Plafon platitor TVA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Plafon platitor TVA

#1 Mesaj de ghitad906 »

Buna seara,

Anul trecut am avut doar un client din spatiul comunitar, si am emis facturi cu TVA 0, fara ca sa fiu inregistrat in scopuri de TVA.
Am un cod de TVA care este necesar la operatiunile intra-comunitare.
Ce fac in situatia in care spre sfarsitul anului 2017 am depasit plafonul de vanzari / incasari de 200.000 lei/anul 2017?
Trebuia sa ma inregistrez in scopuri de TVA, chiar daca nu am avut nicio operatiune in Romania, cu firme din Ro?

Pe parcursul anului 2018 voi depasi iar plafonul peste care este obligatorie inregistrarea in scopuri de TVA - acum e 300.000 lei.
Depasirea se va face insa prin facturi emise catre o entitate B, inregistrata in RO, ca sucursala a unei firme din spatiul comunitar. Nu are cod de TVA RO in fata nr. CIF.
Asta pe langa facturile cu TVA zero pe care voi continua sa le emit catre firma din UE de la inceput.

Va rog sa ma ajutati...
Trebuie / trebuia sa ma inregistrez in scopuri de TVA in 2017, cand am depasit plafonul de 200.000 lei, valabil la data respectiva?
De cand?
Facturile catre sucursala firmei B le emit cu TVA, dupa eventuala inregistrare in scopuri de TVA in 2018?

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plafon platitor TVA

#2 Mesaj de balazse »

Si nu ar fi fost normal sa ne zici si ce facturezi, bunuri sau servicii?
Totusi ce legatura au incasarile cu plafonul de TVA?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plafon platitor TVA

#3 Mesaj de tomac »

Nu contează că sunt bunuri sau servicii.
Contează cât ați facturat. Valoarea facturilor emise.
Plafonul a fost de 220000 lei nu 200000 lei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: Plafon platitor TVA

#4 Mesaj de ghitad906 »

Multumesc ptr. raspunsuri!

Am facturat servicii prestate in RO (cu TVA zero) catre o firma din spatiul comunitar.
Si beneficiarul si eu avem cod de TVA ptr. operatiuni intracomunitare (ptr. VIES), dar la finele lui 2017 (noiembrie) am depasit plafonul de 220.000 lei, conform inregistrarilor din SAGA PS, cu toate ca facturile si sumele incasate in banca sunt doar in EUR, si sunt de exact 65.000 EUR pe tot anul 2017 (dar cred ca asta nu conteaza).

Pe anul in curs inca nu am depasit (noul) plafon de 300.000 lei, dar considerati ca, avand in vedere cele de mai sus, ar trebui sa ma inregistrez in scopuri de TVA?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plafon platitor TVA

#5 Mesaj de tomac »

Dacă ați depășit ca facturi valoarea de 220,000 lei aveați obligația să depuneți formularul de înregistrare în scopuri de TVA până la 10 decembrie.
De la 1 ianuarie ați fi devenit plătitor de TVA.
Dacă singurele livrări erau către plătitori de TVA din UE, factura ar fi fost tot fără TVA, dar:
- ați fi avut un singur cod - codul fiscal actual ar fi fost și de TVA.
- ați putea exercita dreptul de deducere al TVA pentru achizițiile efectuate
- aveați obligația depunerii D300 și D394 nu doar a D390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: Plafon platitor TVA

#6 Mesaj de ghitad906 »

Multumesc mult!

Scrie răspuns