Inregistrare mijoc fix

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
milanm
Mesaje: 113
Membru din: Dum Ian 24, 2016 10:10 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Inregistrare mijoc fix

#1 Mesaj de milanm »

Buna seara,

Sunt un PFA la NORMA DE VENIT, PLATITOR DE TVA

Am achizitionat de curand un copiator Seccon Hand in valoare de 6.050,42 lei + TVA la care mi s-a adaugat in factura o pozitie cu un DISCOUNT de 672,26 lei + TVA.
Asta inseamna ca valoarea copiatorului este de 5.378,16 lei + TVA.

1. cum inregistrez factura?
a) la valoarea finala de 5.378,15 lei + TVA sau
b) inregistrez fiecare pozitie din factura, valoarea mare cu "+", iar discount-ul cu "-"

2. In SAGA, in fereastra "Tipuri de articole/Servicii" adaug o pozitie cu "Denumirea" - "Mijloace fixe". Ce se bifeaza acolo?
a) Aprovizionabil
b) Consumabil
c) Vandabil
d) Produs
e) Nestocat

3. Daca sunt la norma de venit se mai calculeaza amortizare? Daca da, cum se procedeaza. As prefera sa fac calculul de amortizare pentru ca daca trec la SISTEM REAL o sa imi trebuiasca.

4. Un link catre un pdf cu "Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe" are cineva?

5. TVA-ul se deduce tot in luna (trimestrul) in care a fost cumparat mijlocul fix sau tot esalonat?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare mijoc fix

#2 Mesaj de tomac »

1. varianta a.
2. Nu se creează nimic. Operați intrarea pe nedefinit.
Se adaugă și în imobilizări acea intrare. Calculul amortizării este irelevant pe perioada în care sunteți impus la normă de venit.
Impus la normă de venit înseamnă că nu aveți obligația să conduceți evidențe contabile. Defel. Aveți obligația conducerii evidențelor fiscale. Atât.
În ecranul de imobilizări aveți un buton numit "Clase". Apăsați-l. Nu aveți nevoie de acel pdf.
TVA se deduce la data facturii dacă dvs sau furnizorul nu aplică TVA la încasare ori la data plății dacă oricare dintre dvs aplică acest sistem.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

milanm
Mesaje: 113
Membru din: Dum Ian 24, 2016 10:10 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Inregistrare mijoc fix

#3 Mesaj de milanm »

Multumesc pentru raspuns.
Daca mai sunt si alte pareri le astept.

2. Cu ce as gresi daca as crea in fereastra "Tipuri de articole/Servicii" o pozitie cu "Denumirea" - "Mijloace fixe" si bifat doar la Aprovizionabil?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare mijoc fix

#4 Mesaj de tomac »

Cu nimic, dar nu are sens. Eventual și la nestocat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tanup47
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 05, 2016 6:06 pm

Re: Inregistrare mijoc fix autoturism

#5 Mesaj de tanup47 »

buna ziua! sunt PFA neplatitor de tva , am achizitionat un autoturism cu bani cash pentru al folosi pe taxi , va rog sa ma ajutati :
1 pot inregistra suma de bani data pe autoturism ca si cheltuiala?
2.cum inregistrez aceasta cheltuiala?
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare mijoc fix

#6 Mesaj de tomac »

1. Nu dacă valoarea de achiziție este mai mare de 2500 lei. Atenție și la valoarea plătită numerar - un PFA poate achita numerar către o persoană fizică doar suma de 10000 lei, iar dacă valoarea achiziției depășește suma de 10000 lei, diferența se achită OBLIGATORIU prin bancă.
În cazul în care autoturismul are o valoare de achiziție mai mare de 2500 lei atunci este considerat mijloc fix amortizabil și se va amortiza pe durata de utilizare a lui așa cum e stabilită în catalogul privind duratele de utilizare.
2. Prin intrări. La tip alegeți 003 - Achiziție imobilizări dacă valoarea lui depășește 2500 lei sau 001 - Cheltuieli deductibile dacă valoarea mașinii este inferioară sumei de 2500 lei. Dacă este mai mare de 2500 lei, după ce o înregistrați pe tip 003, trebuie să o adăugați și în ecranul de Imobilizări din meniul Operații. Codul clasei este 2.3.2.1.1.1.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tanup47
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 05, 2016 6:06 pm

Re: Inregistrare mijoc fix

#7 Mesaj de tanup47 »

tomac scrie:1. Nu dacă valoarea de achiziție este mai mare de 2500 lei. Atenție și la valoarea plătită numerar - un PFA poate achita numerar către o persoană fizică doar suma de 10000 lei, iar dacă valoarea achiziției depășește suma de 10000 lei, diferența se achită OBLIGATORIU prin bancă.
În cazul în care autoturismul are o valoare de achiziție mai mare de 2500 lei atunci este considerat mijloc fix amortizabil și se va amortiza pe durata de utilizare a lui așa cum e stabilită în catalogul privind duratele de utilizare.
2. Prin intrări. La tip alegeți 003 - Achiziție imobilizări dacă valoarea lui depășește 2500 lei sau 001 - Cheltuieli deductibile dacă valoarea mașinii este inferioară sumei de 2500 lei. Dacă este mai mare de 2500 lei, după ce o înregistrați pe tip 003, trebuie să o adăugați și în ecranul de Imobilizări din meniul Operații. Codul clasei este 2.3.2.1.1.1.

Multumesc mult pentru raspuns!
Am trecut Achizitie imobilizari cu tip 003 , întrebarea urmatoare este:
1 daca amortizarea trebuie sa o inregistrez eu in fiecare luna ? daca da cum?
2 se calculeaza automat si eu nu o mai inregistrez?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare mijoc fix

#8 Mesaj de tomac »

Nu. Amortizarea la PFA se recunoaște ca o cheltuială anuală, proporțional cu perioada de utilizare din an. De exemplu pentru 2018 dacă ați cumpărat mașina în august va recunoaște amortizare din 01/09/2018 până la 31/12/2018, la închiderea anului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tanup47
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 05, 2016 6:06 pm

Re: Inregistrare mijoc fix

#9 Mesaj de tanup47 »

tomac scrie:Nu. Amortizarea la PFA se recunoaște ca o cheltuială anuală, proporțional cu perioada de utilizare din an. De exemplu pentru 2018 dacă ați cumpărat mașina în august va recunoaște amortizare din 01/09/2018 până la 31/12/2018, la închiderea anului.
Multumesc mult pentru raspunsuri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare mijoc fix

#10 Mesaj de tomac »

Cu plăcere. Vă rog însă ca, pe viitor, atunci când doriți să continuați o discuție dintr-un topic al forumului, să folosiți butonul "Răspunde" nu cel de citare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare mijoc fix

#11 Mesaj de robut »

Buna seara,
s-a incheiat un contract de leasing in decembrie 2018 ( prima factura e intocmita tot in decembrie). Toate actele le-am primit acum si le-am inregistrat cu luna februarie. Cu ce data inregistrez mijlocul fix in imobilizari?

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Inregistrare mijoc fix

#12 Mesaj de prunam »

@robut : Daca ati inregistrat facturile in februarie, tot atunci introduceti si mijlocul fix la Imobilizari.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare mijoc fix

#13 Mesaj de robut »

Asa am facut, dar mai voiam o parere deoarece m-am contrazis cu un expert contabil.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare mijoc fix

#14 Mesaj de balazse »

In martie ai primit documentele din decembrie? :shock:

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare mijoc fix

#15 Mesaj de robut »

Da, si asta ptr ca le-am cerut eu cand i-am vazut circuland cu masina.........greu cu unii patroni .

Scrie răspuns