Proces verbal asamblare mijloc fix

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
pecheanuc449
Mesaje: 114
Membru din: Mar Noi 28, 2006 1:00 am
Localitate: Galati

Proces verbal asamblare mijloc fix

#1 Mesaj de pecheanuc449 »

Bună ziua,
Vă rog să mă ajutați prin confirmarea/infirmarea soluționării procedurii de asamblare+înregistrare mijloc fix.
Am achiziționat componentele necesare asamblării unui PC prin 3 facturi de la 3 furnizori. Suma valorilor componentelor din cele 3 facturi este de 4.100 lei. La finanțe mi s-a precizat că trebuie să întocmesc un proces verbal de transformare a componentelor din cele 3 facturi într-un mijloc fix (PC) pe care ulterior să-l înregistrez cu valoarea sumei componentelor achiziționate. Cred că voi proceda astfel:
-Pasul 1-Înregistrarea componentelor din cele 3 facturi ca piese de schimb cu valorile aferente (???).
-Pasul 2-Întocmesc procesul verbal de transformare din care rezultă mijlocul fix cu valoarea de 4.100 lei.
-Pasul 3-Înregistrez mijlocul fix și generez cu ajutorul programului planul de amortizare.
Problema :Din pct de vedere contabil ce operațiune se aplică acum înregistrărilor de la pct.1 ?
Mulțumesc anticipat !

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Proces verbal asamblare mijloc fix

#2 Mesaj de roncovf »

Bon de consum pe cheltuieli 602 = 302 si concomitent obtinerea mijlocului fix 214 = 722

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Proces verbal asamblare mijloc fix

#3 Mesaj de tomac »

roncovf, cu condiția ca PF să conducă evidență în partidă dublă :)
@pecheanuc449 dacă e vorba de partidă simplă, operați facturile de intrare pe 003 - achiziție imobilizări și introduceți în Imobilizări o singură poziție cu valoarea cumulată a celor 3 facturi. Nu e necesar nici un alt document, pentru simplul fapt că legislația specifică pentru contabilitatea în partidă simplă nu vă obligă să folosiți/întocmiți alte documente.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Proces verbal asamblare mijloc fix

#4 Mesaj de roncovf »

Corect, scuze. Oamenii ar trebui să citească tot înainte să se apuce sa raspundă :wink:

pecheanuc449
Mesaje: 114
Membru din: Mar Noi 28, 2006 1:00 am
Localitate: Galati

Re: Proces verbal asamblare mijloc fix

#5 Mesaj de pecheanuc449 »

tomac scrie:roncovf, cu condiția ca PF să conducă evidență în partidă dublă :)
@pecheanuc449 dacă e vorba de partidă simplă, operați facturile de intrare pe 003 - achiziție imobilizări și introduceți în Imobilizări o singură poziție cu valoarea cumulată a celor 3 facturi. Nu e necesar nici un alt document, pentru simplul fapt că legislația specifică pentru contabilitatea în partidă simplă nu vă obligă să folosiți/întocmiți alte documente.
Multumesc,
Am efectuat operațiile indicate.Am înregistrat un PC ca mijloc fix (pozitia din catalog 2.2.9.) cu o valoare de 5.377,80 lei (cumulul valorilor facturilor înregistrate pe 003-achiziție imobilizări)
Eu doresc ca planul de amortizare să fie generat prin metoda amortizării accelerate, dar la toate încercările mele, cu toate că am optat pe metoda accelerată, programul SAGA PS îmi generează un plan de amortizare liniar respectiv 224,03 lei x 24 luni. Se poate soluționa problema ?
Mulțumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Proces verbal asamblare mijloc fix

#6 Mesaj de tomac »

Nu e nici o problemă cu amortizarea accelerată. Sunt sigur că v-am mai explicat asta.
Planul de amortizare se generează pe 24 de luni pentru că aceea este durata de utilizare. Amortizarea accelerată presupune includerea pe costuri în primul an a 50% din valoare și în restul anilor a celorlalți 50%, dar la durată de utilizare de 2 ani e normal ca acestea să fie egale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pecheanuc449
Mesaje: 114
Membru din: Mar Noi 28, 2006 1:00 am
Localitate: Galati

Re: Proces verbal asamblare mijloc fix

#7 Mesaj de pecheanuc449 »

tomac scrie:Nu e nici o problemă cu amortizarea accelerată. Sunt sigur că v-am mai explicat asta.
Planul de amortizare se generează pe 24 de luni pentru că aceea este durata de utilizare. Amortizarea accelerată presupune includerea pe costuri în primul an a 50% din valoare și în restul anilor a celorlalți 50%, dar la durată de utilizare de 2 ani e normal ca acestea să fie egale.
Ok. !Multumesc .

Scrie răspuns