Inregistrare imobilizare PFA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
calea
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

Inregistrare imobilizare PFA

#1 Mesaj de calea »

Buna. Am cateva nelamuriri legate de inregistrarea imobilizarilor in SAGA PS. Este vorba de achizitia unui server de catre un PFA.
Din ce am citit pe forum pasii ar fi acestia:

1. La intrari s-a inregistreaza serverul ca si cheltuiala nedeductibila. Se efetueaza plata cu tipul 003 - Achizitie Imobilizari.
2. La imobilizari se adauga serverul si se selecteaza parametrii pentru amortizare.
3. Amortizarea va fi reflectata la inchiderea anului.

Iar acum intrebarile si nelamuririle:
1. In coloana nedeductibil de la detaliul facturii am bifat "I" adica nedeductibil integral. La efectuarea platii programul face plata pe tip 001 - Cheltuieli deductibile integral. Oare de ce?
2. Selectarea tipului 003 - Achizitii imobilizari am facut-o manual in Casa - Banca - Deconturi. Am procedat corect? Exista alta varianta?
3. In meniul de inchidere de an am o suma cu minus la cheltuielile deductibile. E corect? Suma serverului imi apare corect la Cheltuielile nedeductibile in partea de dreapta sus iar amortizarea imi apare corect la Suma amortizata. De ce exista o diferenta intre suma de Cheltuieli nedeductibile din partea dreapta sus si Cheltuieli nedeductibile care are un buton, deasupra de Venituri impozabile. In partea dreapta sus imi apar doar cele bifate ca atare la Intrari?
4. Initial am creat un articol cu serverul dar am schimbat apoi pozitia din factura si am folosit tipul Nedefinit. Cand vreau sa sterg articolul nu ma lasa si imi spune ca este folosit. Oare de ce?

Modificat 11:55 22.11.2018

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare imobilizare PFA

#2 Mesaj de tomac »

1. NU. Nu se alege I acolo. La efectuarea plății se preia tipul din ecranul de antet (001, dacă e 001, 003 dacă în antet e preluat 003, etc)
2. Da, vedeți punctul 1
3. Apare așa pentru că ați ales I la detalii.
4. Pentru că intern figurează cu mișcări. Puteți bloca acel articol, ori faceți o verificare mișcare stocuri în ecranul "Întreținere BD" și încercați apoi să ștergeți datele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calea
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

Re: Inregistrare imobilizare PFA

#3 Mesaj de calea »

1. Am modificat detaliul facturii, am validat factura, am apasat pe butonul plata insa nu vad o optiune pentru a selecta tipul de plata. Oare despre ce anteti vorbiti?
2. Am modificat manual tipul dupa efectuarea platii si acum sumele sunt in regula.
4. Am folosit butonul Verificare Stocuri. Nu aratat erori insa tot nu pot sa sterg articolul. Unde exista optiunea de a bloca un stoc?

* Ince situatie se foloseste aceea optiune de nedeductibil/deductibil din detaliul facturii?

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: Inregistrare imobilizare PFA

#4 Mesaj de mantogp710 »

E pentru TVA-ul deductibil din factura, daca este cazul

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare imobilizare PFA

#5 Mesaj de tomac »

Despre partea de sus a ecranului intrări. Codul de acolo, de după coloana "scadent" este preluat automat și la casă/bancă atunci când se efectuează plata. Dacă acolo e folosit 001, la plată se preia 001. Dacă e folosit 003 se preia, la plată 003, dacă e folosit 006 se preia 006 și tot așa. Nu există să fie acolo 003 și la plată să preia 001. Nu cred așa ceva.
Blocarea articolelor se face din Fișiere-Articole, dând Modific pe articolul respectiv și apăsând detalii (în dreapta sus) apoi selectând opțiunea de blocare și salvând modificările.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns