Impozit cladiri 2016

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
lunicm452
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mai 25, 2015 3:36 pm

Impozit cladiri 2016

#1 Mesaj de lunicm452 »

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste noul impozit pe locuinta in care este declarat sediu II. Am citit ca propr. cladirilor vor anexa la Decl. Fiscale orice doc. din care reiese destinatia cladirii - noi avem contr de comodat. Intrebarea mea este unde se depune si cum fac dovada ca nu desfasor aici activitati economice si nu deduc cheltuieli cu utilitatile?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit cladiri 2016

#2 Mesaj de tomac »

O declarație pe proprie răspundere, contract de comodat cu mențiune expresă că spațiul comodat este exclusiv pentru sediul II.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lunicm452
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mai 25, 2015 3:36 pm

Re: Impozit cladiri 2016

#3 Mesaj de lunicm452 »

Buna ziua,
Am sunat astazi pe cineva de la Finante si mi-a spus ca daca respectivul II nu desfasoara activ. economice la sediu si nu deduce cheltuieli cu utilitatile, atunci nu trebiue sa depuna nimic si se va calcula impozitul ca si pt o locuinta normala.
O zi buna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit cladiri 2016

#4 Mesaj de tomac »

Și dacă deduce cheltuiala cu utilitățile tot ca rezidențial plătește dacă nu are activitate economică acolo. Nu prea ar avea însă cum să deducă în acest caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoroiui
Mesaje: 4
Membru din: Lun Noi 17, 2014 6:13 pm

Re: Impozit cladiri 2016

#5 Mesaj de tudoroiui »

Buna seara,
Daca eu persoana fizica am facut contract de comodat cu PFA-ul meu si in anul 2015 mi-am dedus la jumatate utilitatile, daca in 2016 nu le mai deduc deloc, atunci in ce categorie ma incadrez? Pot da accea declaratie pe proprie raspundere ca locuinta rezidentiala este doar strict sediu social pentru pfa?

Cum imi pot calcula anticipat cam cat ar fi un impozit pe cladire, in cazul in care locuinta mea este mixta?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Impozit cladiri 2016

#6 Mesaj de balazse »

Pai daca nu ti-ai efectuat activitatea acolo, pe ce baza ai decontat cheltuielile cu utilitati?
Eu zic sa mai astepti un pic pana se lamuresc lucrurile, mai exact pe unde la inceput de februarie.
Oricum date de cat te-ar costa forma mixta ar trebui sa intrebi la finantele locale.

marinasim609
Mesaje: 84
Membru din: Joi Iul 17, 2014 2:28 pm

Re: Impozit cladiri 2016

#7 Mesaj de marinasim609 »

buna ziua,

pentru o intrep.individ. care are sediul in apartament, insa activitatea o desfasoara in piata, in apartament fiind doar sediul social trebuie sa depuna ceva la ANAF? o declaratie pe propria raspundere ca acolo este doar sediul social? contract de comodat pe sediu?

multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Impozit cladiri 2016

#8 Mesaj de balazse »

Avand in vedere ca aparatamentul este in proprietatea unei persoane fizice si nu se poate considera ca si utilizare mixta, atunci nu trebuie sa depuna persoana fizica nici o declaratie, cel putin in unele localitati asa este, dar aceasta poate diferii de la o localitate la alta.

lunicm452
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mai 25, 2015 3:36 pm

Re: Impozit cladiri 2016

#9 Mesaj de lunicm452 »

Buna ziua,
M-a sunat a doua zi persoana de la Finante si mi-a zis ca tot trebuie depusa declaratia chiar daca nu desfasori activ. economica la sediu.
Asadar am fost ieri si am depus o declaratie fata-verso (formular de la Finante) cu mentiunea "declar ca nu desfasor activ economica la sediu" la care am atasat copie CI, CUI, Certif. Constatator si Contr V-Cumparare.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Impozit cladiri 2016

#10 Mesaj de ferenta »

Cer şi certificat constatator? :roll:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

lunicm452
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mai 25, 2015 3:36 pm

Re: Impozit cladiri 2016

#11 Mesaj de lunicm452 »

Nu stiu daca se cere in mod special. Eu insa l-am depus pt ca la noi scrie clar ca "activitatea se desf la sediul beneficiarului", deci era de natura sa ajute in acest caz.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: Impozit cladiri 2016

#12 Mesaj de vranceam »

Va rog lamuriti-ma si pe mine.Depun o declaratie imp cladiri pentru o persoana juridica care are sediul in cladirea respectiva si desf activ ec.Am bifat la tipul cladirii:rezidential si mi se spune ca nu e corect.Rezidential nu inseamna ca este cladirea unde ai sediul similar pers fizice-domiciliul?Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Impozit cladiri 2016

#13 Mesaj de balazse »

De ce sa depui declaratia pentru persoana juridica daca este proprietatea persoanei fizice.
Persoana fizica va depune o declaratia daca imobilul este folosit si pentru activitate economica si se deduce cheltuielile cu utilitati.
Daca imobilul este folosit pentru a locui acolo atunci este rezidential, daca se desfasoara si activitate economica atunci este mixta, iar daca se desfasoara doar activitate economica atunci nerezidential.

marinceanl776
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 31, 2017 3:14 pm

Re: Impozit cladiri 2016

#14 Mesaj de marinceanl776 »

Buna! M-am trezit cu un debit de la primarie, pentru o firma ce are evidentiata in contabilitate , la 231 , o anumita suma( clinica medicala in constructie), si pentru care s-a solicitat prelungirea autorizatiei de constructie. Suma debitului este calculata la 1% aplicata la valoarea din 231 la 31.12.2017. Imi puteti spune, va rog, baza legala pentru calculul acestui impozit pe constructii? Am cautat in codul Fiscal si nu am gasit. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozit cladiri 2016

#15 Mesaj de tomac »

Suma respectivă nu este impozit pe clădiri. Este taxa de autorizare probabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns