înregistrare CASS / CAS / CM

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

înregistrare CASS / CAS / CM

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Salutare!

Nu sunt sigur că am înregistrat corect plata contribuțiilor (CASS, CAS, CM).
Vorbim de un PFA, neplătitor de TVA, cu cod TVA pentru prestări intracomunitare.

Am creat un tip de operație "contribuții" - de tip "Cheltuieli deductibile". Pe acest tip am înregistrat toate plățile aferente acestor contribuții, în "Casă/Bancă".

Mă uit în codul fiscal și văd: "Deducerea cheltuielilor respective se efectuează de organul fiscal competent la recalcularea venitului net anual/pierderii nete anuale, potrivit prevederilor art. 75".

Este corect modul în care am înregistrat plățile acestea?

Suma pe care Saga o arată la "Cheltuieli deductibile", în ecranul "Închidere an", include și aceste cheltuieli.
Pentru a completa D200, trebuie să elimin manual aceste cheltuieli din totalul deductibilelor?

Mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#2 Mesaj de tomac »

Dacă vorbim de contribuții sociale datorate de titular în baza deciziei de impunere, atunci le puteți opera pe cheltuieli nedeductibile sau vă puteți crea un tip nou de cheltuieli nedeductibile.
Vi le arată pe deductibil pentru că așa le-ați operat.
Am explicat de ce se operează pe nedeductibil - pentru că nu suma plătită va fi considerată deductibilă ci suma datorată și de aceea se face aplicarea deductibilității de către ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Recunosc deschis că nu înțeleg.
Așadar, eu plătesc de-a lungul anului 500 lei plăți anticipate CASS (sănătate) și 1000 de lei plăți anticipate CAS (pensie).

Voi trece aceste cheltuieli la nedeductibile - adică așa trebuie să înțeleg fraza "Deducerea cheltuielilor respective se efectuează de organul fiscal competent la recalcularea venitului net anual/pierderii nete anuale".

Cu aceste plăți considerate nedeductibile, rezultă un anumit net impozabil.

ANAF va lua acest net și, printr-o magie, va calcula impozitul + CASS și CAS pe care trebuie să le plătesc eu. Bănuiesc că, la calculul impozitului ANAF va deduce sumele CASS și CAS pe care le-a calculat, așa cum ne zice Codul Fiscal. Sau nu?

Apoi îmi trimite decizia de impunere, cu sumele CASS și CAS calculate. Aceste plăți - sumele CAS și CASS de pe decizia de impunere - cum se înregistrează? Ar trebui să fie deductibile, nu?

Sunt complet debusolat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#4 Mesaj de balazse »

Le consideri nedeductibile, deoarece evidenta lor le va face cei de la ANAF.
Eu iti sugerez sa le verifici pentru orice eventualitate.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#5 Mesaj de tomac »

ANAF va acorda deductibilitate la nivelul sumelor datorate la CAS și CASS. Plata diferențelor va fi, la rândul ei, o cheltuială nedeductibilă, nu se va cuprinde la cheltuieli deductibile.
La contribuții sociale deductibilitatea nu se mai acordă în funcție de plăți. Ci de sume datorate. Cu mici excepții:
- avocații sau cei care au sisteme proprii de pensii trec sumele plătite efectiv la cheltuieli deductibile
- plățile efectuate de contribuabili pentru debite anterioare anului 2016 sunt cheltuieli deductibile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#6 Mesaj de ilioiud97 »

Vă rog să mă lămuriți și pe mine.
Am înțeles faptul că ANAF va calcula sumele și le va deduce din netul înscris pe D200 pentru a calcula impozitul - corect?

Dar ce înseamnă "suma plătită nu e considerată deductibilă ci suma datorată"? Care e sensul acestei expresii?

Mulțumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#7 Mesaj de tomac »

Da.
Înseamnă exact ceea ce scrie. Mai clar decât atât nu am cum să explic.
Poate doar exemplificând:
Să presupunem că ați datorat CAS anticipat 294 lei/trimestru adică 1176 lei. Și ați plătit doar 800 lei din el.
Și presupunem că ați avut venituri lunare nete (netul din declarația 200/12 luni) de 1500 lei. Adică ați datora un CAS de 10,5% de 158 lei/lună, adică 1896 lei/an.
ANAF va ține seama la determinarea venitului impozabil de debitul datorat la CAS - adică de 1896 lei și nu va ține seama de suma efectiv achitată anticipat, de 800 lei.
Asta pentru că oricum veți datora diferența la CAS.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#8 Mesaj de ilioiud97 »

Iată că aceste contribuții au redevenit(?) deductibile.
Conform discuțiilor anterioare, în Saga, am înregistrat anul trecut aceste contribuții pe un tip de operație "cheltuieli nedeductibile".


Cum trebuie să procedez acum?
Fac un alt tip de operație "CASS+CAS 2018" de tip "deductibile", pe care voi înregistra plățile anul acesta?
Cum înregistrez plata regularizării CASS+CAS pentru veniturile din 2016 (pentru care am primit decizia de impunere în 29.12.2017) făcută în 2018?

Mulțumesc.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#9 Mesaj de tomac »

Ca o cheltuială nedeductibilă.
Plata regularizărilor din anii 2016 și 2017 vor fi nedeductibile. Ele se deduc de către ANAF.
Din 2018 e posibil ca doar CAS să fie deductibil nu și CASS. Să vedem dacă se clarifică prin normele de aplicare.
Și vor fi deductibile la nivelul sumei datorate nu plătite efectiv. Așadar plata se va trece tot ca nedeductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#10 Mesaj de ilioiud97 »

Reiau discuția aceasta.
Acum știm din Codul Fiscal că:
Pentru veniturile prevăzute la art. 61 lit. a) și a1) [adică din activități independente], la determinarea venitului net anual impozabil, contribuabilul stabilește:
a) venitul net anual recalculat/pierderea netă recalculată pe fiecare sursă din categoriile de venituri prevăzute, prin deducerea din venitul net anual, determinat în sistem real, a pierderilor fiscale reportate;
b) venitul net anual impozabil care se determină prin însumarea tuturor veniturilor nete anuale recalculat prevăzute la lit. a), din care se deduce contribuția de asigurări sociale datorată potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii.
În 2018, ca și în 2017, am înregistrat plățile CAS, CASS pe un tip de operație separat, ca nedeductibile.
Ar trebui să adaug un alt tip de operație - CAS_2018, deductibil, și să refac înregistrările pentru sumele aferente 2018?
Pentru 2018, suma datorată e aceeași cu suma plătită?

Mulțumesc.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#11 Mesaj de tomac »

1. Nu
2. Nu neapărat. Doar la cei buni platnici. La alții nu. Suma datorată e cea din declarația depusă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#12 Mesaj de ilioiud97 »

OK.

Dar, dacă am înregistrat plata CAS datorat pentru 2018 pe nedeductibile, valoarea "Venit impozabil" din documentele Registru de evidență fiscală și din Situația impozit generate de Saga este corectă?
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#13 Mesaj de tomac »

Puteți înregistra suma datorată ca o plată deductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: înregistrare CASS / CAS / CM

#14 Mesaj de ilioiud97 »

Hai că ne-a lămurit anaf cum să înregistrăm CAS-ul ca să iasă cifrele corect pentru D212.
Fişiere ataşate
d212-001.jpg
d212-001.jpg (84.61 KiB) Vizualizat de 4209 ori
NU sunt contabil.

Scrie răspuns