PFA leasing

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA leasing

#16 Mesaj de balazse »

Bina ai venit pe forum!
Exact. In cazul in care pe o factura ai mai multe tipuri de cheltuieli (deductibil, nedeductibil etc.) trebuie inregistrat separat deoarece pentru fiecare inregistrare va trebui sa asociezi un anumit cod de cheltuiala, precum si plata va trebui inregistrat la fel.

olariuc308
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 14, 2011 9:41 am

Re: PFA leasing

#17 Mesaj de olariuc308 »

Multumesc pentru urare si pentru raspunsul prompt!
Sper sa nu supar cu insistenta mea, dar nu sunt lamurit complet, si as vrea sa imi explicati exact pasii:
1. daca trebuie inregistrat undeva in PS si contractul
2. fiecare factura de rata va avea o dubla inregistrare?- o data pt sumele deductibile si o data pentru sumele nedeductibile.?
3 cum inregistrez fctura de asigurare casco? tot ded.?
4. si cum inregistrez factura de avans? asta ar fi trebuit sa fie la punctul 1.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: PFA leasing

#18 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am si eu o speta asemanatoare,numai ca achizitionarea autovehicului la o Firma I.I., s-a platit suma de 34784.94 lei(suma totala prev.in contract).Intrebarea si rugamintea mea e->am introdus-o la "tip op.". 003,cheltuieli cu imobilizarile(modificat ca"nedeductibile").Nu sunt sigur daca e ok(am citit undeva pe forum ca ar trebui la tip operatii creat 008-obiect de inventar).Daca nu e, va rog din suflet sa-mi spuneti cum e ok.multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA leasing

#19 Mesaj de balazse »

OlariuC308
1. Contractul nu se inregistreaza, doar ca imobilizarea se trece la "operatii" -? "imobilizari".
2. Exact.
3. Factura de CASCO este o chelt deductibila, ca urmare tot la intrari.
4. Factura de avans va fi chelt nedeductibila, deoarece valoare mijlocului fix il vei amortiza pe perioada aleasa, amortizare care va fi cheltuiala deductibila.
Mai bine sa fie omul insistent si stie sa inregistreze corect, decat sa nu intrebe si sa nu fie corect.
Dar asa cum zicea si AureL211252, la tip operatii "chelt cu imobilizarile", trebuie corectat din "chelt deductibile" in "chelt nedeductibile".

AureL211252
Este ok. Daca pentru ob de inventar creezi un nou tip este util la inventar, adica poti filtra in situatii aprovizionari doar ob de invetar achizitionate.

olariuc308
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 14, 2011 9:41 am

Re: PFA leasing

#20 Mesaj de olariuc308 »

multumesc mult pentru ajutor!
O zi frumoasa in continuare!

olariuc308
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 14, 2011 9:41 am

Re: PFA leasing

#21 Mesaj de olariuc308 »

as mami avea o intrebare
In factura de avans avem:
1. capital
2. taxa administrare
3. comision analiza dosar
Capitalul il inregistram ca nedeductibil, iar taxa administrare si comision analiza dosar deductibile !?

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: PFA leasing

#22 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc Balazse...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA leasing

#23 Mesaj de balazse »

Pentru OlariuC308
Daca nu sunt incluse in pretul de achizitie a mijlocului fix, atunci sunt chelt deductibile.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: PFA leasing

#24 Mesaj de avramg »

la un PFA am achizitionat 5 usi in valoare de 5856 lei pe care le-am instalat la sediul pfa.
Pentru aest sediu am contract de inchiriere pe termen de 10 ani pina in 30.09.2021.
Intrebarea mea este urmatoarea:
le inregistrez la imobilizari si le amortizez in 10 ani?
deduc tva-ul din factura? la data achizitionarii?

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: PFA leasing

#25 Mesaj de filipn »

am o factura la o Intr. individuala in care sunt prinse si cheltuieli nedeductibile. chitanta cu suma din factura, cum o inregistrez in RJIP?. conf. fisa op. diverse?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA leasing

#26 Mesaj de balazse »

Factura il inregistrezi ca si doua facturi (unul pe deductibil si unul pe nedeductibil), la fel procedezi si cu chitanta.

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: PFA leasing

#27 Mesaj de filipn »

multumesc ptr. raspuns .tuturor: un an nou cu sanatate si spor in toate.filip

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PFA leasing

#28 Mesaj de eugen01 »

avramg>
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=96066

Pe de alta parte, nu cred ca usile se incadreaza la imobilizari.

beldeaa
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 07, 2013 3:02 pm

Re: PFA leasing auto

#29 Mesaj de beldeaa »

buna ziua, am ceva nelamuriri in legatura cu inregistrarea unei rate pt leasing auto.

am preluat un pfa din iulie. eu ii tin actele in saga ps. cealalta persoana ii facea actele in alt program. el are un leasing auto luat in mai.
intrebarea mea este daca pot sa inregistrez direct factura cu rata? si daca se poate cum fac asta?, daca nu se poate trebuie inregistrat auto in imobilizari cu val de intrare si toate datele aferente?


va multumesc, :D



ps. nu am mai lucrat cu leasing auto pt pfa. am citit ceva pe aici dar nu este sufficient.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PFA leasing

#30 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Imobilizarea il inregistrezi la imobilizari.
Pentru ratam dobanda ai tip definit la "tip de operatii", iar factura se introduce la "intrari", dar va trebui sa-l introduci ca facturi separate avand in vedere ca nu au acelasi cod, la fel si plata.

Scrie răspuns