REEVALUARE CLIENTI VALUTA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
lutaii
Mesaje: 157
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:00 am

REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#1 Mesaj de lutaii »

buna, intrebarea mea este urmatoarea: se reevalueaza clientii(valuta) in PS ??? .... si cum????.....multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#2 Mesaj de balazse »

Nu, deoarece nu este necesar, adica se inregistreaza in RJIP doar incasarea si nu si diferenta de curs valutar.

perfectasrl
Mesaje: 57
Membru din: Mie Aug 20, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau
Contact:

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#3 Mesaj de perfectasrl »

balazse scrie:Nu, deoarece nu este necesar, adica se inregistreaza in RJIP doar incasarea si nu si diferenta de curs valutar.
Dar nu apar diferente atunci de ex intre cifra de afaceri ce se calculeaza pentru plafon( la mine e mai mare ) decat ce am trecut in registru la incasari.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#4 Mesaj de tomac »

La partidă simplă, ce e în registrul de încasări și plăți, nu are legătură cu cifra de afaceri pentru TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

perfectasrl
Mesaje: 57
Membru din: Mie Aug 20, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau
Contact:

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#5 Mesaj de perfectasrl »

tomac scrie:La partidă simplă, ce e în registrul de încasări și plăți, nu are legătură cu cifra de afaceri pentru TVA.
Atunci ramane sfant registrul de incasari si palti, alte corelatii nu mai trebuie indeplinite. Daca vreau sa urmaresc fisa clienti iar o s aam diferente pentru ca la facturare e un curs la incasare altul. E cam aiurea...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#6 Mesaj de tomac »

Domneee, da ce aveti cu butonul "Raspunde"? De ce nu-l folositi? Nu inteleg de ce apasati continuu "Citeaza". Pentru a aglomera forumul probabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

perfectasrl
Mesaje: 57
Membru din: Mie Aug 20, 2008 12:00 am
Localitate: Zalau
Contact:

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#7 Mesaj de perfectasrl »

Asa e bine? Scuze dar nici nu mi-am dat seama.

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#8 Mesaj de apostus »

Buna ziua!Am si eu o problema cu diferentele de curs,ma streseaza :? Emit factura in valuta(si in josul sumei in valuta este si suma in lei) catre un client din romania.bunnn....incasez in lei,normal ma duc la banca lei,bifez factura o incasez la cursul la care am emis-o,si imi mai da si diferenta de curs.mai bine dau un ex:
5121=4111 3500 ron(1000x3.5 cursul facturii)
665=5121 700(mi pune automat cand fac incasarea)
din cauza celor 700 mi se denatureaza extrasul si nu-mi mai corespun sumele.
Nu e mai bine sa sterg cei 700 de la extras si sa fac 665=4111 700 ron
si modific si la incasare 5121=4111 2800 ron.dar asa mi se denatureaza situatie clienti.
ma poate ajuta cineva,va rogggg multtt,sincer nu stiu cum sa fac la facturile incasate in lei....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#9 Mesaj de tomac »

Treceți cursul de la data încasării, nu cel de la data emiterii.
Și aveți grijă pe viitor unde postați.Ați postat la SAGA PS unde e vorba de partidă simplă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#10 Mesaj de apostus »

Ma scuzati :oops: ,chiar nu mi-am dat seama.in legatura cu factura,da se trece cursul singur,la explicatii,de acolo da diferenta la emitere a fost un curs si cand am incasat alt curs....dar eu am incasat in lei,si de aceea suma ramane fixa si nu stiu ce sa fac cu acea diferenta de curs care mi se pune automat la banca lei,dupa cum spuneam imi denatureaza extrasul.nu stiu,probabil nu m-am facut inteleasa dar la ora actuala nu stiu nici cum sa mai explic :oops:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#11 Mesaj de tomac »

Cursul se poate modifica în ecranul de încasare al facturii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iordanm70
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 21, 2020 11:51 am

Re: REEVALUARE CLIENTI VALUTA

#12 Mesaj de iordanm70 »

apostus scrie: Mie Mar 21, 2012 10:11 pm Ma scuzati :oops: ,chiar nu mi-am dat seama.in legatura cu factura,da se trece cursul singur,la explicatii,de acolo da diferenta la emitere a fost un curs si cand am incasat alt curs....dar eu am incasat in lei,si de aceea suma ramane fixa si nu stiu ce sa fac cu acea diferenta de curs care mi se pune automat la banca lei,dupa cum spuneam imi denatureaza extrasul.nu stiu,probabil nu m-am facut inteleasa dar la ora actuala nu stiu nici cum sa mai explic :oops:
Buna ,
Stiu ca este foarte vechi subiectul, insa ma gandesc ca pana acum v-ati lamurit care este solutia ? Am aceeasi problema, cu denaturarea soldului din banca din cauza diferentelor de curs valutar .
Ce pot face in acest caz, care este solutia ?
Multumesc

Scrie răspuns