Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
irimiem
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 03, 2013 8:30 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#31 Mesaj de irimiem »

Am o nelamurire. Inregistrez bonul de benzina in SAGA PS ca si "Benzina" la tipul operatiunii (009) si apoi ca nedeductibil N50. Daca verific la "Ïnchidere an" suma respectiva este inregistrata la "Cheltuieli deductibile plafonat". Teoretic in acel moment sumele inscrise la "Venituri net impozabile" si la "Ïmpozit" ar trebui sa scada. Dar remarc ca acestea nu se intampla. Gresesc eu la inregistrarea operatiunii?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#32 Mesaj de balazse »

Daca ai creat nouk tip de operatiune, in loc de "deductibil partial" alege "chelt deductibile", astfel iti calculeaza programul automat deductibilitatea, precum ai si o evidenta clara pe codul 009.

irimiem
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 03, 2013 8:30 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#33 Mesaj de irimiem »

balazse scrie:Daca ai creat nouk tip de operatiune, in loc de "deductibil partial" alege "chelt deductibile", astfel iti calculeaza programul automat deductibilitatea, precum ai si o evidenta clara pe codul 009.
Corect! Operatiunea "Benzina"era setata cu deductibilitate plafonata. Merci.
Dar totusi, la intrarea Benzina softul nu calculeaza jumatate din suma (N50) ca deductibila si jumatate ca nedeductibila. Din cate am observat scade jumatate din TVA din suma totala, si acea suma mi-o deduce. De exemplu: am bonul de benzina de 227.86 lei (din care TVA 44.1 lei), fac plata, iar in RJIP imi afiseaza 205,81 lei. Suma pe care o deduce integral in loc de 50%. ???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#34 Mesaj de balazse »

Referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
Referitor la calcul (cel putin mie asa imi calculeaza daca am ales "chelt deductibil", de accea am zis sa-l modifici din "chelt deductibil plafonat").
(227,86 - 44,10)/2 = 183,76/2 -> deductibil 91,88 lei
(44,10/2)/2 = 22,05/2 -> dedcutibil 11,02
Total deductibil = 102,90

La deductibil plafonal ti-a calcul corect, astfel la nedeductibil treci 102,91 si iti ramane deductibil 102,90.

irimiem
Mesaje: 4
Membru din: Dum Feb 03, 2013 8:30 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#35 Mesaj de irimiem »

Da, este in regula acum.
Dar de ce in RJIP afiseaza suma totala platita - 1/2 din TVA? (205,81 lei in ex anterior)


Mutumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#36 Mesaj de balazse »

Deoarece jumatate din TVA se trece pe cheltuiala si doar jumatate ce se trece pe cheltuiala este deductibila.

lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#37 Mesaj de lilead954 »

Din cate am citit pe acest post sa inteleg ca se calculeaza suma deductibila doar la final de an? iar aceste cheltuieli sunt deduse incepand cu anul viitor? pentru o firma micro, imp venit platibil trimestrial.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#38 Mesaj de balazse »

Acest topic se refera la Saga PS, adica partida simpla si nu la societati comerciale, daca ai mentionat de firma micro.
De ce sa fie deduse doar incepand cu anul urmator (la ce te referi exact)?
Daca prin "imp venit platibil trimestrial" impozitul platit pe baza de venitul estimat, aceea este altceva, il platesti normal, iar in anul urmator cand ai efectuat calculele si ai depus D.200 se va face regularizarea.

lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#39 Mesaj de lilead954 »

balazse scrie:Acest topic se refera la Saga PS, adica partida simpla si nu la societati comerciale, daca ai mentionat de firma micro.
De ce sa fie deduse doar incepand cu anul urmator (la ce te referi exact)?
Daca prin "imp venit platibil trimestrial" impozitul platit pe baza de venitul estimat, aceea este altceva, il platesti normal, iar in anul urmator cand ai efectuat calculele si ai depus D.200 se va face regularizarea.
Am la intrari cateva bonuri de combustibil, cu optiunea N50, la inchidere de luna calculeaza automat impozitul pe venit in functie de conturile 7xx, dar nu scade si sumele aferente bonurilor. Am observat ca se poate introduce manual in casuta suma deductibila, dar nu cred ca este metoda corecta din moment ce saga ar putea calcula automat.
De aceea intrebam daca este vre-o optiune care trebuie bifata pentru a calcula automat la trimestru sau calculeaza doar la final de an.
Si da este vorba de SAGA C in cazul meu.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#40 Mesaj de fagarasa176 »

pai daca esti micro ce treaba ai cu cheltuielile?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#41 Mesaj de lilead954 »

fagarasa176 scrie:pai daca esti micro ce treaba ai cu cheltuielile?
De curand firma achizitioneaza autoturism, iar cheltuielile aferente(benzina, piese, consumabile, etc..) sunt deductibile in anumite proportii(in cazul de fata 50%).
Mai mult din curiozitate ma asteptam sa se faca automat si calculul.
Se aplica deductibilitatea diverselor consumabile si in cazul meu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#42 Mesaj de balazse »

Pentru LileaD954
Referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
Suma deductibila in cazul impozitului pe venit (micro) se refera la altceva, citeste Codul Fiscal ce se trece acolo, precum modul de calcul al impozitului (nu-l incurca cu impozitul pe profit).

lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#43 Mesaj de lilead954 »

Multumesc pentru lamuriri si scuze pentru citate

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#44 Mesaj de fagarasa176 »

In cazul d-vs facilitatea de N50 este utila doar daca sunteti platitor de tva
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

iliovicid980
Mesaje: 55
Membru din: Vin Apr 17, 2015 8:04 am
Localitate: Bucuresti

Re: Inregistrare cheltuieli deductibile 50%

#45 Mesaj de iliovicid980 »

Buna seara,

Sunt PFA platitor de TVA, si nu stiu cum sa inregistrez corect bonurile de benzina.
Masina e luata in comodat, folosita ptr. deplasare la clienti (servicii de consultanta).
Am definit un nou tip de operatiune, pe care am numit-o "Cheltuieli deductibile partial", iar ca tip am ales: Cheltuieli deductibile plafonat.
Cand introduc bonul de benzina, aleg tipul de mai sus, iar la campul Nedeductibil aleg N50.
Observ ca in situatia de inchidere an apare doar TVA-ul ca si cheltuiala deductibila 50%... baza este cheltuiala deductibila integral.
La decontul de TVA, respectiv in Jurnalul de cumparari, TVA-ul este insa deductibil 100%.
Este corect?

Multumesc!

Scrie răspuns