418 situatie de lucrari acceptata partial

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
necsutg
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 10, 2016 3:16 pm

418 situatie de lucrari acceptata partial

#1 Mesaj de necsutg »

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire legata de inchiderea unei situatii de lucrari inregistrate in luna septembrie 2019 in contul 418, intrucat factura nu a fost emisa Primaria avand de verificat lucrarile executate. In luna octombrie 2019, Primaria m-a pus sa refac situatia de lucrari cu o valoare mai mica decat avizul inregistrat de mine in septembrie 2019. Factura a fost intocmita in octombrie 2019 cu valoarea situatiei de lucrari diminuata conform cerintelor Primariei. Cum pot asocia partial avizul cu aceasta factura, am incercat sa folosesc la cantitatea facturata procent de 0.8 sau 0.6 din 1, dar nu se potrivesc sumele (mi-ar fi trebuit 4 zecimale ca sa pot inchide pe suma facturata). Exista vreo solutie pentru acest caz in afara stornarii avizului inregistrat?

Va multumesc frumos,

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: 418 situatie de lucrari acceptata partial

#2 Mesaj de pomparaus »

Ce aviz ai tu pe situatii de lucrari????

necsutg
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 10, 2016 3:16 pm

Re: 418 situatie de lucrari acceptata partial

#3 Mesaj de necsutg »

Pentru a putea prinde in contabilitate situatiile de lucrari inca nefacturate, se inregistreaza in Iesiri...in loc de factura alegi Aviz ca sa poti prinde sumele in 418. Apoi, cand intocmesti factura, tragi avizul in spate si inchizi 418 cu 4111...

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: 418 situatie de lucrari acceptata partial

#4 Mesaj de pomparaus »

Stiu ce inseamna situatii de lucrari, dar situatiile de lucrari se lucreaza cu NC in 418 nu cu aviz (avizul este un document de insotire a marfii).

necsutg
Mesaje: 8
Membru din: Mie Feb 10, 2016 3:16 pm

Re: 418 situatie de lucrari acceptata partial

#5 Mesaj de necsutg »

Multumesc frumos, de acum le voi inregistra direct in articole contabile.

Scrie răspuns