CUI PFA operatiuni intracomunitare

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

CUI PFA operatiuni intracomunitare

#1 Mesaj de ghitad906 »

O situatie mai speciala, in legatura cu care va rog sa ma ajutati:

La infiintarea PFA (2016) am primit un CUI de neplatitor TVA, sa-l notam CUI_01 (e numit "parinte")
Apoi am solicitat (si am primit) un cod de TVA ptr. operatiuni intracomunitare CUI_RO_02.

Pana in iulie nu am avut operatiuni in RO (achizitii si/sau vanzari), deci absolut toate inregistrarile in SAGA PS le-am facut cu CUI_RO_02. In fereastra Administrare firma am trecut la CUI acest cod 02, si era bifat TVA lunar. Am depus lunar decl. 390.

In iulie am depasit plafonul de neplatitor si am cerut inregistrarea in scopuri de TVA. La acel moment am predat la Admin. Fin. CUI_RO_02, si am primit un nou CUI_RO_01, adica codul parinte, cu RO in fata.

Incepand cu luna urmatoare primirii noului CUI, am schimbat in SAGA CUI_RO_02 in CUI_RO_01, am modificat in Administrare societate la TVA - trimestrial, iar facturile (tot doar cele intracomunitare, ca altele nu am), le emit cu acest nou CUI.

M-am uitat azi pe VIES, si apar cu ambele CUI valide: CUI_RO_02. si cel mai recent cu RO_01, cu toate ca certificatul CUI_RO_02 l-am predat.

Nu sunt impacat cu ideea ca pana acum am folosit in SAGA acel CUI_RO_02.
Poate la definirea PFA trebuia sa pun CUI_01, parintele, cel fara RO, si doar sa modific manual CUI-ul in Decl. 390, sa pun doar acolo CUI_RO_02.

Acum, dupa schimbarea CUI in Administrare societati, ce se intampla cu evidenta din SAGA?
Dar cu raportarile (decl. 390) la fisc?
Cum sa intru pe un fagas normal?

Multumesc.
Dan

PS 1: am editat postarea initiala. CUI_01 are acelasi numar cu CUI nou, CUI_RO_01 (cel nou este cu RO inaintea nr. 01)

PS 2: Neavand operatiuni interne, achizitii/vanzari, nu depun decl. 394, ci doar 300 (pe zero), trimestrial, si 390, lunar, ca si pana acum?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CUI PFA operatiuni intracomunitare

#2 Mesaj de tomac »

CUI pentru operațiuni intracomunitare nu are ce căuta în ecranul de configurare societăți. Se introduce în ecranul lui D301 și, pentru neplătitori de TVA, se preia automat în 301 și în 390. Pe facturi se introducea la datele furnizorului în caseta text din ecranul de tipărire, acolo unde e și contul iban.
Dacă până acum ați depus doar 390 și 301, după caz, folosind codul pentru operațiuni intracomunitare, atunci nu e nici o problemă. De acum puneți la configurare societăți codul fiscal al PFA cel care e și cod de TVA acum și acela va fi înscris și în declarațiile fiscale și în facturile emise.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: CUI PFA operatiuni intracomunitare

#3 Mesaj de ghitad906 »

Mulțumesc mult pentru ajutor!
Asa procedez.

Dat fiind faptul ca nu am avut niciodată achiziții intracomunitare, nici nu mi-am bătut capul cu declarația 301. Nu am depus-o niciodată. Sper ca nu e o problemă...
Poate trebuie depusă pe zero?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CUI PFA operatiuni intracomunitare

#4 Mesaj de tomac »

Nu, dacă ați avut doar livrări nu. Nu se depunea pe zero. Se depunea doar dacă ați fi avut achiziții intracomunitare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghitad906
Mesaje: 25
Membru din: Mar Iun 05, 2018 1:42 pm

Re: CUI PFA operatiuni intracomunitare

#5 Mesaj de ghitad906 »

Mulțumesc!

Scrie răspuns