Aviz de insotire a marfii

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilcaciv
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iul 26, 2011 2:51 pm

Aviz de insotire a marfii

#1 Mesaj de ilcaciv »

Buna ziua

In primul rand mentionez ca detin o I.I. neplatitor de TVA si utilizez SAGA P.S.
As dori cateva lamuriri in ceea ce priveste avizul de insotire a marfii.
La rubrica OPERATII - IESIRI am ales la tipul operatiunii A (aviz de insotire a marfii) cu numarul 1 pentru marfa livrata dar acum nu stiu acum cum procedez cand vreau sa emit factura deoare ce de la data emiterii Avizului de insotire a marfii am mai eliberat facturi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Aviz de insotire a marfii

#2 Mesaj de balazse »

Numarul avizului nu trebuie sa fie identic cu numarul facturii, daca la asta te-ai referit.

ilcaciv
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iul 26, 2011 2:51 pm

Re: Aviz de insotire a marfii

#3 Mesaj de ilcaciv »

cred ca nu m-am exprimat bine.
generand Avizul de insotire a marfii, marfa a fost scazuta din stoc acum cand emit factura aceasta ar trebui sa fie generata pe baza Avizului de insotire (asa cred) deoare ce marfa a fost scazuta odata cu Avizul. Schimb la OPERATII - IESIRI tipul A (Aviz de insotire)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Aviz de insotire a marfii

#4 Mesaj de tomac »

Nu. Introduceți o nouă ieșire pe clientul respectiv, pe tip "Factură".
După ce introduceți și salvați datele despre client, număr de factură și data acesteia, va apărea un buton "Asociere aviz" ce vă va permite asocierea facturii cu avizul emis anterior. Bunurile livrate cu aviz vor rămâne scăzute o singură dată, cu avizul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilcaciv
Mesaje: 18
Membru din: Mar Iul 26, 2011 2:51 pm

Re: Aviz de insotire a marfii

#5 Mesaj de ilcaciv »

multumesc de ajutor.
nu reuseam fara indicatiile tale.

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Aviz de insotire a marfii

#6 Mesaj de mocanl378 »

buna ziua, am o mare problema!
colega care factureaza marfa, genereaza si avizele de insotire a marfurilor tot din saga, cand am inlocuit-o intr-o zi, am observat ca ea nu asocia avizul cu factura pe care o intocmea ulterior, ci a inregistrat o data avizul, apoi factura fara sa le asocieze. din aceasta cauza, mi s-au dublat veniturile, marfa a fost scazuta de 2 ori din gestiune si situatia financiara s-a incheiat in conditiile astea la 30.09.

rugamintea mea e ce ma sfatuiti sa fac acum la luna octombrie ca nu mai vreau sa depun rectificative, si cum pot sa-mi scad soldul conturilor de avize ca n.c. 411=418 nu o pot face, deoarece mi se incarca conturile clientilor cu sume in plus, nereale?

va rog frumos sa ma ajutati, cum pot sa-mi reglez conturile?

va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Aviz de insotire a marfii

#7 Mesaj de tomac »

SAGA PS este o secțiune a forumului unde se postează mesaje legate de acest program. Din ce înțeleg eu, aveți SAGA C și contabilitate în partidă dublă nu în partidă simplă, de aceea vă rog să acordați mai multă atenție atunci când veți mai posta pe forum.

Legat de problemă: stornați facturile introduse, validați stornarea, apoi reintroduceți-le și nu le validați înainte de a le asocia cu avizele.
Stornarea o faceți poziționându-vă pe factura inițială și apăsând butonul "Stornare". Pentru a nu reintroduce manual factura ce o veți asocia la aviz puteți apela la un mic truc, să zic așa: stornați stornarea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Aviz de insotire a marfii

#8 Mesaj de mocanl378 »

va multumesc, si pot face inregistrarile acum in luna octombrie, nu? ca sa nu mai modific la septembrie!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Aviz de insotire a marfii

#9 Mesaj de tomac »

Normal. Nici nu intră în discuție modificarea lunii septembrie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moldoveanua69
Mesaje: 90
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Aviz de insotire a marfii

#10 Mesaj de moldoveanua69 »

Buna ziua. Am vazut cum se poate face o factura in baza unui aviz.
Dar, se poate si invers?
Adica, SA FAC AZI FACTURA DE MARFA (care nu descarca gestiune) si SA FAC MAINE AVIZUL (care descarca gestiunea)?
(Avem multi clienti care nu vor sa achite proforme sau facturi de avans, dar nici eu nu livrez marfa neachitata...)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Aviz de insotire a marfii

#11 Mesaj de balazse »

Nu.

todorutg
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 27, 2023 4:48 pm

Re: Aviz de insotire a marfii

#12 Mesaj de todorutg »

Buna ziua.
Problema mea este legata de faptul ca nu reusesc sa modific data la care se efectueaza expedierea marfii ,chiar daca avizul il generez cu o zi inainte , adica daca azi generez avizul pentru un transport ce se va efectua maine la printarea avizului observ ca se tipareste data si ora curenta . Cum fac sa setez ora si data in formular inainte de tiparire?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Aviz de insotire a marfii

#13 Mesaj de balazse »

Scoti bifa de la "primitor".

todorutg
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 27, 2023 4:48 pm

Re: Aviz de insotire a marfii

#14 Mesaj de todorutg »

Daca scot bifa de la "primitor " nu mai am detalii cu privire la sofer, resp mijlocul de transport care efectueaza transportul...pe mine ma intereseza sa pot modifica data si ora la care se va efectua transportul .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Aviz de insotire a marfii

#15 Mesaj de balazse »

Atunci ramane sa trimiti e-mail echipei Saga, doar ei pot efectua modificari in program.
Sa ne zici si nou cum s-a finalizat.

Scrie răspuns