Impozitare PFA_norme de venit

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
moldovanm
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Impozitare PFA_norme de venit

#1 Mesaj de moldovanm »

Buna ziua,
Am o rugaminte, cf art. 104 alin 3 din L227/2015 - CF, in care se zice "(3) Veniturile definite la art. 103 alin. (1) pentru care nu există obligația stabilirii normelor de venit", iar la art.103 alin.1 se stipuleaza "(1) Veniturile din activități agricole cuprind veniturile obținute individual sau într-o formă de asociere, fără personalitate juridică, din: a) cultivarea produselor agricole vegetale; b) exploatarea plantațiilor viticole, pomicole, arbuștilor fructiferi și altele asemenea;c) creșterea și exploatarea animalelor, inclusiv din valorificarea produselor de origine animală, în stare naturală.", cum spuneam, poate ma juta cineva sa gasesc si sa inteleg care sunt acele venituri ptr care nu exista obligatia stabilirii normelor de venit. Multumesc.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Impozitare PFA_norme de venit

#2 Mesaj de nitud254 »

Vezi art. 69 - Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit, din Codul fiscal

(2) Ministerul Finanțelor Publice elaborează nomenclatorul activităților pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, care se aprobă prin ordin al ministrului finanțelor publice, în conformitate cu activitățile din Clasificarea activităților din economia națională - CAEN, aprobată prin ordin al președintelui Institutului Național de Statistică.

Prin ordinul al ministrului finantelor publice nr. 925/2017 s-a aprobat acest nomenclator. Cautati-l cititi-l si va veti lamuri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozitare PFA_norme de venit

#3 Mesaj de tomac »

nitud254, nu se aplică art.69 aici. ăla e cu altceva.

moldovanm, e vorba de acele venituri din agricultură altele decât cele pentru care se stabilesc norme de venit agricole.

Ceea ce nu regăsiți la art.105 alin.2 chiar dacă sunt culturi înființate nu intră la normă de venit agricol și venitul realizat din valorificarea lor se determină în sistem real pe regulile de la art.68

Sau cele din silvicultură ori piscicultură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns