registru de incasari si plati

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
iuhasze838
Mesaje: 25
Membru din: Lun Oct 23, 2006 12:00 am

registru de incasari si plati

#1 Mesaj de iuhasze838 »

Buna ziua,
Cum se inregistreaza in registru de incasari si plati depunerile si ridicarile de numerar din banca? Din 2015 am inteles ca este obligatorie inregitrarea acestora, dar nu stiu in SAGA PS cum sa le inregistrez astfel incat sa nu-mi influenteze cheltuielile si veniturile din registru de evidenta fiscala respectiv declaratia anuala.
Multumesc si spor la munca!

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: registru de incasari si plati

#2 Mesaj de nitud254 »

La inregistrarea incasarilor/depunerilor din/in banca, in registrul de casa alegeti tipul de operatie "DECONTARI", atunci nu se vor denatura incasarile respectiv platile.

iuhasze838
Mesaje: 25
Membru din: Lun Oct 23, 2006 12:00 am

Re: registru de incasari si plati

#3 Mesaj de iuhasze838 »

multumesc frumos

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: registru de incasari si plati

#4 Mesaj de ghitad906 »

Va rog sa ma ajutati si pe mine:

Incasez facturile prin banca (in EUR), si apoi retrag anumite sume cash (tot in EUR), sau fac schimbul valutar in lei, si banii (o parte) ajung in contul meu de lei.
De acolo ii retrag ptr. diferite nevoi personale, fara legatura cu PFA.
La fel si valuta retrasa direct din contul de EUR al PFA. Ajunge in Casa in valuta.
Cum inregistrez toate aste?
Inteleg ca utilizez ca Tip operatiune "Decontari", dar apoi ce fac cu soldul din Casa de lei si valuta?
Banii respectivi, din Casa lei/valuta devin bani personali. Mai tin evidenta lor in SAGA PS?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru de incasari si plati

#5 Mesaj de balazse »

O data ridicate sumele din banca nu trebuie sa ajunga in "registru de casa", acele sume sunt banii tai.
Meniul de "registru de casa" este introdus in program pentru a putea usor inregistra platile si incasarile prin numerar.

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: registru de incasari si plati

#6 Mesaj de ghitad906 »

Multumesc, Balazs :)

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: registru de incasari si plati

#7 Mesaj de nitud254 »

Modul de inregistrare al sumelor ridicate din contul deschis la banca este dat de scopul pentru care se fac aceste ridicari. Daca se ridica banii pentru ai folosi in scop personal atunci nu-i mai inregistrezi in registrul de casa al PFA pe rubrica de incasari, insa la explicatia operatiei in jurnalul de banca trebuie sa mentionati ceva de genul "plati din venitul net al PFA pe anul..." sau "plati in contul venitului net cuvenit PFA pentru anul..." Daca ridicati mai multi bani, din care o parte pentru nevoi personale, adica in contul venitului net cuvenit PFA, iar o parte pentru nevoi curente ale PFA, atunci va recomand ca intrega suma sa fie inregistrata in registrul de casa cu optiunea "decontari". Pentru partea din suma pe care o folositi in interes personal intocmiti o Dispozitie de plata cod 14-4-4 in care la scopul platii inscriti ce v-am recomandat sa inscriti in jurnalul de banca si o inregistrati pe coloana de plati cu aceiasi optiune "decontari". Partea din suma totala ridicata care ramane in in registrul de casa al PFA o veti justifica ulterior cu documente care atesta plata in interesul PFA.
Procedand astfel se poate sa aveti permanent o situatie a sumelor ridicate in contul venitului net cuvenit din PFA. (Rationament profesional). Vezi ca obligativitatea intocmirii dispozitei de plata e data de Regmenetarile...aprobate prin OMFP nr. 170/2015.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru de incasari si plati

#8 Mesaj de balazse »

Scuze, dar care este acest rationament profesional sa faci cele mentionate?
Despre care "registru de casa" discutam la partida simpla? Ce dispozitie de plata sa faca pentru ridicare de numerar de la banca, pentru ce?

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: registru de incasari si plati

#9 Mesaj de nitud254 »

Imi cer scuze. a fost o confuzie. Se utilizeaza registru jurnal de incasari si plati, conform OMFP nr. 170/2015, fara dispozitie de plata.

lunguf586
Mesaje: 36
Membru din: Vin Iun 15, 2018 9:45 am

Re: registru de incasari si plati

#10 Mesaj de lunguf586 »

Legat de emitere facturi incasate in cont de valuta, eu emit facturile in ziua in care incasez de la client.
Avand in vedere ca nu fac niciodata retrageri din contul de valuta (si nici alte plati) si mereu merg pe sch valutar ca sa folosesc lei, pot sa emit facturile la valoarea in RON din contul de lei, dupa ce fac conversia (este aceeasi zi cu incasarea in valuta si cu data de emitere a facturii), la cursul BNR, ceea ce imi da alta valoare in USD decat cea din contul de valuta? Adica in Saga as sari peste schimbul valutar si as face incasarea facturii din contul de RON.
Sau e musai sa emit factura pe suma in valuta din contul de valuta, la cursul BNR din ziua extrasului si valoarea eferenta in RON?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru de incasari si plati

#11 Mesaj de balazse »

Totusi ce incasezi in contul valutar daca nu contravaloarea unei facturi?

lunguf586
Mesaje: 36
Membru din: Vin Iun 15, 2018 9:45 am

Re: registru de incasari si plati

#12 Mesaj de lunguf586 »

Emit factura dupa ce incasez pt ca nu stiu exact suma care intra.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru de incasari si plati

#13 Mesaj de balazse »

Atunci emiti factura pentru suma care intra in cont (nu dupa o transferi in contul de lei).
Faptul ca il emiti in valuta sau in lei la curs BNR tot acolo esti.
Totusi la ce servicii nu stii cat o sa incasezi?

lunguf586
Mesaje: 36
Membru din: Vin Iun 15, 2018 9:45 am

Re: registru de incasari si plati

#14 Mesaj de lunguf586 »

Tariful orar nu este acelasi mereu, ci functie de lucrare, plus comisioane trase pe drum la suma incasata (banii vin state).
Daca emit factura la suma incasata in contul de valuta, si fac conversia la cursul BNR, suma in RON este mai mare decat cursul bancii dat la conversie. As vrea pun la incasari suma in lei pe care o si folosesc, nu suma in valuta reevaluata la cursul BNR, care va fi mereu mai mare decat ce obtin din schimbul valutar. Dar nu stiu dc e corect/permis.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: registru de incasari si plati

#15 Mesaj de balazse »

Faptul ca tu doresti ceva este un lucru, iar ce trebuie este alta.
Acum vrei ca si a treia oara sa scriu acelasi lucru?

Scrie răspuns