Inregistrare mijoc fix

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
melegf334
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

Re: Inregistrare mijoc fix

#16 Mesaj de melegf334 »

Buna ziua,
Am facut inregistrare factura la intrari, pe nedefinit, la cont am ales 2133. La validare se deschide automat partea imobilizari, am si facut, dar cand printez receptie (din meniul Imobilizari) imi apare o alta firma si data. Pana acum a mers bine, ca nu este primadata cand folosesc acest meniu, dar acum nu stiu de ce imi schimba furnozirul si data receptiei.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare mijoc fix

#17 Mesaj de balazse »

Numarul introdus la "nr. document" deja a fost utilizat la un alt mijloc fix. Atat la intrari, cat si la imobilizari pune un semn in plus ("."; "_"; "*"; "|"; "~") si atunci o sa apara corect la tiparire.

chinane
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 08, 2018 12:08 pm

Re: Inregistrare mijoc fix

#18 Mesaj de chinane »

Buna ziua,

cum inregistrez o masina scoasa din circulatie in ianuarie 2020, amortizarea se incheia in 04.2021.

multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Inregistrare mijoc fix

#19 Mesaj de septimiuv »

Casează imobilizarea.

chinane
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 08, 2018 12:08 pm

Re: Inregistrare mijoc fix

#20 Mesaj de chinane »

Am trecut pe casare , la valoarea justa ce valoare se trece cea cu care a fost cumparat auto sau valoarea care mai este de amortizat.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare mijoc fix

#21 Mesaj de balazse »

Nu treci nimic (programul oricum nu lasa salvat cu valoarea pentru "casare").

albua723
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 15, 2022 11:38 am

Re: Inregistrare mijoc fix

#22 Mesaj de albua723 »

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
In anul 2018 am achizitionat un scaun stomatologic +pompa de aspiratie ,si le-am inregistrat ca un singur mijloc fix.
In anul 2022 s-a dorit schimbarea pompei de aspiratie aferenta scaunului ,cu una mai performanta.
Am facut modernizarea mijlocului fix cu noua pompa.
exista posibilitatea sa scot din valoarea mijlocului fix pompa de aspiratie veche ?mentionez ca aceasta pompa este functionala si doresc sa o vand.
Va multumesc !

dimas603
Mesaje: 2
Membru din: Mie Sep 27, 2023 11:56 am

Re: Inregistrare mijoc fix

#23 Mesaj de dimas603 »

salutare , am un I.i. neplatitor de tva , am achizitionat mai multe apaate care depasesc valoarea de 2500 lei si trebuie sa le inregistrez ca mijloace fixe , le-am inregistrat pe panoul operation - intrari -am inregistrat societatea ( de unde am cumparat ) la tipul operation am dat 003 ( achizitii imobilizari ) salvare - apoi jos am adaugat : nedefinit - denumire articol ( aparat foto ) pret etc - validare . ( nu s-a deschis nici o fereastra care sa ma duca la mijloace fixe ! )
am intrat iarasi la operatii - imobilizari - unde am adaugat toate datele iarasi , am selectat clasa , etc , salvare .
problema este ca nu imi apare in panoul imobilizari la registrul imobilizarilor si nici nu se descarca la rubrica ,, amortizare integrala ,, cum am la altele pe care le-am bifat gresit in loc de ,,nedeinit ,, la ,,obiecte de inventar ,, aici nu inteleg daca le adaug la obiecte de inventar nu se suprapune ca suma su O.I ?
va rog sa ma deslusiti , eventual facets un filmulet dar nu in saga C ca nu sunt comenzile la fel .
va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare mijoc fix

#24 Mesaj de tomac »

Nu le duce automat că nu știe ca la SAGA C că sunt sau nu mijloace fixe,
Vă apar și în registrul imobilizărilor dacă selectați luna corectă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns