Mesaj de eugen01 »

B>
Multumesc.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: PFA leasing

#10 Mesaj de vinczellero »

1. m-am referit la normele metodologice ale Codului Fiscal : in normele motod. cheltuielile referitoare la leasing pct.38 alin18 care spune (pct.38 ) ca sunt cheltuieli deductibile , de exemplu ( deci doar deductibile ) iar in textul Codului Fiscal la art.48 , alin .5 lit.l , incepe cu urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat ......am vrut doar sa arat diferenta , ca in textul legii cheltuielile in cazul lesingului sunt abordate ca si deductibile limitat , pa cand in norme sunt ca si deductibile fara a folosi limitat ! ( era doar o obsevatie :o )
2 cand am zis de ord.3055 nu am facut referire la partida simpla , am facut referire la topicul anterior despre care eugen zicea ca nu il cred pe balasze !
3. ai dreptate in legatura cu amortizarea accelerata care se refera la 50 % din valoare in primul an , dar daca am achizitionat bunul in luna noiembrie a unui an si incep sa calculez amortizarea din luna decembrie ? :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PFA leasing

#11 Mesaj de tomac »

1.Cheltuielile deductibile sunt deductibile fie integral fie limitat :mrgreen:
2.În primul an 50%=În primele 12 luni 50%. E vorba de an calendaristic adică 12 luni. În cazul tău e amortizare pentru o lună.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: PFA leasing

#12 Mesaj de vinczellero »

:mrgreen: interpretabil domne , interpretabil :lol: totul e interpretabil ,mari gauri mai avem !

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PFA leasing

#13 Mesaj de eugen01 »

tomac scrie:E vorba de an calendaristic adică 12 luni
Presupun ca este un "rezumat" al articolului 1 din Catalog ....

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: PFA leasing

#14 Mesaj de vinczellero »

:D

olariuc308
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 14, 2011 9:41 am

Re: PFA leasing

#15 Mesaj de olariuc308 »

Buna ziua !
Sunt nou pe acest forum, practic e prima mea postare, si as avea rugamintea sa fiu iertat daca gresesc sau nu ma incadrez cu postarile unde trebuie, cel putin pentru inceput.

Am o II, si as dori sa stiu cum inregistrez un leasing auto, ma refer incepand de la factura de avans, facturile de rate lunare, contract.
Undeva pe acest forum am citit ca in factura sunt cuprinse chelt deductibile dar si nedeductibile, inregistrez factura de doua ori ,o data cu suma deductibila si inca o data cu cea nedeductibila?

Multumesc anticipat.

Scrie răspuns