Subventii PFA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
moldovanm
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Subventii PFA

#1 Mesaj de moldovanm »

Buna seara, am urmatoarea situatie la un PFA, activitate agricola, determinarea venitului net anual in sistem real,

1. Venituri din activitate = 25.000 lei (vanz. prod.animale)
2. Venituri neimpozabile = 50.000 lei (subventii feadr)
3. Cheltuieli deductibile = 15.000 lei (achiz. materii prime, combustibil, etc)

avand in vedere faptul ca subventiile sunt considerate venituri neimpozabile si ca in exemplul meu sunt mai mari ca si cheltuielile efectiv realizate de PFA, iar in CF la art.68, alin.7, lit.b se spune ca "(7) Nu sunt cheltuieli deductibile: b) cheltuielile corespunzătoare veniturilor neimpozabile ale căror surse se află pe teritoriul României sau în străinătate;" , avand in vedere acestea spuneam, credeti ca ar trebui sa reconsider intreaga cheltuiala efectuata de 15.000 lei ca fiind nedeductibila si implicit impozitul datorat sa fie asupra venitul realizat, de 25.000 lei. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Subventii PFA

#2 Mesaj de tomac »

Da, dacă subvenția a fost acordată pentru activitatea la care s-au angajat acele cheltuieli.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Subventii CMI

#3 Mesaj de nitah »

Va rog frumos sa-mi spuneti cum completez Declaratia unica ,pt un medic ,titular CMI care incaseaza in decembrie 2020 ,stimulent de risc asistenta primara ,pt asistentii medicali angajati ?
In D112 /Decembrie 2020 ,pt acesti salariati ,li s-a retinut impozit 10 %.

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Subventii PFA

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Personalul medical, medico-sanitar şi auxiliar sanitar din cabinetele medicilor de familie care au activat în timpul stării de urgenţă şi care au avut în evidenţă sau sub tratament pacienţi suspecţi sau confirmaţi cu COVID-19, ori dacă personalul respectiv a fost confirmat cu COVID-19 în urma activităţii desfăşurate, acordarea stimulentului de risc se realizeaza din veniturile cabinetului medical, prin transferuri din bugetul Fondului Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (medicii de familie sau specialiștii nu sunt salariați, ci reprezentanți ai propriilor cabinete medicale, iar veniturile decontate de case sunt veniturile cabinetului medical).

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Subventii PFA

#5 Mesaj de ovidiuo »

.. haoleu, să mă bată mama .. 🥺 ..
- Nu vă supărați, mă puteți ajuta și pe mine ? Știți cum să ajung pe strada Teilor !?
- Da, cum să nu .. îmi place ciocolata la nebunie .. și am doi copii din prima căsătorie !
.. 😳

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Subventii PFA

#6 Mesaj de tomac »

@nitah, suma respectivă este un venit pentru CMI, se va include în stat și la plată va fi cheltuială pentru acel cabinet.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns