Evidența și facturarea serviciilor prestate în SAGA PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ceausescub
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 03, 2019 5:06 pm

Evidența și facturarea serviciilor prestate în SAGA PS

#1 Mesaj de ceausescub »

Bună seara,

Sunt traducător (PFA) și îmi țin singur evidența contabilă în SAGA PS (pentru care tocmai am achiziționat și licență).

Situația este următoarea: am diverși clienți pentru care prestez servicii de traduceri și/sau interpretare. În prezent, țin evidența serviciilor prestate în excel, iar la finalul lunii emit câte o factură pentru fiecare client, cu toate serviciile prestate în luna respectivă. În cazurile în care există mai mult de 2-3 traduceri și/sau interpretări, atașez și un desfășurător cu lucrările aferente. În SAGA introduc doar valoarea globală a facturii, nu defalcat pe fiecare lucrare în parte, la Operații/Ieșiri (nici nu cred ca aș avea cum altfel aici, pentru că îmi cere numărul documentului).

Problema este următoarea: fac toate aceste lucruri manual, țin evidența pe clienți în excel, creez factura și desfășurătorul în word și le transform apoi în PDF. Nu vreau sa folosesc serviciul de facturare online FGO, din motive de confidențialitate. Clienții mei sunt în principiu foarte atenți la confidențialitate și nu le-ar plăcea faptul că un terț poate să aibă acces la denumirile documentelor traduse și la valoarea traducerilor. Sincer, nici mie.

Așadar, aș vrea să nu mai creez manual facturile și desfășurătoarele și, în același timp, aș vrea ca măcar facturile de ieșire să fie preluate automat în SAGA. Eu am căutat îndelung în SAGA o modalitate de a ține evidența și de a emite facturi pentru servicii, dar nu am reușit să găsesc. Am găsit funcția de Generare facturi în Diverse/Contracte, dar nu mă ajută. La tabul de Contracte se pot adăuga contracte, dar numai cu nr. de rate și rata.

Întrebările mele: Există o modalitate de a ține o astfel de evidență (pe tipuri de servicii și pe prețuri diferite pentru fiecare client și fiecare serviciu) și de a genera facturi pe clienți? Există o modalitate de a personaliza coloanele de la Tipuri de contracte și contracte?

Mulțumesc anticipat pentru orice ajutor și pentru răbdarea de a citi romanul de mai sus!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Evidența și facturarea serviciilor prestate în SAGA PS

#2 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu n-am incercat utilizarea meniului "contracte", dar ai putea incerca utilizarea meniului "comenzi" ("diverse").
De altfel, poti crea articole de tip "servicii vandute", si pentru fiecare client poti seta un pret de vanzare.
Dupa parerea mea personala, poti sa emiti factura la sfarsit de luna pentru servicii (in mod repetat) daca ai la baza un contract, precum daca facturezi toata suma atunci oricum ai nevoie de un centralizator.
Acum depinde cum doresti sa lucrezi pe viitor, deoarece nu ai oferit detalii exacte.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Evidența și facturarea serviciilor prestate în SAGA PS

#3 Mesaj de tomac »

Puteți să vă creați articole distincte. Prețul pe articol poate fi setat la nivel de client.
Puteți folosi ecranul de comenzi. Acolo, la informații suplimentare puteți seta ce doriți, la fiecare comandă sau linie din comandă.
Din comandă se poate genera automat factură de ieșire. Din una sau mai multe comenzi de fapt.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Evidența și facturarea serviciilor prestate în SAGA PS

#4 Mesaj de ilioiud97 »

Sunt în aceeași situație, la unii clienți sunt zeci de comenzi mici lunar.
Pentru a evita întocmirea unor facturi interminabile și înregistrarea lor chinuitoare în saga, eu fac factura cu o singură linie, pe care scriu totalul și "conform anexă xxxxx".
Anexa o extrag din excelul în care țin evidența comenzilor sau,la unii clienți, din sistemul lor online.
Astfel rezolvi simplu și problema confidențialității - nu înregistrezi în FGO niciun nume de document de-al clientului.

Cheers!
NU sunt contabil.

Scrie răspuns