VAT id de forma EU276000137

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

VAT id de forma EU276000137

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Bună ziua, am făcut o plată către un site din SUA.
Datele furnizorului de pe factură sunt:
ProZ.com
P.O. Box 903 Syracuse New York
13201 United States
VAT ID (Europe) EU276000137

De pe site: "Why does ProZ.com collect VAT? The company is not based in the EU. Even though ProZ.com is not based in the EU, as a company selling a digital service "consumed" in the EU, ProZ.com is obligated by the EU to collect VAT at the national rate of the consumer, and to remit all VAT collected to a single EU country in a quarterly basis. ProZ.com remits to Germany."

De asemenea:
"If, when purchasing a membership from within the European Union, a member does not supply a VAT number which can be verified online, ProZ.com is obliged by law to collect VAT tax against the purchase made, according to the VAT rate applicable in the country of the purchaser.

If a VAT number is supplied, no VAT tax is charged.

For those desiring more details: In July of 2003, the EU entered into effect a directive obliging non-EU suppliers of digital services to collect VAT tax on sales made to individuals (not businesses) living in the EU countries. ProZ.com reports and remits VAT taxes it collects to the Spanish tax authority, under the provisions of the "Special Scheme for non-EU Businesses Providing Electronically Supplied Services to EU Consumers"

For more information, see the EU "Directive relating to VAT on digital services
entered into force on 1 July 2003" at http://ec.europa.eu/taxation_customs/ta ... dex_en.htm
"

Se oferă și un document prin care se certifică acest fapt - dau link pentru că nu pot atașa fișiere: (http://cdn2.proz.com/file_resources/oth ... m_engl.pdf)

Întrebarea e: Cum pot înregistra această factură în SAGA PS (și, respectiv în declarația 390)? Nu există posibilitatea de a lege "EU" la țară.

Mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: VAT id de forma EU276000137

#2 Mesaj de tomac »

Nu există posibilitatea să alegi EU pentru că nu există o astfel de țară, un astfel de indicativ. Verificarea pe siteul EU nici măcar nu permite folosirea EU ca indicativ de țară.
Codurile speciale ce încep cu EU sunt pentru servicii electronice și sunt acordate unor firme ce nu sunt din EU. Au sediul activității economice în eu, dar aplică un regim special de taxare în EU. În cazul tău țara aleasă pentru înregistrarea firmei este Germania.
Serviciile respective nu se declară în D390. De altfel nici nu ai putea. D390 nu conține EU ca indicativ de țară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: VAT id de forma EU276000137

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Și totuși, eu trebuie să plătesc TVA-ul
Pe site-ul furnizorului, când clientul nu are cod TVA valid, factura va include TVA (un client persoană fizică).
Dacă am cod TVA valid, factura furnizorului nu conține TVA. Eu trebuie să plătesc TVA-ul aferent în România.

Din documentele pe care le-am citit despre serviciile electronice prestate către clienți de pe teritoriul UE am înțeles același lucru - furnizorul nemembru se înregistrează într-un stat membru ca "furnizor de servicii electronie".
În directiva de TVA scrie: "Statul membru de identificare alocă persoanei impozabile nestabilite un număr individual de identificare în scopuri de TVA și îi comunică respectivul număr prin mijloace electronice. Pe baza informațiilor utilizate pentru această identificare, statele membre de consum pot recurge la propriile sisteme de identificare."
De aici încolo, tranzacțiile se desfîșoară ca orice tranzacții intracomunitare.

http://ec.europa.eu/taxation_customs/ta ... #new_rules
"From 1 January 2015, telecommunications, broadcasting and electronic services will always be taxed in the country where the customer belongs* – regardless of whether the customer is a business or consumer – regardless of whether the supplier based in the EU or outside"

NON-EU BUSINESSES supplying to: Business in the EU
No VAT charged. Customer must account for the tax (reverse-charge mechanism).

https://www.gov.uk/government/publicati ... ule-change

http://ec.europa.eu/taxation_customs/ta ... y_services

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... erv:l31044
Non-EU operators are required to register for VAT purposes only when their business involves sales to final consumers. If they supply to EU businesses (and this covers the vast bulk of such transactions), they face no obligations at all as the business customers account for the VAT themselves on a self-assessment basis under the "reverse charge mechanism"

De asemenea:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/In ... romana.htm

Aparent, acel cod EUxxxxx ține de sistemul VOES, aflat în funcțiune înainte de 2015, cel puțin așa zice ANAF.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: VAT id de forma EU276000137

#4 Mesaj de tomac »

Da, dar nu prin D390. Ci prin alt decont special. Nu există introdus în SAGA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: VAT id de forma EU276000137

#5 Mesaj de ilioiud97 »

Știți cumva care este acest decont? Îmi puteți spune și mie?
Mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: VAT id de forma EU276000137

#6 Mesaj de tomac »

Îmi cer scuze. Nu trebuie să plătiți nimic. Cel care vă facturează și este înregistrat în EU are obligația plății TVA. Dacă ar fi fost în înregistrat în RO ar fi depus D399.
Dar nu este cazul.
Înregistrați achiziția ca o achiziție scutită, fără TVA. Nu o declarați în 390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: VAT id de forma EU276000137

#7 Mesaj de ilioiud97 »

Am trimis întrebarea la ANAF.
Oricum, din câte am înțeles eu, nu trebuie să fie înregistrat în scopuri de TVA în toate statele UE. Schema M1SS tocmai asta face, le dă dreptul să se înregistreze în orice stat european și apoi să factureze de acolo fără TVA.

D399 ar fi intrat în discuție dacă operatorul respectiv era înregistrat în România, dar el e înregistrat în Germania.

Să vedem ce zice ANAF.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

[solved]: VAT id de forma EU276000137

#8 Mesaj de ilioiud97 »

ANAF a zis că:

"Prin urmare, societatea din SUA a fost inregistrata fiscal in Germania primind un cod de inregistrare special in scopuri de TV A, in vederea aplicarii regimului special pentru toate serviciile electronice, prestate doar catre persoane neimpozabile stabilite in Uniunea Europeana si achizitia dvs de servicii nu este considerata achizitie intracomunitara."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: VAT id de forma EU276000137

#9 Mesaj de tomac »

tomac scrie:Înregistrați achiziția ca o achiziție scutită, fără TVA. Nu o declarați în 390.
Cam așa am zis și eu
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: VAT id de forma EU276000137

#10 Mesaj de ilioiud97 »

tomac scrie: Cam așa am zis și eu
Așa ați zis, am dat și răspunsul de la ANAF ca să se închidă cercul (informațional :lol: ).

radulescur594
Mesaje: 275
Membru din: Mie Iul 28, 2010 12:00 am

Re: VAT id de forma EU276000137

#11 Mesaj de radulescur594 »

Ca si modalitate de inregistrare in SAGA ar fi prin ecranul "intrari valuta" la TVA se trece 0, si imi face nota contabila fara TVA iar in D300 se duce automat la rd. 26 "Achizitii de bunuri sau servicii scutite de taxa sau neimpozabile". Nu apare in D390.
Este corect?

Multumesc!

fotiaa
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 12, 2016 2:38 pm

Re: VAT id de forma EU276000137

#12 Mesaj de fotiaa »

Buna ziua!
Firma neplatitoare de TVA,fara cod special, achizitioneaza un serv electronic de la o firma din America,cu cod EU care -i factureaza cu TVA 19%.
Cum o inregistrez?Achizitii de bunuri sau servicii scutite de taxa sau neimpozabile...sau ca o factura oarecare?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: VAT id de forma EU276000137

#13 Mesaj de tomac »

Ca o factură oarecare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fotiaa
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 12, 2016 2:38 pm

Re: VAT id de forma EU276000137

#14 Mesaj de fotiaa »

multumesc!

catanam78
Mesaje: 6
Membru din: Mar Iul 03, 2018 3:31 pm

Re: VAT id de forma EU276000137

#15 Mesaj de catanam78 »

Buna ziua,

Daca pfa-ul din romania care achizitioneaza servicii electronice de la o firma din America cu cod EU, are si cod special de tva dar nici CUI-ul si nici CIF-ul nu apar pe factura, atunci trebui declarata achizitia in d301 si platit tva-ul?
Factura primita este cu tva de 19%.

Multumesc!

Scrie răspuns