OFFTOPIC - comparație pfa - micro

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

OFFTOPIC - comparație pfa - micro

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Bună ziua și la mulți ani!

Dacă aveți timp și răbdare vă rog să mă ajutați într-un exercițiu făcut în încercarea de a afla răspunsul la eterna întrebare "pfa sau micro?"

De câțiva ani tot pigulesc un fișier excel în care încerc să fac o comparație între pfa și micro din punct de vedere al sumei rămase în buzunarul contribuabilului.
M-ar interesa o opinie cu privire la corectitudinea modului de calcul.

Am comparat
- două pfa-uri însumate
- un micro fără angajați și doi asociați (fostele pfa-uri)
- un micro cu un angajat și un asociat
- un micro cu doi angajați și un asociat

Am pus un set identic de cheltuieli - deductibile la pfa, nedeductibile la micro. Activitatea este de tip servicii, fără materii prime, stocuri, etc.
În plus, la micro, am pus costul contabilului iar pentru angajați am folosit salariul mediu brut pe economie.
Brutul pfa și, respectiv, dividendele micro depășesc pragul de obligativitate CAS+CASS

La final, am calculat (pentru micro cu angajați, "total cheltuieli" include și costul total angajator pentru salarii):
- pfa: venit total - (total cheltuieli + impozit + CAS + CASS)
- micro fără salariați: venit total - (total cheltuieli + impozit micro + impozit dividende + CAS-pf + CASS-pf)
- micro cu angajați: venit total - (total cheltuieli + impozit micro + impozit dividende + CAS-pf + CASS-pf) + salariul net

Am făcut simularea pentru sume de la 100.0000 la 1.000.000 de lei. În toate cazurile, micro-ul cu doi angajați iese cel mai prost.
Totuși, la venituri de 500.000 de lei anual, diferența între suma maximă și cea minimă este de 1%.

E corect principiul de calcul aplicat?
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OFFTOPIC - comparație pfa - micro

#2 Mesaj de tomac »

La mico nu există nedeductibile. Eventual nedeductibil pentru TVA. În niciun caz unele care să influențeze impozitul pe venit.
Nu se poate face o astfel de comparație în toate cazurile.
La persoane juridice impozit se plătește pe suma facturată nu pe cea încasată ca la PFA. Așa că la PFA dacă ai facturi neîncasate nu ai venit impozabil din ele, dar la micro ai.
Nu brutul contează la PFA pentru CAS și CASS. Ci netul. Iar CAS și CASS au bază fixă lunară. La CAS poate fi mai mare, prin opțiune, dar la CASS nu. La un salariat însă baza pentru CAS și CASS e dată de salariu, care poate fi mai mare decât minimul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: OFFTOPIC - comparație pfa - micro

#3 Mesaj de ilioiud97 »

tomac scrie:La mico nu există nedeductibile.
Da. Am vrut să zic că am folosit aceeași sumă - care la pfa e deductibilă, iar la micro, nu. PFA și micro nu sunt plătitori de TVA.
La persoane juridice impozit se plătește pe suma facturată nu pe cea încasată ca la PFA. Așa că la PFA dacă ai facturi neîncasate nu ai venit impozabil din ele, dar la micro ai.
Da. Am considerat cazul ideal în care toate facturile sunt încasate, în ambele cazuri.
Nu brutul contează la PFA pentru CAS și CASS. Ci netul. Iar CAS și CASS au bază fixă lunară.

Da, netul. Netul depășește limita minimă peste care este obligatorie plata și contribuțiile se calculează la această valoare limită.
La un salariat însă baza pentru CAS și CASS e dată de salariu, care poate fi mai mare decât minimul.
Da. În simulare, angajații primesc minimul.

În aceste condiții, e corect principiul?
Întreb pentru că mi se pare foarte mică diferența dintre suma rămasă în buzunarul omului - pfa față de micro.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OFFTOPIC - comparație pfa - micro

#4 Mesaj de tomac »

Da. În simulare, angajații primesc minimul.
Păi ai scris altceva
iar pentru angajați am folosit salariul mediu brut pe economie
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: OFFTOPIC - comparație pfa - micro

#5 Mesaj de ilioiud97 »

of
Am scris greșit. Salariații primesc minimul.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OFFTOPIC - comparație pfa - micro

#6 Mesaj de tomac »

Nu se poate face o comparație între cele două, dar oricum o luăm, nivelul de taxare de la micro este mai avantajos dacă are o rată a profitului mai mare de 10% în comparația cu micro. Altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns