printare consumuri cu data la care s-au facut

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

printare consumuri cu data la care s-au facut

#1 Mesaj de tudoraf841 »

Buna ziua,
folosesc in ps productie agricola,am selectat ciclu de productie mai lung de o luna,introduc in ecranul de productie produsul finit si in partea de jos materialele consumate pe date diferite.La incheierea productiei introduc in partea de sus cantitatea recoltata si in partea de jos validez toate consumurile.
Ok,acum vreau sa printez bonul de predare cu consumurile aferente dar vreau in partea de consumuri sa apara si datele cand au fost facute asa cum le vad ,in situatia mea apar fara data cand s-au consumat.
Este ceva ce nu fac?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: printare consumuri cu data la care s-au facut

#2 Mesaj de tomac »

Nu.
Aceste consumuri nu au nici o relevanță la contabilitatea în partidă simplă. Și cu atât mai mult la agricultură unde relevanța lor e zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: printare consumuri cu data la care s-au facut

#3 Mesaj de tudoraf841 »

De acord din punct de vedere fiscal,dar ei mai au o problema legata de apia unde pot solicita sau sant obligati in functie de suprafata cultivata sa cultive anumite culturi cum ar fi de exemplu mazarea si primesc o subventie suplimentara .
Pentru aceasta ei trebuie sa justifice la apia pt. cultura respectiva ce consumuri au avut si in ce perioada chestia asta fiind legata si de mediu adica :
-nu poti folosi erbicide si pesticide
-cele autorizate spre folosire trebuie folosite in anumite perioade s.a.m.d.
Daca nu respecta cele impuse de apia pierd subventia pt. anul urmator

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: printare consumuri cu data la care s-au facut

#4 Mesaj de tomac »

Nici fiscal și nici contabil nu au relevanță. Legea este clară: NU AU OBLIGAȚII CONTABILE aceste persoane fizice. Mai mult, chiar dacă ar avea, contabilitatea în partidă simplă nu are aceste documente în lista de documente de întocmit.
Dar în România corelarea actelor normative este doar la stadiul de intenție și se poate numi un vis frumos.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: printare consumuri cu data la care s-au facut

#5 Mesaj de tudoraf841 »

daca dai de un fuctionar obtuz la minte nu ai ce face ,este greu de vorbit aceeasi limba cu ei.
vin cu tot felul de inventii stupide de exemplu pt. acordarea subventiei de motorina la apia ai cheama pe agentii economici cu originalele si copii in acelasi timp de pe facturile de achizitie combustibil,pun ei un semn pe factura sa nu te mai duci inca odata, si sa intocmeasca tot felul de tabele si tabelase asta in functie se functionarul apia la care esi plasat,alt coleg tot din aceeasi apia poate nu-ti cere asa are el o alta gandire.
privitor la speta de mai sus noroc ca este optiunea export si le fac xl asa cum vor ei
Multumesc si o zi buna in continuare

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: printare consumuri cu data la care s-au facut

#6 Mesaj de balazse »

Pentru TudoraF841
Scuze, nu o lua in nume de rau, dar din cauza ca tot se lasa dupe ei, adica se face pe plac cu orice prostie, pot cere ce doresc ei si nu vor termina.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: printare consumuri cu data la care s-au facut

#7 Mesaj de tudoraf841 »

da, asa este dar impactul cu functionarul in anumite situatii nu-l are contabilul ci agentul economic pe care-l sperie ca daca nu vine cu nu stiu ce si nu stiu cum a-l sanctioneaza si agetul economic in foarte multe cazuri insista pe contabil
o zi buna

Scrie răspuns