Intrebari SAGA PS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
milanm
Mesaje: 113
Membru din: Dum Ian 24, 2016 10:10 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Intrebari SAGA PS

#1 Mesaj de milanm »

Buna ziua,

1. La intrarea in program apare o fereastra in care poti alege PFA-ul pe care sa lucrezi si data. Dupa ce ai intrat, poti schimba PFA-ul din stanga sus. Data de lucru de unde se poate schimba fara sa iesi din program si sa intri iar ca sa apara fereastra initiala?

2. Cum se pot transfera de la un PFA la altul, fara a lua inregistrare cu inregistrare (copiere-lipire) inregistrarile din: Tipuri de articole / servicii, Grupe, Tipuri operatii. Se pot transfera toate odata?

3. La Grupe, Activitati / Centre de profit, pe coloana Cod CAEN sunt doar 14 coduri CAEN. Nici unul din cele 5 ale mele nu se regaseste acolo. Se pot adauga undeva?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intrebari SAGA PS

#2 Mesaj de tomac »

1. Da. Așa este. Vreți să apară pe ecran? Dacă da intrați la Administrare - Întreținere BD - pagina General și bifați opțiunea de afișare pe ecran a firmelor. Puneți bifă și la "Ordonat"
2. Nu.
3. Așa este. Apar doar acele coduri CAEN ce trebuie defalcate în D394
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

milanm
Mesaje: 113
Membru din: Dum Ian 24, 2016 10:10 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari SAGA PS

#3 Mesaj de milanm »

tomac scrie: Lun Ian 21, 2019 3:40 pm 1. Da. Așa este. Vreți să apară pe ecran? Dacă da intrați la Administrare - Întreținere BD - pagina General și bifați opțiunea de afișare pe ecran a firmelor. Puneți bifă și la "Ordonat"
2. Nu.
3. Așa este. Apar doar acele coduri CAEN ce trebuie defalcate în D394
1. Lista cu PFA-urile apare pe ecran. Data nu apare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intrebari SAGA PS

#4 Mesaj de tomac »

Nu a apărut niciodată. Aceea apare exclusiv la intrarea în program.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chivulescuc108
Mesaje: 9
Membru din: Mie Feb 08, 2017 10:54 pm

Re: Intrebari SAGA PS

#5 Mesaj de chivulescuc108 »

Buna dimineata,
Am doua probleme la care nu gasesc raspuns.
1. Operez documente din 2018, perioada selectata este incepand cu 01.01.2018.
Nu am inchis anul 2018.
Cand selectez "Adaug" dupa ce am introdus un document, apare mesajul "data documentului este precedenta ultimei inchideri de an....".
2. Operez extrasul de cont pe 2018.
Au fost introduse facturile furnizorilor si validate.
Nu se activeaza butonul "Detalii" dupa ce am introdus suma platita pentru a inregistra plata facturilor conform extras.
Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intrebari SAGA PS

#6 Mesaj de balazse »

1. Mergi la "operatii" -> "declaratii/inchidere an" -> "inchidere an" si verfici daca iti apare butonul "devalidare inchidere an 2017", iar in caz pozitiv inseamna ca anul 2018 este deschisa.
Totusi in ce meniul iti apare mesajul in cauza?
Ce intelegi prin "perioada selectata este incepand", adica unde faci aceasta selectie?
2. Cand introduci documentul la "I/P" ai ales "PF" (si nu doar "P")?

chivulescuc108
Mesaje: 9
Membru din: Mie Feb 08, 2017 10:54 pm

Re: Intrebari SAGA PS

#7 Mesaj de chivulescuc108 »

1.Am verificat si apare butonul "devalidare inchidere de an 2016". Pentru anul 2017 am facut inchiderea de an la vremea respectiva, mai trebuia sa fac ceva pentru anul 2017 si nu am facut?
Prin perioada selectata inteleg data pe care am selectat-o in ecranul initial al programului, in care apare si lista PFA-urilor pe care le-am inregistrate in SAGA PS.
Mesajul apare dupa selectarea butonului "Adaug" in meniul "Casa", "Banca", atat la introducerea zilei prntru care operez documente, cat si la introducerea documentelor aferente zilei selectate.
2. Multumesc, asa este, nu am selectat "plata facturi". Adevarul este ca nu am mai lucrat de cateva luni cu programul.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intrebari SAGA PS

#8 Mesaj de balazse »

1. Daca iti apare "devalidare inchidere de an 2016" inseamna ca nu ai inchis 2017.
Data de la intrare in program, te ajuta doar sa lucrezi mai usor in unele situatii, vezi cele postate pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/?p=2310
La mine nu apare nici un mesaj de avertizare.
Ai actualizat programul la vers.282 cu actualizarea din 23.01.2019?

chivulescuc108
Mesaje: 9
Membru din: Mie Feb 08, 2017 10:54 pm

Re: Intrebari SAGA PS

#9 Mesaj de chivulescuc108 »

Nu am actualizat programul la versiunea mentionata.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intrebari SAGA PS

#10 Mesaj de balazse »

Atunci actualizeaza programul si vezi daca iti mai apar cele mentionate.
Sa ne tii la curent. ;)

kune
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 11, 2014 1:36 pm

Re: Intrebari SAGA PS

#11 Mesaj de kune »

Buna ziua,
exista posibilitatea listarii unei situatii centralizate, lunar sau chiar anual, cu cheltuielile nedeductibile partial (N50) evidentiate doar ca suma totala la inchiderea de an. Eventual se poate selecta undeva tipul operatiei la introducere document (de ex. bon benzina care va fi deductibil doar 50%), altul decat tip 001 (deductibil integral) si 006 (nedeductibil)? Nu gasesc cum sa dovedesc clientului din ce se compune suma.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intrebari SAGA PS

#12 Mesaj de balazse »

In mod normal, pentru acest tip de cheltuieli este bine sa iti creezi un nou tip de operatiune, asa cum este cel de 001 cheltuieli deductibile integral, astfel ai o evidenta separata.

kune
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 11, 2014 1:36 pm

Re: Intrebari SAGA PS

#13 Mesaj de kune »

Multumesc!

kune
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 11, 2014 1:36 pm

Re: Intrebari SAGA PS

#14 Mesaj de kune »

As mai avea nevoie de cateva indrumari legate de problema mentionata anterior.
Am creat un alt tip de operatii (cheltuieli deductibile plafonat) am modificat(devalidat-validat) la intrari pozitiile cu pricina si acum intradevar pot crea lista cheltuielilor deductibile plafonat, dar se pare ca ceva nu fac bine totusi, fiindca, desi in ecranul de inchidere an, imi apare ca si pozitie distincta acest tip de cheltuiala, in calculul venitului impozabil si implicit al impozitului pe venit, nu tine cont de aceasta suma si suma nu apare nici in registrul fiscal, iar acesta apare la listare ca si rectificativ si nu stiu cum sa debifez asta. Butoanele "validare inchidere an" si devalidare inchidere an precedent, sunt inactive, nu pot reveni la deschiderea anului precedent.
Multumesc de ajutor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Intrebari SAGA PS

#15 Mesaj de balazse »

Nu la la "intrari" trebuia sa faci corectiile, ci si la plata acestor facturi.
Ce intelegi prin "pozitie separata"?
Nu apare ca si rectificativ, deoarece nu apare "bifa" din fata textului.
Cand mergi la "operatii" -> "declaratii/inchidere an" -> "inchidere an" trebuie ca "validare inchidere an"/"devalidare inchidere an ...." trebuie sa iti fie activ (asta daca nu ai selectat anterior alt an in fereastra in cauza).

Scrie răspuns