Achizitie mobilier din Austria

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
funariuf
Mesaje: 28
Membru din: Lun Ian 19, 2015 3:06 pm

Achizitie mobilier din Austria

#1 Mesaj de funariuf »

Buna seara,

II cu activitate agricultura, impozitare pe baza de norme de venit, platitoare de TVA, inregistrata si in registrul European de TVA.

La inceputul lunii iunie am incheiat un contract pentru achizitie de mobilier din Austria. am platit un avans din valoarea totala, iar diferenta urmeaza sa o achit cand vor fi gata produsele.

Momentan am un contract pentru intreaga comanda si un bon de casa pentru avansul platit. Pe contract exista CUI - ul meu, pe bonul de casa nu. Nu am primit factura pentru avans.

*Cum inregistrez aceasta plata?
La intrari valuta nu am gasit varianta contract.

**Plata am facut-o de pe un card personal, nu de pe cardul II. Este vreo problema?

***Cand voi raporta in VIES achizitia: acum, la contract, sau la momentul la care voi avea factura?
****Declaratia Intrastat o voi completa acum sau la primirea facturii?


Multumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie mobilier din Austria

#2 Mesaj de tomac »

Puteți opera doar plata ca avans. Nu contractul
Nu, nu e nici o problemă. Oricum nu contează plata din punct de vedere al impozitului pe venit. Fiind impus la normă nu aveți obligații contabile. Plățile sunt irelevante din punct de vedere al stabilirii impozitului.
Nu se declară prin D390 contractul. Veți declara factura la momentul la care vi se va emite.
Intrastat la introducerea efectivă a bunurilor, dar nu aveți obligația declarării achizițiilor în Intrastat dacă achizițiile sau livrările intracomunitare sunt sub plafonul stabilit pentru introducere sau expediere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

funariuf
Mesaje: 28
Membru din: Lun Ian 19, 2015 3:06 pm

Re: Achizitie mobilier din Austria

#3 Mesaj de funariuf »

Multumesc frumos pentru raspuns.
Avansul platit il inregistrez pur si simplu in meniul Casa-Valuta?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie mobilier din Austria

#4 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns