comert PFA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
nitag176
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 08, 2013 7:51 pm

comert PFA

#1 Mesaj de nitag176 »

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati si pe mine cu o lamurire...am un PFA ce desfasoara comert cu amanuntul, gestiunea o tin global valoric, la intrari aleg "Marfuri" pret achizitie, pret vanzare, la iesiri aleg la fel "Marfuri" pret vanzare.

1. Pe raportul de gestiune imi apare stocul final la pret de vanzare, este foarte bine...dar nu trebuie sa am o evidenta si la stocul final la pretul de achizitie?? Am doar total achizitii marfuri. Nu mi se va solicita la vreun control de la Finante si o evidenta a stocului la pret de achizitie??

2. Daca o sa am procese verbal de modificare pret la anumite marfuri, cum le pot inregistra pentru a fi corect raportul de gestiune?

3. Se poate tine evidenta si la pret de achizitie la intrari, pret vanzare la iesiri?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: comert PFA

#2 Mesaj de tomac »

1. Nu. Nu există bază legală pentru așa ceva.
2. La gestiuni global-valorice cu intrări pozitive sau negative pe furnizor "fictiv" și neachitat. Creezi un furnizor numit "PV Modificare prețuri" și pe acesta operezi
3. Nu. Așa ceva e un nonsens.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitag176
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 08, 2013 7:51 pm

Re: comert PFA

#3 Mesaj de nitag176 »

Multumesc mult!

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: comert PFA

#4 Mesaj de stanescue961 »

Buna seara la d.voastra.Ce m-asi bucura daca cineva mi-ar da o mana de ajutor:O cunostinta ,draga mie ,are un PFA/mai precis merge in targuri si vinde gogosi,fabricate manual.La gestiune,o ajuta un contabil,,de meserie,,.Acum omul s-a imbolnavit si a fost nevoita sa-si ceara documentele.Vrea sa cumpere SAGA PS.Imi spune cineva cum configureaza soc.si ce documentatie completeaza?Exemplu:NIR ,NEDEFINIT,faina,zahar,ulei,drojdie ,esente si ...tot retetarul.Dar unde se regasesc in NIR ,gogosile?Sau se introduc la iesire ,in RAPORT Z?Din documentatia pe care a recuperat-o,nu reiese de nicaieri ,ca a vandut gogosi ,ci doar faina.....si altele.Nu are fise pt.aceste produse.Cine ma sfatuieste si pe mine cum a-r fi corect?Miiiii de multumiri anticipate.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: comert PFA

#5 Mesaj de tomac »

Contabilitatea în partidă simplă este una de încasări și plăți, nu una de angajamente și nu este nici o contabilitate de stocuri.
Consultați OMFP 170/2015.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns