Creare set produse din marfa receptionata

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
zamarcarul
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Creare set produse din marfa receptionata

#1 Mesaj de zamarcarul »

Buna seara,

Sunt II neplatitoare de tva si va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
am inregistrat NIR pentru marfa si mi-am dat seama ca pe unele din aceste produse este mai avantajos sa le vand in pachet/set.
As dori sa fac acest lucru odata cu inregistrarea NIR-ului. M-am gandit sa operez prin OPERATII SPECIALE, mi se pare mai simplu decat prin Retete (in plus, parca nici nu prea imi suna bine sa introduc niste marfuri ca materii prime, de nevoie, ca nu se poate altfel...).
Astfel, pentru SET 1 (de ex,) am selectat produsele ce vreau sa intre in componenta acestuia si nr de bucati (pentru ca nu vreau ca toate produsele selectate sa se vanda doar prin set ci se vor vinde si separat asa cum au fost inregistrate prin NIR) si am dat Descarcare marfa.
Apoi am creat articolul SET 1 (tot marfa) si l-am introdus tot prin OPERATII SPECIALE, dar am ales Incarcare marfa. Pretul unitar al SET 1 va fi totalul preturilor unitare ale produselor ce intra in componenta.

Practic ar fi simplu, mai ales ca sistemul tipareste si un raport in care e evidentatiat clar ce a fost descarcat si ce a fost incarcat. Credeti ca e bine asa? Sau, daca se poate LEGAL, inca de la inregistrarea NIR-ului sa pun mai putine produse la cele ce vor intra in componenta SET 1 si sa introduc o pozitie pentru SET 1 ? Mi se pare cam fortat atata timp cat pe nir nu exista acest SET 1..... in plus in aceasta ultima varianta treaba ramane cam batuta in cuie, pe cand prin operatii speciale pot orcand sa mai fac si alte seturi sau sa maresc nr de bucati din SET 1.

Imi cer scuze ca m-am complicat atat de mult in explicatii pentru ceva atat de simplu, dar nu mi-am gasit mai bine cuvintele.

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 487
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Creare set produse din marfa receptionata

#2 Mesaj de Administrator »

Este mai simplu sa folosesti retetele. Procedura este descrisa in manualul de utilizare aferent ecranului "Tipuri de articole".
Nu trebuie sa introduci marfurile care compun pachetul ca materii prime, ci doar sa bifezi optiunea "Consumabil" pentru tipul "Marfuri" din ecranul "Tipuri de articole".

zamarcarul
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Creare set produse din marfa receptionata

#3 Mesaj de zamarcarul »

Multumesc, voi incerca si aceasta varianta, desi am vrut sa ma feresc de ea in ideea ca parca tine de productie totusi, iar ce am eu este atat de banal.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Creare set produse din marfa receptionata

#4 Mesaj de stroer1948 »

Va salut,
Redeschid acest topic pt ca ma confrunt si eu cu aceasta problema. Gestiune cantitativ valoric
Am niste articole care imi intra ca si marfa, dar se vand atat individual, cat si ca pachet. Spre exemplu, Cola 0.33, intra ca marfa, se vinde individual, dar si la pachet cu cola 2.5l.
La intrare, am introdus toate articolele pe marfa. Am creat un articol nou (in fereastra articole): Promo Cola 2l + Cola 0.33 si la Reteta am ales cele 2 articole care il compun.
La Tip Articole, in dreptul Marfa, am bifat Consumabil si Produs.
In ecranul productie, am produs aticolul Promo Cola 2l + Cola 0.33 si in ecranul Iesiri, l-am vandut ca si marfa.
Toate bune si frumoase, doar ca la inchiderea lunii, cls. 7 - cls. 6 este diferit de cont. 121, diferenta fiind exact de la aceste pachete de marfuri.
Programelul, genereaza o nota ca si cum ar fi un plus de inventar: 371 = 607. Este corect asa?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Creare set produse din marfa receptionata

#5 Mesaj de balazse »

Si totusi de ce modifici manual tipul de "marfa" ca si "consumabil"?
Trebuia sa creezi doua articole noi, ca si materii prime (adaugi "_", "#","^ sau orice alt simbol), faci un transfer pe aceste articole, si aceste noi articole le folosesti la productie.

Despre norme si cutume referitor la 121 citeste aici:
https://www.sagasoftware.ro/?p=87

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Creare set produse din marfa receptionata

#6 Mesaj de stroer1948 »

Pai nu zise domnul Administrator mai sus ca e mai simplu asa?
Nu trebuie sa introduci marfurile care compun pachetul ca materii prime, ci doar sa bifezi optiunea "Consumabil" pentru tipul "Marfuri" din ecranul "Tipuri de articole".
Am citit articolul referitor la 121, insa nu imi ies corelatiile la bilant. altfel, nu ma durea capul :).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Creare set produse din marfa receptionata

#7 Mesaj de balazse »

Macar te-ai uitat in ce sectiune ai postat (SAGA PS si nu SAGA C)? :roll:

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Creare set produse din marfa receptionata

#8 Mesaj de stroer1948 »

Pfff. My bad :(

Scrie răspuns