Material consumabil ce depaseste 2500 ron

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
traianm
Mesaje: 216
Membru din: Vin Aug 24, 2007 12:00 am

Material consumabil ce depaseste 2500 ron

#1 Mesaj de traianm »

BUNA ZIUA!

Am o achizitie cu pret unitar de 2800 ron/bucata (deci depaseste pragul de 2500- mijloc fix);produsul se foloseste de 3-4 ori si se termina cu durata de utlizare.
Intrebare : cum o inregistram in contabilitate in asa fel incat sa o incadram ca si material consumabil, piesa de schimb, etc.; exista legislatie in acest caz?


Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Material consumabil ce depaseste 2500 ron

#2 Mesaj de balazse »

Totusi despre ce obiect ar fi vorba? Daca se utilizeaza pe o perioada scurta atunci eu zic ca il poti incadra la consumabil/piesa de schimb, depinde pentru ce este utilizat si ce produci cu el.

traianm
Mesaje: 216
Membru din: Vin Aug 24, 2007 12:00 am

Re: Material consumabil ce depaseste 2500 ron

#3 Mesaj de traianm »

dar exista legislatie?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Material consumabil ce depaseste 2500 ron

#4 Mesaj de herganiec »

se foloseste de 3-4 ori pe luna pe an.. ? daca nu ne dai mia multe detalii nu stim ce sa-ti spunem.
dar daca e piesa e consumabil.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Material consumabil ce depaseste 2500 ron

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Chiar credeti ca noi ghicim in stele?
daca nu dati toate informatiile nu veti primii un raspuns corect
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

traianm
Mesaje: 216
Membru din: Vin Aug 24, 2007 12:00 am

Re: Material consumabil ce depaseste 2500 ron

#6 Mesaj de traianm »

Este un produs medical, se foloseste la interventii chirurgicale -stapler circular....

Multumesc..

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Material consumabil ce depaseste 2500 ron

#7 Mesaj de herganiec »

includeti la obiect de inventar. http://www.rombiomedica.com/Staplere/st ... ulare.html

Obiectele de inventar reprezintă bunuri care nu îndeplinesc condițiile de a fi mijloace fixe. Fie au valoarea mai mică de 2.500 ron, fie au o durată de utilizare mai mică de 1 an.
În categoria obiectelor de inventar sunt incluse, de exemplu, echipamentele de lucru, de protecție, îmbrăcămintea specială, aparatele de măsură și control, aparatura birotică, mobilierul, aparatura și instalațiile de masurare, control, etc.
avantaj față de mijloacele fixe constă în includerea în cheltuieli, imediat ce au fost date în consum, nu într-o perioadă dată de timp cum este la mijloacele fixe.
Pe măsura dării în consum, evidența obiectelor de inventar se ține extracontabil, cu ajutorul fișei de magazie a materialelor de natura obiectelor de inventar date în folosință.
Cu ocazia inventarierii anuale, de exemplu, se poate proceda la casarea obiectelor de inventar din unitate, prin complectarea unei liste cu obiectele de inventar propuse spre casare, modelul listei de inventariere cu mențiunea propuse spre casare. După aprobarea totală sau parțială se întocmește procesul verbal de scoatere din funcțiune a obiectelor de inventar.
Deoarece nu intră în categoria mijloacelor fixe (a imobilizărilor corporale sau necorporale) ci a stocurilor, obiectele de inventar nu se amortizează. În măsura utilizării, consumării, dării lor în folosință, obiectele de inventar se înregistrează pe cheltuieli. Evidența obiectelor de inventar se ține extracontabil, cu ajutorul contului 8035 (stocuri de natura obiectelor de inventar) și a fișei de magizie a materialelor de natura obiectelor de inventar date în folosință.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Material consumabil ce depaseste 2500 ron

#8 Mesaj de tomac »

herganiec scrie: Evidența obiectelor de inventar se ține extracontabil, cu ajutorul contului 8035 (stocuri de natura obiectelor de inventar) și a fișei de magizie a materialelor de natura obiectelor de inventar date în folosință.
ceea ce la PS nu este cazul. Nici nu există o astfel de fișă pentru PS.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns