Înregistrări casă/bancă/deconturi

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Înregistrări casă/bancă/deconturi

#1 Mesaj de ilioiud97 »

Bună ziua

Nu știu cum să formulez întrebarea...

Ce diferență este (dacă este) (din punct de vedere al RJIP etc.) dacă, în "casă/bancă":

- aleg "adaug" în partea de sus, introduc data, salvez. Dacă mai există înregistrări pentru ziua respectivă, vor apărea în partea de jos. "Adaug" în partea de jos plata/încasarea și salvez.

SAU

- caut data în lista de sus, dau clic pe ea. Jos se afișează operațiile existente. "Adaug" direct în partea de jos plata/încasarea și salvez.

Mulțumesc
NU sunt contabil.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Înregistrări casă/bancă/deconturi

#2 Mesaj de nitud254 »

Daca pentru data in care vrei sa faci operatuiunea au mai existat inregistrari atunci selectezi data respectiva in ecranul de sus. In ecranul de jos apar operatiunile efecuate in acea data. Apesi pe butonul adauga din ecranul de jos si faci inregistrezi operatiunea, apoi salvezi. In ecranul de sus, in data selectata, va apare (pe incasari sau plati) o suma care va contine si incasarile/platile inregistrate anterior cat si cele facute si salvate ulterior.
Daca pentru data cand vrei sa faci operatiunea nu au mai fost facute inregistrari, atunci in ecranul de sus apesi butonul adauga, inregistrei data in care vrei sa faci operatiunea si apoi in ecranul de jos faci operatiunea si o salvezi. Cred ca este clar acum. Spor la munca.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Înregistrări casă/bancă/deconturi

#3 Mesaj de ilioiud97 »

Mulțumesc. Cunosc procedura.

Din neatenție, este posibil să fi făcut înregistrări conform primei succesiuni de operații din mesajul meu.
Întrebarea era dacă e vreo diferență din punct de vedere al RJIP între cele două situații prezentate.
NU sunt contabil.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Înregistrări casă/bancă/deconturi

#4 Mesaj de nitud254 »

Utilizeaza varianta a doua, adica cauta in prima fereastra data in care vrei sa faci operatiunea apoi in partea de jos dupa inregistrarile initiale facei si urmatoarele inregistrari.
Daca in partea de sus mai adaugi inca o data existanta iar apoi in partea de jos in continuarea inregistrarilor initiale din acea zi faci si urmatoarele inregistrari, in RJIP operatiunile vor aparea dublate.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Înregistrări casă/bancă/deconturi

#5 Mesaj de ilioiud97 »

Întrebare de inginer:

Pe lângă "case" și "bănci", se mai pot defini "deconturi".
Ce reprezintă aceste deconturi?
Ce se înregistrează în această... categorie?
Există vreo legătură între acestea și tipul de operație "decontări"?

Mulțumesc.
NU sunt contabil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Înregistrări casă/bancă/deconturi

#6 Mesaj de tomac »

Nu vă complicați cu ele. Ar merge pentru salariați. Nu e o categorie. E ca și cum ați avea o a treia casierie sau bancă.
Nu există legătură alta decât de o oarecare similaritate a denumirii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns