Facturare prestari servicii IT in valuta

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
constantinp583
Mesaje: 19
Membru din: Joi Noi 29, 2018 10:03 am

Facturare prestari servicii IT in valuta

#1 Mesaj de constantinp583 »

Ziua buna !
Prestez servicii de grafic designer ptr. o firma din SUA. Evaluarea serviciilor se face in dolari. Plata prin banca tot in dolari.
In Registrul de incasari si plati fac convertirea sumelor din dolari in lei la cursul de schimb al BNR din ziua platii, sau pot sa inregistrez incasarile conform extrasului de cont prin convertirea sumelor la cursul de schimb al bancii (in cazul meu ING) ? Propunerea bancii este sa nu imi deschid cont in valuta, ci viramentele să se inregistreze in lei convertiti la cursul de schimb al ING in contul in ROL existent deja.
Multumesc anticipat.

ilioiud97
Mesaje: 156
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:01 am

Re: Facturare prestari servicii IT in valuta

#2 Mesaj de ilioiud97 »

În RJIP se trec sumele în lei la cursul BNR din ziua efectuării tranzacției (ziua când au intrat banii) - indiferent de modul în care încasezi banii (cont USD, RON, paypal etc.)
Asta este suma la care vei plăti impozit, ca să zicem așa.


Dacă încasezi în contul ROL, vei converti toată suma în RON la cursul băncii din ziua încasării.
Dacă încasezi în contul USD, vei converti banii în RON treptat, de fiecare dată la cursul băncii din ziua respectivă. Poți să ai un curs mai bun sau mai prost decât cel din ziua încasării.
Din punct de vedere al RJIP nu are nicio importanță.

Evident, dacă vrei să folosești banii direct în USD - prin paypal, Revolut, etc - atunci trebuie să-ți faci cont USD.
De asemenea, dacă vrei să folosești Revolut sau alte instrumente similare pentru a face plăți în RON. În acest caz, înregistrarea cheltuielilor e mai complicată.
NU sunt contabil.

constantinp583
Mesaje: 19
Membru din: Joi Noi 29, 2018 10:03 am

Re: Facturare prestari servicii IT in valuta

#3 Mesaj de constantinp583 »

Multumesc !

Scrie răspuns